reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Odrzucenie i oddalenie pozwu

Odrzucenie i oddalenie pozwu

Odrzucenie i oddalenie pozwu to dwie różne sytuacje. Chociaż dla laika niczym się one nie różnią. W obydwu bowiem wypadkach postępowanie w danej sprawie się kończy. Jednak każdy prawnik wie, że nie można utożsamiać tych pojęć.

Oddalenie powództwa

Sąd oddala powództwo gdy uzna je za niezasadne. To znaczy gdy uzna, że dochodzone roszczenie nie należy się powodowi. Najlepiej zobrazować taką sytuację przykładem.

Mirosław S. dochodził od Ryszarda N. 5000 zł tytułem zwrotu pożyczki. W tym celu złożył do sądu odpowiedni pozew. W trakcie przewodu sądowego okazało się, że Ryszard N. pieniądze zwrócił. Miał bowiem na to dowód w postaci pokwitowania wystawionego przez Mirosława S.

W podanym wyżej przypadku sąd powództwo oddali bowiem zbadał sprawę merytorycznie i doszedł do wniosku, że pieniądze Mirosławowi S. się nie należą

Odrzucenie

Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia gdy sąd powództwo (apelację) odrzuca. Wtedy to sąd nie bada merytorycznie sprawy. Inaczej mówiąc nie skupia się na tym czy roszczenie powodowi się należy czy też nie.

Odrzucenie pozwu następuje na podstawie określonych w kodeksie przesłanek formalnych. Tak więc sąd bada czy pozew spełnia wszystkie określone prawem wymogi a jeżeli, któryś nie spełnia wtedy powództwo odrzuca.

Zobacz: U prawnika

Przesłanki

Sąd odrzuca pozew gdy:

  • Droga sądowa jest nie dopuszczalna,
  • To samo roszczenie było lub jest przedmiotem sprawy między stronami,
  • Jedna ze stron nie ma zdolności sądowej albo jeżeli powód nie ma zdolności procesowej, a nie działa za niego przedstawiciel ustawowy,
  • Jeżeli rozstrzygnięcie sprawy należy do sądu polubownego.

Warto jednak zaznaczyć, że braki w reprezentacji strony mogą być uzupełnione. Dopiero jeżeli strona nie uzupełni sposobu reprezentacji wtedy sąd odrzuca pozew.

Sąd natomiast nie może odrzucić pozwu tylko z tego powodu, że do rozpoznania sprawy właściwy jest organ administracji publicznej lub sąd administracyjny, jeżeli organ administracji publicznej lub sąd administracyjny uznały się w tej sprawie za niewłaściwe.

Zobacz serwis: Pomoc prawna

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd oddala powództwo gdy uzna je za niezasadne.
Sąd oddala powództwo gdy uzna je za niezasadne.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama