| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy cywilne > Sposoby zabezpieczenia powództwa (cz. 2)

Sposoby zabezpieczenia powództwa (cz. 2)

W kontekście zabezpieczenia powództwa roszczenia dzieli się na pieniężne i niepieniężne. Przy roszczeniach niepieniężnych wnioskodawca ma większą swobodę w określeniu sposobu zabezpieczenia.

W pierwszej części artykułu wskazane zostały główne zasady oznaczania sposobu zabezpieczenia roszczeń pieniężnych. W tej części zajmiemy się określenie sposobu zabezpieczenia roszczeń niepieniężnych.

Zobacz: Sposób zabezpieczenia powództwa (cz. 1)

Zabezpieczenie roszczeń niepieniężnych

Nie ma wątpliwości co należy rozumieć przez roszczenia niepieniężne. Przykładowo może tu chodzi o sprawy dotyczące roszczeń o wydanie ruchomości lub nieruchomości, zaniechanie naruszeń, o nakazanie wykonania czynności przez dłużnika, o podział majątku, o rozwiązanie spółki itd.

W konkretnych sytuacjach jedno powództwo może uwzględniać zarówno roszczenia pieniężne, jak i niepieniężne, co należy mieć na uwadze, przy formułowaniu wniosku o udzielenie zabezpieczenia.

X w pozwie domaga się od Y zaniechania naruszeń jego dóbr osobistych oraz odszkodowania za szkody powstałe w wyniku dotychczasowych zachowań pozwanego. Zaniechanie naruszeń będzie roszczeniem niepieniężnym, zaś odszkodowanie roszczeniem pieniężnym.

Sposoby zabezpieczenia

Zgodnie z art. 755 kodeksu postępowania cywilnego, lista sposobów zabezpieczenia co do roszczeń niepieniężnych ma charakter otwarty. Ustawa nie wyklucza nawet, by w odniesieniu do roszczeń o tym charakterze, można było stosować sposoby przewidziane dla zabezpieczenia roszczeń pieniężnych.

Ponadto w szczególności do sposobów zabezpieczenia roszczeń niepieniężnych należy zaliczyć zabezpieczenie polegające na:

-unormowaniu praw i obowiązków stron lub uczestników na czas trwania postępowania (np. oznaczenie sposobu korzystania z nieruchomości przy sprawie dotyczącej zniesienia współwłasności);

- ustanowieniu zakazu zbywania przedmiotów lub praw objętych postępowaniem;

- zawieszeniu postępowania egzekucyjnego lub innego postępowania zmierzającego do wykonania orzeczenia (np. zawieszenie postępowania egzekucyjnego jako sposób zabezpieczenia powództwa przeciwegzekucyjnego);

- uregulowaniu sposobu roztoczenia pieczy nad małoletnimi dziećmi i kontaktów  z dzieckiem;

- nakazać wpisanie stosownego ostrzeżenia w księdze wieczystej lub we właściwym rejestrze.

Zobacz serwis: Pozwy

Określenie sposobu zabezpieczenia

Podmiotem, który powinien oznaczyć sposób zabezpieczenia jest wnioskodawca. Z treści art. 755 § 1 kodeksu postępowania cywilnego sposób zabezpieczenia powinien być oznaczony stosownie do okoliczności. Niemniej jednak sąd jest co do zasady związany zakresem wniosku o udzielenie zabezpieczenia. Oznacza to, że sąd nie może wskazać sposobu, o którym wniosek milczy.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »