Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przemoc w rodzinie - komu potrzebna jest pomoc?

Ewa Duchnowska
certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli w rodzinie występuje zjawisko przemocy, dotyka ono wszystkich jej członków. Cała rodzina uwikłana jest w przemoc i powinna zostać objęta pomocą.

Zarówno sprawca jak i ofiara doświadczają destrukcyjnego wpływu przemocy. Choć najwięcej szkód doznaje osoba, która tej przemocy doświadcza (jest słabsza i nie potrafi się bronić), sprawca również ponosi jej konsekwencje (psychologiczne, społeczne, moralne i prawne).

REKLAMA

REKLAMA

Celem pomocy osobom doświadczającym przemocy jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz wspieranie w przejmowaniu kontroli nad własnym życiem, odbudowywanie poczucia mocy osobistej. PRZE-MOC – to działania skierowane przeciwko osobistej mocy człowieka   a PO-MOC – to działania pomagające odbudowywać wewnętrzną moc człowieka.

Jedną z pierwszych form pomocy jest interwencja (rozumiana jako reakcja służb, np. policji). Jej celem jest zatrzymanie przemocy „tu i teraz” oraz zapewnienie bezpieczeństwa członkom rodziny, zebranie informacji na temat sytuacji w rodzinie oraz dostarczenie informacji o zjawisku przemocy, konsekwencjach (prawnych i innych) oraz możliwościach szukania pomocy zarówno dla osób doświadczających, jak i stosujących przemoc.

W interwencji zazwyczaj pomagamy osobie doznającej przemocy, a nie stosującej przemoc, chyba, że dana sytuacja stanowi zagrożenie życia lub zdrowia samego sprawcy.

Interwencja to także przeprowadzenie wywiadu i zbadanie sytuacji, w celu podjęcia odpowiednich działań, które chroniłyby daną rodzinę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Przemoc w rodzinie: jak możemy pomóc?

Inną formą pomocy może być pomoc psychologiczna, która ma na celu zmianę funkcjonowania rodziny i trwałe zatrzymanie przemocy. Oczywiście ważna jest tu motywacja własna osób, zarówno sprawców jak i ofiar. Osoba decydująca się na korzystanie z pomocy psychologicznej powinna mieć świadomość tego, co „nie działa”, co nie jest skuteczne oraz tego, co chce zmienić i jakie cele chce osiągnąć.

Osoby mogą skorzystać z psychoterapii indywidualnej, par, rodzinnej, grupowej, terapii odwykowej lub warsztatów komunikacji bez przemocy, warsztatów umiejętności wychowawczych itd.

Grupy psychoedukacyjne dla ofiar i korekcyjno-edukacyjne dla sprawców, oprócz oddziaływań edukacyjnych i terapeutycznych, stanowią również cenne źródło wsparcia.

W przypadku osób doświadczających przemocy udział w zajęciach grupowych przełamuje izolację, daje możliwość opowiedzenia o swoich problemach, pozwala odzyskać szacunek dla samego siebie i uzyskać pomoc ze strony innych uczestników.

REKLAMA

W przypadku sprawców grupa pozwala m.in. na rozpoznanie „trudnych uczuć” (np. złości, żalu, frustracji). Uczy konstruktywnych sposobów wyrażania złości, radzenia sobie z trudnymi stanami emocjonalnymi i rozwiązywania konfliktów interpersonalnych.

Pomocne są także edukacja i psychoprofilaktyka, które dostarczają wiedzy i informacji o zjawisku przemocy (czym jest, jakie są jej skutki, jak wpływa na dzieci, gdzie szukać pomocy). Psychoprofilaktyka zapobiega pogłębianiu się przemocy, uświadamia prawa, potrzeby i psychologiczne mechanizmy zachowań. Pokazuje możliwości poradzenia sobie z przemocą.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  REKLAMA

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  REKLAMA

  Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

  Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

  Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

  REKLAMA