| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy cywilne > Jak napisać pozew na formularzu?

Jak napisać pozew na formularzu?

Jeśli sprawa dotyczy roszczenia wartego mniej niż 10.000 zł lub dotyczącego najmu lokalu, lub czynszu w spółdzielni mieszkaniowej - pozew musi być wniesiony na specjalnym formularzu. Jak prawidłowo napisać pozew składany na formularzu?  

  • o obowiązku określonego zachowania pozwanego (np. znoszenia jakichś utrudnień),
  • wydania rzeczy,
  • innych zachowań,

Nie dotyczy pozwów o zapłatę

W następnej rubryce musimy opisać dokładnie, na czym miało by polegać zachowanie, lub jaką rzecz pozwany ma wydać.

Krok 5 : Wypełniamy formularz rubryki 7-9

Rubryka 7

Żądanie zwrotu kosztów

Można wstawić formułkę : „Wnoszę o zasądzenie od pozwanego zwrotu kosztów procesu wg norm przepisanych”.

Rubryka 8

Inne wnioski. Możemy skorzystać z dwóch:

  1. „Wnoszę o rozpoznanie sprawy również pod nieobecność powoda” – pozwoli to nam uniknąć konieczności stawiania się na wszystkich terminach.
  2. Rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym – porównaj postępowanie nakazowe.

Rubryka 9: Uzasadnienie

Uwaga!

Uzasadnienie może być dowolnie długie, wypełniając pozew na komputerze (automatycznie powiększa się ta rubryka). Jednak pisząc ręcznie na formularzu otrzymanym w sądzie mamy ograniczone miejsce na uzasadnienie i nie można dopisywać na innym formularzu.

W uzasadnieniu powinniśmy podnieść wszystkie okoliczności faktyczne dotyczące przedmiotu sporu. W szczególności istotne jest:

  1. Wskazanie, że obie strony są przedsiębiorcami (jeśli zależy nam na postępowaniu gospodarczym) – na dowód czego należy powołać odpisy z KRS lub Ewidencji działalności gospodarczej.
  2. Określenie daty zawarcia umowy (jeśli zawarto umowę) – na dowód załączamy kopię umowy;
  3. Wskazanie daty zakupu, transakcji, wykonania usługi, oraz okoliczności jej zawarcia – na dowód dołączamy faktury, dokumenty wydania, protokoły itp.;
  4. Poinformowanie, że przed wytoczeniem sprawy, próbowaliśmy ułożyć się polubownie z pozwanym (załączamy korespondencję, wezwania do zapłaty - wraz dowodem nadania listem poleconym) – jest to bardzo istotne w postępowaniu gospodarczym;
  5. Wskazanie, czy pozwany dokonywał jakichkolwiek (i jakich) wpłat.

Przykład uzasadnienia

Pozwana …………………. zakupiła u powoda towar na łączną kwotę 3.769,29 złotych. Zakup i odbiór towaru pokwitowała swoim podpisem na fakturach osoba upoważniona.

DOWÓD: faktura 44/07 z dn. 11.02.2007 r., oraz dokument wydania WZ 44/07, odpis aktualny z Rejestru Przedsiębiorców pozwanej, oraz odpis z KRS powoda.

Po upływie terminów płatności pozwana dokonała jedynie częściowej zapłaty w kwocie 1 769,29 złotych. Wobec powyższego powód wezwał pozwaną do dobrowolnego spełnienia świadczenia.

DOWÓD: wezwanie do zapłaty z dn. 20.07.2007. r, wraz z dowodem nadania listem poleconym

Mimo wezwania pozwana do dnia dzisiejszego nie dokonała zapłaty całej należności. Podkreślić należy nadto, iż pozwana nigdy nie kwestionowała istnienia zobowiązania w stosunku do powoda.

Powołując się na opisane powyżej okoliczności, wniesienie pozwu należy uznać za uzasadnione i konieczne.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »