REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy i jak pozwać wspólników spółki osobowej

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnicy spółek osobowych co do zasady ponoszą subsydiarną (pomocniczą) odpowiedzialność za długi spółki. Wymusza to pewne specyficzne rozwiązania w ramach procedury cywilnej.

Których wspólników można pozwać

REKLAMA

Nie każdy wspólnik spółek osobowych (sp. jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo- akcyjna) ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Nie każdy ponosi ją też w równym zakresie.
Pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki (a więc sytuacja, w której pozwanie wspólnika ma największe szanse na powodzenie) ponoszą:
- wspólnicy spółki jawnej (wszyscy, bez ograniczeń),
- partnerzy w spółce partnerskiej,
- wszyscy: w zakresie w jakim zobowiązanie nie dotyczy wykonywania wolnego zawodu przez innego partnera,
- bez ograniczeń (jak w spółce jawnej) – jeśli zobowiążą się do tego w umowie spółki,
- bez ograniczeń- jeśli zobowiązanie spółki jest wynikiem wykonywania przez danego partnera wolnego zawodu,
- komplementariusze spółki komandytowej i komandytowo- akcyjnej (wszyscy bez ograniczeń),
- komandytariusze spółki komandytowej – do wysokości nie wniesionej sumy komandytowej.

Jak pozywa się wspólników spółek osobowych

Jeśli zdecydowaliśmy się na pozwanie wspólników spółki osobowej, mamy do wyboru kilka możliwości :

- pozwanie ich wraz ze spółką w jednym postępowaniu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Rozwiązanie to pozwala nam na zmniejszenie kosztów postępowania- skumulowanie wielu pozwanych w jednym powództwie nie ma wpływu na wysokość wpisu. Ponadto na wyroku znajdzie się nazwisko wspólnika- co pozwala ewentualnie uzyskaną z tego tytułu klauzulę wykonalności rozciągnąć na jego małżonka.

Ma jednak kilka wad:
- dotyczy wspólników ponoszących nieograniczoną odpowiedzialność,
- jeśli któryś z pozwanych wspólników nie zarejestrował działalności- postępowanie nie będzie toczyć się w ramach postępowania w sprawach gospodarczych.
- klauzula wykonalności przeciwko wspólnikowi będzie nadana – o ile spółka jest niewypłacalna (lub oczywistym jest, że jest niewypłacalna).

- pozwanie samej spółki- a następnie pozwanie wspólników

Rozwiązanie teoretycznie możliwe – w praktyce raczej rzadkie – z uwagi na konieczność wniesienia ponownego wpisu (mamy wówczas do czynienia z dwoma oddzielnymi postępowaniami). Nie jest również opłacalne ponieważ można uzyskać klauzulę wykonalności przeciwko wspólnikowi – w oparciu o wyrok wydany przeciwko spółce). Jedynym uzasadnieniem jest sytuacja, w której chcemy dochodzić zapłaty od wspólnika ponoszącego ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania – komandytariusza spółki komandytowej.

- pozwanie spółki i rozciągnięcie klauzuli wykonalności

To rozwiązanie zapewnia nas, że sprawa będzie rozpoznana w postępowaniu gospodarczym (szybszym niż postępowanie zwykłe) i nie poniesiemy kosztów ponownego wpisu uzależnionego od wartości przedmiotu sporu

Wyrok wydany przeciwko spółce osobowej można zaopatrzyć w klauzulę wykonalności przeciwko wspólnikom ponoszącym nieograniczoną odpowiedzialność za jej zobowiązania (rozszerzona wykonalność wyroku- art. 7781 kpc).

REKLAMA

Może to mieć miejsce jedynie – jeśli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczne lub oczywistym jest, że będzie bezskuteczna (np. powód prowadził już postępowanie egzekucyjne przeciwko spółce na podstawie innego tytułu wykonawczego lub spółka ogłosiła upadłość).

W takiej sytuacji powód ponosi jednak ryzyko tego, że wykonalność wyroku nie będzie mogła być rozciągnięta na małżonka wspólnika (to jest możliwe jedynie wtedy gdy jest on wymieniony w tytule egzekucyjnym np. wyroku). 

Kiedy pozywać wspólników

Pozwanie wspólnika jest rozwiązaniem, które zawsze należy brać pod uwagę. Należy jednak pamiętać o tym, że wspólnik ponosi odpowiedzialność subsydiarną (pomocniczą). Oznacza to, że odpowiada o tyle, o ile sama spółka ze swojego majątku nie może wypełnić zobowiązania. Drugą cechą odpowiedzialności wspólników spółek jawnych - jest solidarność odpowiedzialności.

Oznacza to, że możemy dochodzić zapłaty od wszystkich wspólników łącznie - bądź od kilku, czy nawet od jednego. Jeśli jeden lub kilku wspólników spełni zobowiązanie - mogą dochodzić wyrównania (regres) od pozostałych wspólników. To jednak nie odbywa się poza zakresem zainteresowania wierzyciela.

Solidarność odpowiedzialności - pozwala "wziąć na celownik" tego wspólnika,  o którym wiemy, że jest w stanie spełnić zobowiązanie i przeciwko niemu skierować postępowanie egzekucyjne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inspektor nakaże przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę. Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Czy już od 2025 r.?

Czy Polska wdroży regulacje unijne i już niedługo inspektor pracy będzie mógł nakazać przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę? Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Ma to być ważny element walki z fikcyjnym samozatrudnieniem.

e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Był to zamach i próba zabójstwa. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service. Trump nie odniósł większych obrażeń (został postrzelony w ucho) ale od kul zamachowca zginęła jedna osoba, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Zamachowiec został zastrzelony przez agentów Secret Service.

REKLAMA

Czy można palić papierosy na balkonie mimo sprzeciwu sąsiadów? I narażać ich na bierne palenie? Jest odpowiedź Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia dla rodziny na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by osiągnąć taką kwotę?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mogła uzyskać rodzina na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

REKLAMA

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA