reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Bezpłatna pomoc dla ofiar przemocy

Bezpłatna pomoc dla ofiar przemocy

W dniu 1 sierpnia 2010 r. weszła w życie nowela, która wprowadziła art. 3 do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Umożliwia ona otrzymywanie bezpłatnej pomocy dla ofiar przemocy.

Osobie dotkniętej przemocą w rodzinie udziela się bezpłatnej pomocy, w szczególności w formie:

- poradnictwa medycznego, psychologicznego, prawnego, socjalnego, zawodowego i rodzinnego. Często zdarza się tak, że osoba dotknięta przemocą jest jakiś czas bez pracy albo jest fikcyjnie zatrudniona u sprawcy, w takich sytuacjach ważne jest poradnictwo zawodowe i powrót na rynek pracy;
- zapewnienia osobie dotkniętej przemocą w rodzinie, która nie ma tytułu prawnego do zajmowanego wspólnie ze sprawcą przemocy lokalu, pomocy w uzyskaniu mieszkania. Chodzi np. o sytuacje kiedy lokal jest majątkiem odrębnym sprawcy albo należy do rodziców sprawcy i ofiara nie ma tytułu prawnego do tego lokalu;
- interwencji kryzysowej i wsparcia;
- ochrony przed dalszym krzywdzeniem, przez uniemożliwienie osobom stosującym przemoc korzystania ze wspólnie zajmowanego z innymi członkami rodziny mieszkania oraz zakazanie kontaktowania się i zbliżania się do osoby pokrzywdzonej.

Schronienie dla osoby dotkniętej przemocą

Osobie dotkniętej przemocą w rodzinie należy zapewnić bezpieczne schronienie w specjalistycznym ośrodku wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie. Samorząd jest zobowiązany zgłaszać do wojewody jednostki specjalistycznych ośrodków wsparcia, ośrodków interwencji kryzysowej, domów dla małoletnich matek i kobiet w ciąży, ośrodków pomocy społecznej, które w ramach swoich zadań prowadzą m.in. punkty konsultacyjne. Samorząd jest zobowiązany do organizowania punktów konsultacyjnych dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Samorząd powinien opracowywać i udostępniać do publicznej wiadomości informatory o instytucjach zajmujących się pomocą osobom dotkniętym przemocą w rodzinie, prowadzić działania korekcyjno-edukacyjne skierowane do sprawców przemocy w rodzinie.

Zobacz też: Stalking będzie karany

Zaświadczenie lekarskie

Osobie dotkniętej przemocą udziela się pomocy w formie badania lekarskiego w celu ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie oraz wydania zaświadczenia lekarskiego w tym przedmiocie.

Obdukcje lekarskie nadal są płatne, gdyż są wysokospecjalistycznym badaniem. Zaświadczenie lekarskie jest bezpłatne i może być wydane przez każdego lekarza. Może stanowić dowód w sprawach związanych z uszkodzeniem ciała związanym z przemocą w rodzinie.

Minister właściwy do spraw zdrowia określił w drodze rozporządzenia z dnia 22 października 2010 r., wzór zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie, uwzględniając przydatność zaświadczenia dla ochrony prawnej osoby dotkniętej przemocą w rodzinie. Oto wzór zaświadczenia takiego zaświadczenia:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pomoc dla ofiar przemocy jest bezpłatna.
Pomoc dla ofiar przemocy jest bezpłatna.

INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama