reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Inne pozwy > Co zrobić gdy pracodawca nie płaci za godziny nadliczbowe

Co zrobić gdy pracodawca nie płaci za godziny nadliczbowe

Pozew o zapłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe to zwyczajny pozew o zapłatę. Różnią się one co do zasady tylko właściwością sądu. Trzeba jednak pamiętać, że postępowanie przed sądem pracy rządzi się własnymi zasadami.

Pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych należy się zawsze wynagrodzenie lub dodatkowy wolny czas. Kiedy pracodawca nie spełnia swojego obowiązku wtedy pracownik może wystąpić z roszczeniem do sądu.

Właściwość sądu

Jak wszystkie sprawy z zakresu prawa pracy tak i pozew o zapłatę wynagrodzenia rozstrzygany jest w pierwszej instancji przez sąd rejonowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pracodawcy lub też do sądu właściwego ze względu na miejsce wykonywania pracy. Można również wnieść taki pozew do sądu właściwego dla zakładu pracy.

Oczywiście jeżeli wartość przedmiotu sporu przewyższa 75.000 zł wtedy właściwy będzie sąd okręgowy.

Strony

Stronami postępowania o zapłatę wynagrodzenia są pracownik i pracodawca. Przy czym pracownik jest powodem a pracodawca pozwanym.

Wpis

W sprawach z zakresu prawa pracy powód zwolniony jest od opłat sadowych. Dlatego też w sprawie takiej nie wnosi się wpisu sądowego.

Żądanie pozwu

W pozwie powód wnosi o zasądzenie od pozwanego pracodawcy na własną rzecz kwoty ……… zł z tytułu zapłaty zaległego wynagrodzenia wraz z odsetkami od dnia …………. do dnia zapłaty.

Nie trzeba natomiast wnosić o nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności, gdyż taki sąd nadaje z urzędu.

Uzasadnienie

W uzasadnieniu należy wykazać, że między stronami istnieje stosunek pracy. Służyć temu może przede wszystkim umowa o pracę ale również inne dowody takie jak zeznania świadków, przesłuchanie stron.

Podpis

Pozew musi być podpisany przez powoda (lub jego pełnomocnika). Musi być opatrzony datą. Natomiast do sądu należy złożyć jeden odpis pozwu dla sądu i po jednym dla każdego z pozwanych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych należy się zawsze wynagrodzenie lub dodatkowy wolny czas.
Pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych należy się zawsze wynagrodzenie lub dodatkowy wolny czas.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją + nowe kody w JPK_VAT59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama