reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy cywilne > Sposoby zabezpieczenia powództwa (cz. 1)

Sposoby zabezpieczenia powództwa (cz. 1)

Sposoby zabezpieczenia roszczeń dochodzonych powództwem zależą od ich rodzaju. Inne zasady odnoszą się do roszczeń pieniężnych, zaś inne do roszczeń niepieniężnych.

Sposób zabezpieczenia

Przepisy postępowania zabezpieczającego, zawarte w kodeksie postępowania cywilnego, wyraźnie wskazują również sposoby zabezpieczenia powództwa, przez co należy rozumieć czynności prawne i faktyczne, które są wykonaniem postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia.

Sposoby zabezpieczenia należy podzielić w zależności od charakteru zabezpieczanego roszczenia. Rozróżnienie to ma szczególnie istotne znaczenie z uwagi, że przy świadczeniach pieniężnych, sposoby zostały wyraźnie określone w art. 747 kodeksu postępowania cywilnego. Lista zawarta w tym przepisie ma charakter zamknięty, co oznacza że z prawnego punktu widzenia innych zabezpieczeń roszczeń pieniężnych nie ma.

Z drugiej strony, w odniesieniu do zabezpieczenia roszczeń niepieniężnych, istotna jest lista sposobów zabezpieczeń, określona w art. 755 kodeksu postępowania cywilnego. W odróżnieniu jednak od listy sposobów zabezpieczeń roszczeń pieniężnych, lista ta ma charakter otwarty, co oznacza, że sąd może wskazać inne sposoby zabezpieczenia.

Zobacz serwis: Pozwy

Sposoby zabezpieczenia roszczeń pieniężnych

Jak zostało to stwierdzone powyżej sposoby zabezpieczenia roszczeń pieniężnych określa lista zawarta w art. 747 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z treścią tego przepisu zabezpieczenie roszczeń pieniężnych następuje przez

1) zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego albo innej wierzytelności lub innego prawa majątkowego;

2) obciążenie nieruchomości obowiązanego hipoteką przymusową;

3) ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej lub której księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu;

4) obciążenie statku albo statku w budowie hipoteką morską;

5) ustanowienie zakazu zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;

6) ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym obowiązanego albo zakładem wchodzącym w skład przedsiębiorstwa lub jego częścią albo częścią gospodarstwa rolnego obowiązanego.

Zobacz serwis: Konsument i umowy

Wybór sposobu zabezpieczenia należy do wnioskodawcy. Nie jest wykluczone, by we wniosku wskazać kilka a nawet wszystkie sposoby zabezpieczenia. Niemniej jednak przy orzekaniu co do sposobu zabezpieczenia sąd będzie kierował się dyrektywami określonym w art. 7301 § 3 kodeksu postępowania cywilnego. Decyzja sądu powinna zatem uwzględniać interesy stron lub uczestników postępowania w takiej mierze, aby uprawnionemu zapewnić należytą ochronę prawną, a obowiązanego nie obciążać ponad potrzebę.

Sąd rozważając wniosek będzie musiał stwierdzić czy wniosek o zabezpieczenie i wskazanie sposobu zabezpieczenia są adekwatne w odniesieniu do wysokości dochodzonego roszczenia.

Zobacz: Sposoby zabezpieczenia powództwa (cz. 2)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zabezpieczenie powództwa. /Fot. Fotolia
Zabezpieczenie powództwa. /Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama