REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak złożyć wniosek o zasiłek rodzinny

Wioleta Matela
Wniosek o zasiłek rodzinny składa sie w urzędzie gminy.
Wniosek o zasiłek rodzinny składa sie w urzędzie gminy.

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego można składać od 1 września. O świadczenia mogą ubiegać się najbiedniejsze rodziny.

REKLAMA

Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Wypłacany jest co miesiąc przez okres zasiłkowy, który trwa od 1 listopada do 31 października. Wnioski o przyznanie świadczeń na kolejny okres zasiłkowy składa się od 1 września.

W urzędzie gminy należy złożyć wniosek

Osoba, która chce otrzymywać zasiłek, powinna złożyć wniosek w urzędzie gminy lub w urzędzie miasta, w którym mieszka. Tam tez można otrzymać formularze wniosku.

Wniosek zawiera dane osoby występującej o przyznanie świadczeń oraz dane dotyczące dziecka, będącego na utrzymaniu.

Zobacz również: Kto może ubiegać się o zasiłek rodzinny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do wniosku należy dołączyć niezbędne dokumenty

Wraz z wnioskiem składa się dokumenty potwierdzające:

 • tożsamość osoby ubiegającej się o świadczenie – urzędnik wykona i poświadczy kopię dokumentu tożsamości rodzica;
 • wiek dziecka – skrócony odpis akta urodzenia albo inny dokument;
 • wysokość uzyskanego dochodu - zaświadczenia lub oświadczenia stwierdzające wysokości dochodu – np. zaświadczenie z urzędu skarbowego;
 • posiadanie gospodarstwa rolnego - zaświadczenie właściwego organu gminy lub nakaz płatniczy, umowę dzierżawy, w przypadku oddania części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego w dzierżawę na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników albo oddania gospodarstwa rolnego w dzierżawę w związku z pobieraniem renty strukturalnej, umowę zawartą w formie aktu notarialnego w przypadku wniesienia gospodarstwa rolnego do użytkowania przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną;

oraz inne niezbędne dokumenty w zależności od tego, na jakiej podstawie osoba uprawniona ubiega się o świadczenie. Dokumenty te poświadczają zatem:

 • niepełnosprawność dziecka - orzeczenie o niepełnosprawności albo o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności;
 • kontynuowanie nauki przez dziecko (które ukończyło 18 rok życia) – zaświadczenie ze szkoły;
 • kontynuowanie nauki na uczelni wyższej przez osobę niepełnosprawną – zaświadczenie szkoły wyższej;
 • wysokość alimentów, jeżeli członkowie rodziny są zobowiązani do ich płacenia - przekazy lub przelewy pieniężne;
 • wysokość faktycznie otrzymanych alimentów, jeżeli osoba w rodzinie jest uprawniona do ich otrzymywania - kopia odpisu wyroku sądu zasądzającego alimenty albo ugody sądowej lub zawartej przed mediatorem, a także przekazy lub przelewy pieniężne, zaświadczenie komornika o całkowitej lub częściowej bezskuteczności egzekucji alimentów oraz o wysokości wyegzekwowanych alimentów;
 • pobyt członka rodziny w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie - zaświadczenie o wysokości ponoszonej opłaty;
 • utratę dochodu - dokument określający datę utraty oraz miesięczną wysokość utraconego dochodu,
 • samotne wychowywanie dziecka - kopia odpisu prawomocnego wyroku sądu orzekającego rozwód lub separację albo kopia aktu zgonu małżonka lub rodzica dziecka;
 • nieznane ojcostwo dziecka - odpis zupełny aktu urodzenia dziecka;
 • oddalenie przez sąd powództwa o alimenty - odpis wyroku;
 • zobowiązanie przez sąd jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka - orzeczenie sądu.

Zobacz serwis: Zasiłki

Dodatkowy termin na uzupełnienie lub poprawienie

REKLAMA

Jeżeli wniosek jest nieprawidłowo wypełniony, rodzic zostaje wezwany do jego poprawienia lub uzupełnienia w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Wniosek, który nie zostanie poprawiony w terminie, pozostawia się bez rozpatrzenia. Gdy rodzic nie dołączy któregoś z wymaganych dokumentów, zostanie zobowiązany do uzupełnienia braku w terminie od 14 do 30 dni.

Osoby, które złożą wniosek do 30 września, otrzymają świadczenie do 30 listopada. Wypłata świadczeń, gdy wniosek został złożony od 1 października do 30 listopada, nastąpi do dnia 31 grudnia.

Wzór wniosku o zasiłek rodzinny do pobrania TUTAJ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA