REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy i jak pozwać wspólników spółki osobowej

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnicy spółek osobowych co do zasady ponoszą subsydiarną (pomocniczą) odpowiedzialność za długi spółki. Wymusza to pewne specyficzne rozwiązania w ramach procedury cywilnej.

Których wspólników można pozwać

REKLAMA

Nie każdy wspólnik spółek osobowych (sp. jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo- akcyjna) ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Nie każdy ponosi ją też w równym zakresie.
Pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki (a więc sytuacja, w której pozwanie wspólnika ma największe szanse na powodzenie) ponoszą:
- wspólnicy spółki jawnej (wszyscy, bez ograniczeń),
- partnerzy w spółce partnerskiej,
- wszyscy: w zakresie w jakim zobowiązanie nie dotyczy wykonywania wolnego zawodu przez innego partnera,
- bez ograniczeń (jak w spółce jawnej) – jeśli zobowiążą się do tego w umowie spółki,
- bez ograniczeń- jeśli zobowiązanie spółki jest wynikiem wykonywania przez danego partnera wolnego zawodu,
- komplementariusze spółki komandytowej i komandytowo- akcyjnej (wszyscy bez ograniczeń),
- komandytariusze spółki komandytowej – do wysokości nie wniesionej sumy komandytowej.

Jak pozywa się wspólników spółek osobowych

Jeśli zdecydowaliśmy się na pozwanie wspólników spółki osobowej, mamy do wyboru kilka możliwości :

- pozwanie ich wraz ze spółką w jednym postępowaniu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Rozwiązanie to pozwala nam na zmniejszenie kosztów postępowania- skumulowanie wielu pozwanych w jednym powództwie nie ma wpływu na wysokość wpisu. Ponadto na wyroku znajdzie się nazwisko wspólnika- co pozwala ewentualnie uzyskaną z tego tytułu klauzulę wykonalności rozciągnąć na jego małżonka.

Ma jednak kilka wad:
- dotyczy wspólników ponoszących nieograniczoną odpowiedzialność,
- jeśli któryś z pozwanych wspólników nie zarejestrował działalności- postępowanie nie będzie toczyć się w ramach postępowania w sprawach gospodarczych.
- klauzula wykonalności przeciwko wspólnikowi będzie nadana – o ile spółka jest niewypłacalna (lub oczywistym jest, że jest niewypłacalna).

- pozwanie samej spółki- a następnie pozwanie wspólników

Rozwiązanie teoretycznie możliwe – w praktyce raczej rzadkie – z uwagi na konieczność wniesienia ponownego wpisu (mamy wówczas do czynienia z dwoma oddzielnymi postępowaniami). Nie jest również opłacalne ponieważ można uzyskać klauzulę wykonalności przeciwko wspólnikowi – w oparciu o wyrok wydany przeciwko spółce). Jedynym uzasadnieniem jest sytuacja, w której chcemy dochodzić zapłaty od wspólnika ponoszącego ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania – komandytariusza spółki komandytowej.

- pozwanie spółki i rozciągnięcie klauzuli wykonalności

To rozwiązanie zapewnia nas, że sprawa będzie rozpoznana w postępowaniu gospodarczym (szybszym niż postępowanie zwykłe) i nie poniesiemy kosztów ponownego wpisu uzależnionego od wartości przedmiotu sporu

Wyrok wydany przeciwko spółce osobowej można zaopatrzyć w klauzulę wykonalności przeciwko wspólnikom ponoszącym nieograniczoną odpowiedzialność za jej zobowiązania (rozszerzona wykonalność wyroku- art. 7781 kpc).

REKLAMA

Może to mieć miejsce jedynie – jeśli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczne lub oczywistym jest, że będzie bezskuteczna (np. powód prowadził już postępowanie egzekucyjne przeciwko spółce na podstawie innego tytułu wykonawczego lub spółka ogłosiła upadłość).

W takiej sytuacji powód ponosi jednak ryzyko tego, że wykonalność wyroku nie będzie mogła być rozciągnięta na małżonka wspólnika (to jest możliwe jedynie wtedy gdy jest on wymieniony w tytule egzekucyjnym np. wyroku). 

Kiedy pozywać wspólników

Pozwanie wspólnika jest rozwiązaniem, które zawsze należy brać pod uwagę. Należy jednak pamiętać o tym, że wspólnik ponosi odpowiedzialność subsydiarną (pomocniczą). Oznacza to, że odpowiada o tyle, o ile sama spółka ze swojego majątku nie może wypełnić zobowiązania. Drugą cechą odpowiedzialności wspólników spółek jawnych - jest solidarność odpowiedzialności.

Oznacza to, że możemy dochodzić zapłaty od wszystkich wspólników łącznie - bądź od kilku, czy nawet od jednego. Jeśli jeden lub kilku wspólników spełni zobowiązanie - mogą dochodzić wyrównania (regres) od pozostałych wspólników. To jednak nie odbywa się poza zakresem zainteresowania wierzyciela.

Solidarność odpowiedzialności - pozwala "wziąć na celownik" tego wspólnika,  o którym wiemy, że jest w stanie spełnić zobowiązanie i przeciwko niemu skierować postępowanie egzekucyjne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Sprawdź, jakie rozwiązania są dopuszczalne

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Na terenach poszkodowanych przez powódź trwają spekulacje cen. Rząd apeluje do przedsiębiorców i zapowiada konsekwencje.

REKLAMA