reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Eksmisja osób stosujących przemoc w rodzinie

Eksmisja osób stosujących przemoc w rodzinie

Przemoc w rodzinie jest nadal wielkim problemem naszego społeczeństwa. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego ułatwiła eksmisję osób stosujących przemoc domową. Jak obecnie wygląda eksmisja takich osób?

Opróżnienie lokalu

Przepisy umożliwiające eksmitowanie osób stosujących przemoc z mieszkania zajmowanego wspólnie z ofiarami zawarte są w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Wprowadzenie wskazanych zmian do tej ustawy wymusiło na ustawodawcy stworzenie możliwości eksmitowania sprawcy przemocy do noclegowni lub schroniska. Możliwość ta została wprowadzona nowelizacją do Kodeksu postępowania cywilnego.

Eksmisja sprawcy przemocy

Zasadniczo osoba eksmitowana powinna mieć zapewnione pomieszczenie tymczasowe. Pomieszczenie takie powinna zapewnić gmina. Od zasady tej istnieje jednak wyjątek zawarty w znowelizowanej ustawie o ochronie praw lokatorów. W przypadku, gdy z tytułu wykonawczego wynika, że nakazanie opróżnienia lokalu zostało orzeczone z powodu stosowania przemocy w rodzinie lub z powodu rażącego lub uporczywego wykraczania przeciwko porządkowi domowemu albo niewłaściwego zachowania czyniącego uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, jak również gdy zajęcie lokalu nastąpiło bez tytułu prawnego, pomieszczeniem tymczasowym może być noclegownia lub schronisko.

Zobacz: Czy możliwe jest anonimowe zawiadomienie o przestępstwie?

W związku z wyjątkiem zawartym w ustawie o ochronie praw lokatorów nowelizacji uległ również Kodeks postępowania cywilnego. Nowelizacja stanowi, że jeżeli dłużnikowi nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może zamieszkać, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina właściwa ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu, na wniosek komornika, wskaże dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie. Może to jednak trwać nie dłużej niż przez okres 6 miesięcy. Po upływie tego terminu komornik usunie sprawcę przemocy w rodzinie do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe. Usuwając taką osobę do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, komornik powiadomi właściwą gminę o potrzebie zapewnienia dłużnikowi tymczasowego pomieszczenia.

Jeżeli sprawcy przemocy domowej nie przysługuje prawo do tymczasowego pomieszczenia, komornik usunie dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, wskazanej na wniosek komornika przez gminę właściwą ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu.

W przypadku eksmisji takich osób nie obowiązują okresy ochronne. Oznacza to, że eksmisja sprawcy przemocy może mieć miejsce cały rok.

Uzasadnienie zmian

Wprowadzone zmiany ustawodawca uzasadnił koniecznością podjęcia działań, mających na celu zakończenie podważania zaufania do wymiaru sprawiedliwości poprzez niewykonywanie wyroków eksmisyjnych.

Zobacz serwis: Przemoc w rodzinie

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama