REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zasiłki - jaka pomoc dla rodziców?

Jarosław Krasnodęmbski
Państwo przewiduje szereg zasiłków z tytułu urodzenia i wychowania dziecka.
Państwo przewiduje szereg zasiłków z tytułu urodzenia i wychowania dziecka.

REKLAMA

REKLAMA

Wychowanie dziecka wiąże się z wielkimi wydatkami. By pomóc rodzicom w wychowaniu ich pociech Państwo przewiduje wiele świadczeń oraz dodatków, o które należy zabiegać.

Trzy rodzaje becikowego

Po urodzeniu dziecka każdemu rodzicowi przysługuje becikowe w wysokości tysiąca złotych, niezależne od wysokości zarobków. Zapomogę tą może otrzymać jedno z rodziców, po złożeniu wniosku do gminy wraz z dołączonymi dokumentami tj. oświadczenie, że drugi rodzic nie pobrał już becikowego oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Wymagane jest również zaświadczenie od lekarza lub położnej, poświadczające fakt wykonania co najmniej jednego badania w trakcie ciąży.

REKLAMA

Kolejny tysiąc złotych mogą otrzymać rodzice, których dochód na osobę nie przekracza 504 lub 583 zł i przysługuje im prawo do zasiłku rodzinnego na to dziecko. Trzeci tysiąc złotych można otrzymać z tytułu gminnego becikowego.

Niektóre gminy zagwarantowały swoim mieszkańcom trzecie świadczenie becikowe, zasady jego udzielania zawarte są w uchwale rady gminy.

Zasiłek rodzinny

Gdy dochód rodziny na poszczególnego członka nie przekracza 504 lub 583zł (w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego), takiej rodzinie przysługuje zasiłek rodzinny. Zasiłek przyznawany jest na wniosek składany corocznie do gminy i wypłacany jest do uzyskania pełnoletniości przez dziecko lub do 21 roku w przypadku dziecka uczącego się.

Dodatki do zasiłku

Do dodatków zaliczamy wymienione już wcześniej becikowe, dodatek przysługujący rodzicowi przebywającemu na urlopie wychowawczym, dla samotnego rodzica wychowującego niepełnosprawne dziecko, dodatek dla rodzin wielodzietnych – na 3 i kolejne dzieci, dodatek na kształcenie i rehabilitację dziecka z niepełnosprawnością oraz wyprawka dla dziecka zaczynającego szkołę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Przekroczone kryterium dochodowe - czy otrzymam zasiłek?

Zasiłek zagraniczny

Istnieje możliwość otrzymania zasiłku na dziecko w kraju, w którym pracuje jedno z rodziców. Taka możliwość jest wtedy, gdy oboje rodziców pracują za granicą lub rodzic opiekujący się dziećmi przebywa w Polsce i pozostaje bezrobotny.

Zasiłek i świadczenie pielęgnacyjne

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuję dla każdego rodzica wychowującego niepełnosprawne dziecko, bez względu na jego zarobki. Wynosi on 153 zł i ma częściowo pokrywać koszty powstające przy opiece nad takim dzieckiem. Świadczenie pielęgnacyjne jest wypłacane opiekunowi dziecka, który zrezygnował z pracy, by opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem. Wynosi on 520zł.

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • ALIMENTY do 20ki - tyle
    2021-11-16 14:34:34
    My przeżyliśmy TOTALNĄ traumę wychowawczą gdzie zdeprawowana córka niszczyła resztę rodziny na wszelkie sposoby!!!! Nigdy nam w niczym nie pomagała, kompletny brak szacunku, całkowite zezwierzęcenie alkohol i inne używki. Była skazywana, była w ośrodku a i tak na koniec; OD SĄDU W MIELCU DOSTAŁA WYSOKIE ALIMENTY a rodzice spokojni i wykształceni mimo iż oboje pracują popadają w biedę z młodszym rodzeństwem - KATASTROFA PRAWNA !!!!!
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus

Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus. "Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował dzisiaj w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

W 2024 r. emerytury stażowe od 1784 zł brutto. Po waloryzacji z 1588,44 zł [projekt ustawy w Sejmie]

Emerytury stażowe od 1588,44 zł brutto. Ale po waloryzacji w 2024 r. masz 1784 zł brutto. Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek!

Czy w 2024 r. będzie można zaoszczędzić na podatku od nieruchomości? Niektórzy zapłacą nawet 2193 zł mniej!

Podatników czeka trudny rok – limity podatkowe na 2024 r. na gruncie VAT, CIT i PIT są dla nich niekorzystne i mniejsza grupa będzie mogła skorzystać na ich podstawie z ustawowych preferencji, maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosły o 15-proc., a podatek rolny aż o 21-proc. W takiej sytuacji każda oszczędność jest na wagę złota. Warto więc przyjrzeć się temu, czy podatnik ma szansę skorzystać z niższego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bo można zyskać 2193 zł za 100 m2 powierzchni użytkowej!

Czy pensja 8600 zł wpada w podatek 32%? Od jakiej pensji zaczyna się drugi próg podatkowy w 2024 r.? [Obliczenia, kwoty brutto i netto]

W 2024 r. jaka pensja jest graniczna dla stawki 12% (PIT). Od jakich kwot brutto i netto pensji, zapłacisz podatek PIT 32%. 

REKLAMA

Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Politycy uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r., czyli na połowę 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

2000 zł to racjonalna renta socjalna po podwyżce w 2024 r. Niestety przepisy o świadczeniu wspierającym blokują podwyżkę

W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Eksperci mówią o podwyżce o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza taką podwyżkę renty socjalnej (do 2000 zł). 

Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

REKLAMA

Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

REKLAMA