reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy cywilne > Sposoby zabezpieczenia powództwa (cz. 2)

Sposoby zabezpieczenia powództwa (cz. 2)

W kontekście zabezpieczenia powództwa roszczenia dzieli się na pieniężne i niepieniężne. Przy roszczeniach niepieniężnych wnioskodawca ma większą swobodę w określeniu sposobu zabezpieczenia.

W pierwszej części artykułu wskazane zostały główne zasady oznaczania sposobu zabezpieczenia roszczeń pieniężnych. W tej części zajmiemy się określenie sposobu zabezpieczenia roszczeń niepieniężnych.

Zobacz: Sposób zabezpieczenia powództwa (cz. 1)

Zabezpieczenie roszczeń niepieniężnych

Nie ma wątpliwości co należy rozumieć przez roszczenia niepieniężne. Przykładowo może tu chodzi o sprawy dotyczące roszczeń o wydanie ruchomości lub nieruchomości, zaniechanie naruszeń, o nakazanie wykonania czynności przez dłużnika, o podział majątku, o rozwiązanie spółki itd.

W konkretnych sytuacjach jedno powództwo może uwzględniać zarówno roszczenia pieniężne, jak i niepieniężne, co należy mieć na uwadze, przy formułowaniu wniosku o udzielenie zabezpieczenia.

X w pozwie domaga się od Y zaniechania naruszeń jego dóbr osobistych oraz odszkodowania za szkody powstałe w wyniku dotychczasowych zachowań pozwanego. Zaniechanie naruszeń będzie roszczeniem niepieniężnym, zaś odszkodowanie roszczeniem pieniężnym.

Sposoby zabezpieczenia

Zgodnie z art. 755 kodeksu postępowania cywilnego, lista sposobów zabezpieczenia co do roszczeń niepieniężnych ma charakter otwarty. Ustawa nie wyklucza nawet, by w odniesieniu do roszczeń o tym charakterze, można było stosować sposoby przewidziane dla zabezpieczenia roszczeń pieniężnych.

Ponadto w szczególności do sposobów zabezpieczenia roszczeń niepieniężnych należy zaliczyć zabezpieczenie polegające na:

-unormowaniu praw i obowiązków stron lub uczestników na czas trwania postępowania (np. oznaczenie sposobu korzystania z nieruchomości przy sprawie dotyczącej zniesienia współwłasności);

- ustanowieniu zakazu zbywania przedmiotów lub praw objętych postępowaniem;

- zawieszeniu postępowania egzekucyjnego lub innego postępowania zmierzającego do wykonania orzeczenia (np. zawieszenie postępowania egzekucyjnego jako sposób zabezpieczenia powództwa przeciwegzekucyjnego);

- uregulowaniu sposobu roztoczenia pieczy nad małoletnimi dziećmi i kontaktów  z dzieckiem;

- nakazać wpisanie stosownego ostrzeżenia w księdze wieczystej lub we właściwym rejestrze.

Zobacz serwis: Pozwy

Określenie sposobu zabezpieczenia

Podmiotem, który powinien oznaczyć sposób zabezpieczenia jest wnioskodawca. Z treści art. 755 § 1 kodeksu postępowania cywilnego sposób zabezpieczenia powinien być oznaczony stosownie do okoliczności. Niemniej jednak sąd jest co do zasady związany zakresem wniosku o udzielenie zabezpieczenia. Oznacza to, że sąd nie może wskazać sposobu, o którym wniosek milczy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama