| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Nadanie klauzuli wykonalności

Nadanie klauzuli wykonalności

Klauzula wykonalności jest aktem sądowym zawierającym stwierdzenie sądu, że tytuł uprawnia do egzekucji oraz oznaczającym w razie potrzeby jej zakres. Treść brzmienia klauzuli określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 21.01.2005r, w sprawie określenia brzmienia klauzuli wykonalności (Dz. U. Nr 17, poz. 154 ze zm.).  

W nieco odmienny sposób uregulowane jest nadawanie klauzuli wykonalności tytułom egzekucyjnym wydanym przez zagraniczne sądy (dotyczy to sądów państw niebędących członkami Unii Europejskiej). Do wniosku wierzyciel powinien dołączyć: urzędowy odpis wyroku, jego uwierzytelniony przekład na język polski, stwierdzenie, że ten tytuł jest prawomocny i zaświadczenie, że tytuł ten podlega egzekucji w państwie, z którego pochodzi. Wniosek należy złożyć do sądu okręgowego właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika, a w przypadku braku takiego sądu – sąd okręgowy, w okręgu, którego egzekucja ma być wszczęta.

  • Jeżeli klauzulę wykonalności umieszcza się na orzeczeniu sądowym, w treści klauzuli należy zaznaczyć, czy orzeczenie podlega wykonaniu jako prawomocne czy jako natychmiast wykonalne.
  • Wniosek o nadanie klauzuli tytułowi egzekucyjnemu nie przerywa biegu przedawnienia roszczenia nim objętego.
  • Jeżeli tytuł wydaje się osobie zwolnionej od kosztów sądowych powinna być umieszczona na nim o tym fakcie wzmianka. Wierzyciel może wówczas powoływać się w postępowaniu egzekucyjnym na okoliczność zwolnienia go od kosztów.

Zobacz serwis: Pomoc prawna

Czytaj także

Ekspert:

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Postanowienie o nadaniu klauzuli można zaskarżyć w drodze zażalenia.
Postanowienie o nadaniu klauzuli można zaskarżyć w drodze zażalenia.

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Bielak-Jomaa

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uzyskała stopień doktora nauk prawnych i została zatrudniona w Katedrze Prawa Pracy WPiA UŁ na stanowisku adiunkta; do czasu powołania na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, pełniła funkcję Kierownika Podyplomowych Studiów Ochrony Danych Osobowych WPiA UŁ oraz Kierownika Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarządzania Informacją. Była wykładowcą z zakresu ochrony danych osobowych, prawa pracy i zagranicznych migracji zarobkowych. Pełniła funkcję opiekuna naukowego Międzywydziałowego Koła Studenckiego Praw Osób Niepełnosprawnych, prowadziła szkolenia w ramach działalności Międzynarodowej Fundacji Kobiet oraz cykl szkoleń organizowanych dla pracowników i pracodawców regionu „Różni, ale równi” dotyczących równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji na rynku pracy. Jest autorką ponad 30 opracowań z zakresu prawa pracy, problematyki rynku pracy, oraz ochrony danych osobowych. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim problematykę ochrony dóbr osobistych pracowników i ochronę danych osobowych w zatrudnieniu. Jako pierwsza rozpoczęła badania nad ochroną danych osobowych bezrobotnych i poszukujących pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK