reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Zasiłki - jaka pomoc dla rodziców?

Zasiłki - jaka pomoc dla rodziców?

Wychowanie dziecka wiąże się z wielkimi wydatkami. By pomóc rodzicom w wychowaniu ich pociech Państwo przewiduje wiele świadczeń oraz dodatków, o które należy zabiegać.

Trzy rodzaje becikowego

Po urodzeniu dziecka każdemu rodzicowi przysługuje becikowe w wysokości tysiąca złotych, niezależne od wysokości zarobków. Zapomogę tą może otrzymać jedno z rodziców, po złożeniu wniosku do gminy wraz z dołączonymi dokumentami tj. oświadczenie, że drugi rodzic nie pobrał już becikowego oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Wymagane jest również zaświadczenie od lekarza lub położnej, poświadczające fakt wykonania co najmniej jednego badania w trakcie ciąży.

Kolejny tysiąc złotych mogą otrzymać rodzice, których dochód na osobę nie przekracza 504 lub 583 zł i przysługuje im prawo do zasiłku rodzinnego na to dziecko. Trzeci tysiąc złotych można otrzymać z tytułu gminnego becikowego.

Niektóre gminy zagwarantowały swoim mieszkańcom trzecie świadczenie becikowe, zasady jego udzielania zawarte są w uchwale rady gminy.

Zasiłek rodzinny

Gdy dochód rodziny na poszczególnego członka nie przekracza 504 lub 583zł (w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego), takiej rodzinie przysługuje zasiłek rodzinny. Zasiłek przyznawany jest na wniosek składany corocznie do gminy i wypłacany jest do uzyskania pełnoletniości przez dziecko lub do 21 roku w przypadku dziecka uczącego się.

Dodatki do zasiłku

Do dodatków zaliczamy wymienione już wcześniej becikowe, dodatek przysługujący rodzicowi przebywającemu na urlopie wychowawczym, dla samotnego rodzica wychowującego niepełnosprawne dziecko, dodatek dla rodzin wielodzietnych – na 3 i kolejne dzieci, dodatek na kształcenie i rehabilitację dziecka z niepełnosprawnością oraz wyprawka dla dziecka zaczynającego szkołę.

Zobacz również: Przekroczone kryterium dochodowe - czy otrzymam zasiłek?

Zasiłek zagraniczny

Istnieje możliwość otrzymania zasiłku na dziecko w kraju, w którym pracuje jedno z rodziców. Taka możliwość jest wtedy, gdy oboje rodziców pracują za granicą lub rodzic opiekujący się dziećmi przebywa w Polsce i pozostaje bezrobotny.

Zasiłek i świadczenie pielęgnacyjne

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuję dla każdego rodzica wychowującego niepełnosprawne dziecko, bez względu na jego zarobki. Wynosi on 153 zł i ma częściowo pokrywać koszty powstające przy opiece nad takim dzieckiem. Świadczenie pielęgnacyjne jest wypłacane opiekunowi dziecka, który zrezygnował z pracy, by opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem. Wynosi on 520zł.

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Państwo przewiduje szereg zasiłków z tytułu urodzenia i wychowania dziecka.
Państwo przewiduje szereg zasiłków z tytułu urodzenia i wychowania dziecka.

INFORLEX Księgowość225.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama