reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Praca > Podróże służbowe > Czy za nocleg u rodziny pracownikowi przysługuje ryczałt?

Czy za nocleg u rodziny pracownikowi przysługuje ryczałt?

Pracownik dojechał do miejscowości docelowej o godz. 2.00, co wynika z przedstawionego w rozli­czeniu biletu kolejowego. Nocował u swojej rodziny. Dopiero o godz. 9.00 podjął wykonywanie pracy. Czy przysługuje mu ryczałt noclegowy?

Nie. Państwa pracownikowi nie przysługuje ryczałt krajowy za nocleg. Na podstawie § 8 ust. 4 rozpo­rządzenia w sprawie podróży służbowych, ryczałt taki przysługuje tylko wówczas, gdy nocleg trwał co najmniej 6 godzin pomiędzy godz. 21.00 a 7.00. Nie ma znaczenia fakt przenocowania u rodziny, który sam w sobie nie pozbawia prawa do ryczałtu. Godzina rozpoczęcia świadczenia pracy również nie ma znaczenia - nie można przyjąć, że dla wypłaty ryczałtu za nocleg konieczne jest co najmniej 6 godzin „no­cowania", w oderwaniu od narzuconego rozporządzeniem przedziału godzinowego, w jakim te 6 godzin musi się zmieścić. W tej sytuacji wypłacenie pracownikowi ryczałtu oznaczałoby wypłacenie świadczenia nieprzewidzianego przez przepisy rozporządzenia w sprawie podróży służbowych, czyli świadczenia nie- podlegającego zwolnieniu z obciążeń podatkowo-ubezpieczeniowych.

Zobacz serwis: Prawa pracownika

Podstawa prawna:

• § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej - Dz.U. z 2013 r., poz. 167

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z publikacji "100 pytań o wynagrodzenia"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Aktualizacja: 16.12.2015

Źródło:

100 pytań o wynagrodzenia

Zdjęcia

Czy za nocleg u rodziny pracownikowi przysługuje ryczałt? /fot. Fotolia
Czy za nocleg u rodziny pracownikowi przysługuje ryczałt? /fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama