reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Przemoc w rodzinie - komu potrzebna jest pomoc?

Przemoc w rodzinie - komu potrzebna jest pomoc?

Jeżeli w rodzinie występuje zjawisko przemocy, dotyka ono wszystkich jej członków. Cała rodzina uwikłana jest w przemoc i powinna zostać objęta pomocą.

Zarówno sprawca jak i ofiara doświadczają destrukcyjnego wpływu przemocy. Choć najwięcej szkód doznaje osoba, która tej przemocy doświadcza (jest słabsza i nie potrafi się bronić), sprawca również ponosi jej konsekwencje (psychologiczne, społeczne, moralne i prawne).

Celem pomocy osobom doświadczającym przemocy jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz wspieranie w przejmowaniu kontroli nad własnym życiem, odbudowywanie poczucia mocy osobistej. PRZE-MOC – to działania skierowane przeciwko osobistej mocy człowieka   a PO-MOC – to działania pomagające odbudowywać wewnętrzną moc człowieka.

Jedną z pierwszych form pomocy jest interwencja (rozumiana jako reakcja służb, np. policji). Jej celem jest zatrzymanie przemocy „tu i teraz” oraz zapewnienie bezpieczeństwa członkom rodziny, zebranie informacji na temat sytuacji w rodzinie oraz dostarczenie informacji o zjawisku przemocy, konsekwencjach (prawnych i innych) oraz możliwościach szukania pomocy zarówno dla osób doświadczających, jak i stosujących przemoc.

W interwencji zazwyczaj pomagamy osobie doznającej przemocy, a nie stosującej przemoc, chyba, że dana sytuacja stanowi zagrożenie życia lub zdrowia samego sprawcy.

Interwencja to także przeprowadzenie wywiadu i zbadanie sytuacji, w celu podjęcia odpowiednich działań, które chroniłyby daną rodzinę.

Zobacz również: Przemoc w rodzinie: jak możemy pomóc?

Inną formą pomocy może być pomoc psychologiczna, która ma na celu zmianę funkcjonowania rodziny i trwałe zatrzymanie przemocy. Oczywiście ważna jest tu motywacja własna osób, zarówno sprawców jak i ofiar. Osoba decydująca się na korzystanie z pomocy psychologicznej powinna mieć świadomość tego, co „nie działa”, co nie jest skuteczne oraz tego, co chce zmienić i jakie cele chce osiągnąć.

Osoby mogą skorzystać z psychoterapii indywidualnej, par, rodzinnej, grupowej, terapii odwykowej lub warsztatów komunikacji bez przemocy, warsztatów umiejętności wychowawczych itd.

Grupy psychoedukacyjne dla ofiar i korekcyjno-edukacyjne dla sprawców, oprócz oddziaływań edukacyjnych i terapeutycznych, stanowią również cenne źródło wsparcia.

W przypadku osób doświadczających przemocy udział w zajęciach grupowych przełamuje izolację, daje możliwość opowiedzenia o swoich problemach, pozwala odzyskać szacunek dla samego siebie i uzyskać pomoc ze strony innych uczestników.

W przypadku sprawców grupa pozwala m.in. na rozpoznanie „trudnych uczuć” (np. złości, żalu, frustracji). Uczy konstruktywnych sposobów wyrażania złości, radzenia sobie z trudnymi stanami emocjonalnymi i rozwiązywania konfliktów interpersonalnych.

Pomocne są także edukacja i psychoprofilaktyka, które dostarczają wiedzy i informacji o zjawisku przemocy (czym jest, jakie są jej skutki, jak wpływa na dzieci, gdzie szukać pomocy). Psychoprofilaktyka zapobiega pogłębianiu się przemocy, uświadamia prawa, potrzeby i psychologiczne mechanizmy zachowań. Pokazuje możliwości poradzenia sobie z przemocą.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Celem pomocy osobom doświadczającym przemocy jest zapewnienie bezpieczeństwa./ Fot. Fotolia
Celem pomocy osobom doświadczającym przemocy jest zapewnienie bezpieczeństwa./ Fot. Fotolia

INFORLEX Sprawozdawczość Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama