reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Przemoc w rodzinie - komu potrzebna jest pomoc?

Przemoc w rodzinie - komu potrzebna jest pomoc?

Jeżeli w rodzinie występuje zjawisko przemocy, dotyka ono wszystkich jej członków. Cała rodzina uwikłana jest w przemoc i powinna zostać objęta pomocą.

Zarówno sprawca jak i ofiara doświadczają destrukcyjnego wpływu przemocy. Choć najwięcej szkód doznaje osoba, która tej przemocy doświadcza (jest słabsza i nie potrafi się bronić), sprawca również ponosi jej konsekwencje (psychologiczne, społeczne, moralne i prawne).

Celem pomocy osobom doświadczającym przemocy jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz wspieranie w przejmowaniu kontroli nad własnym życiem, odbudowywanie poczucia mocy osobistej. PRZE-MOC – to działania skierowane przeciwko osobistej mocy człowieka   a PO-MOC – to działania pomagające odbudowywać wewnętrzną moc człowieka.

Jedną z pierwszych form pomocy jest interwencja (rozumiana jako reakcja służb, np. policji). Jej celem jest zatrzymanie przemocy „tu i teraz” oraz zapewnienie bezpieczeństwa członkom rodziny, zebranie informacji na temat sytuacji w rodzinie oraz dostarczenie informacji o zjawisku przemocy, konsekwencjach (prawnych i innych) oraz możliwościach szukania pomocy zarówno dla osób doświadczających, jak i stosujących przemoc.

W interwencji zazwyczaj pomagamy osobie doznającej przemocy, a nie stosującej przemoc, chyba, że dana sytuacja stanowi zagrożenie życia lub zdrowia samego sprawcy.

Interwencja to także przeprowadzenie wywiadu i zbadanie sytuacji, w celu podjęcia odpowiednich działań, które chroniłyby daną rodzinę.

Zobacz również: Przemoc w rodzinie: jak możemy pomóc?

Inną formą pomocy może być pomoc psychologiczna, która ma na celu zmianę funkcjonowania rodziny i trwałe zatrzymanie przemocy. Oczywiście ważna jest tu motywacja własna osób, zarówno sprawców jak i ofiar. Osoba decydująca się na korzystanie z pomocy psychologicznej powinna mieć świadomość tego, co „nie działa”, co nie jest skuteczne oraz tego, co chce zmienić i jakie cele chce osiągnąć.

Osoby mogą skorzystać z psychoterapii indywidualnej, par, rodzinnej, grupowej, terapii odwykowej lub warsztatów komunikacji bez przemocy, warsztatów umiejętności wychowawczych itd.

Grupy psychoedukacyjne dla ofiar i korekcyjno-edukacyjne dla sprawców, oprócz oddziaływań edukacyjnych i terapeutycznych, stanowią również cenne źródło wsparcia.

W przypadku osób doświadczających przemocy udział w zajęciach grupowych przełamuje izolację, daje możliwość opowiedzenia o swoich problemach, pozwala odzyskać szacunek dla samego siebie i uzyskać pomoc ze strony innych uczestników.

W przypadku sprawców grupa pozwala m.in. na rozpoznanie „trudnych uczuć” (np. złości, żalu, frustracji). Uczy konstruktywnych sposobów wyrażania złości, radzenia sobie z trudnymi stanami emocjonalnymi i rozwiązywania konfliktów interpersonalnych.

Pomocne są także edukacja i psychoprofilaktyka, które dostarczają wiedzy i informacji o zjawisku przemocy (czym jest, jakie są jej skutki, jak wpływa na dzieci, gdzie szukać pomocy). Psychoprofilaktyka zapobiega pogłębianiu się przemocy, uświadamia prawa, potrzeby i psychologiczne mechanizmy zachowań. Pokazuje możliwości poradzenia sobie z przemocą.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Celem pomocy osobom doświadczającym przemocy jest zapewnienie bezpieczeństwa./ Fot. Fotolia
Celem pomocy osobom doświadczającym przemocy jest zapewnienie bezpieczeństwa./ Fot. Fotolia

Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama