Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawa konsumentów. Gwarancja – cz. 1

Adrian Prusik
Adrian Prusik

REKLAMA

REKLAMA

Gwarancja producenta jest jednym z istotnych czynników, branych pod uwagę przez konsumenta przy wyborze danego produktu. Czym tak naprawdę jest gwarancja i czy jest ona nam potrzebna?

Zobacz: Prawa konsumentów. Gwarancja – cz. 2

REKLAMA

Gwarancja dla konsumenta

Ile razy zdarzyło się, że robiąc zakupy sugerowaliśmy się tym, czy produkt jest objęty gwarancją producenta?

Gwarancja jest często mylnie identyfikowana przez konsumentów z uprawnieniem do reklamacji. Wydaje się nam, że kupując towar bez gwarancji producenta nie będziemy mogli zgłosić reklamacji w przypadku wystąpienia wad produktu. Nic jednak bardziej mylnego. Gwarancja jako taka nie stanowi o naszych podstawowych uprawnieniach. Czym jest więc gwarancja?

Zobacz również: Umowa sprzedaży w obrocie konsumenckim

Charakter prawny gwarancji

REKLAMA

W odniesieniu do gwarancji udzielanej w ramach obrotu konsumenckiego regulacje jej dotyczące znajdują się w ustawie o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Zgodnie z art. 13 tejże ustawy udzielenie kupującemu gwarancji następuje bez odrębnej opłaty, przez oświadczenie gwaranta, zamieszczone w dokumencie gwarancyjnym lub reklamie. W takim oświadczeniu powinny być określone obowiązki gwaranta i uprawnienia kupującego w przypadku, gdyby właściwość sprzedanego towaru nie odpowiadała właściwości wskazanej w tym oświadczeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przekładając to na język bardziej zrozumiały w gwarancji określa się warunki, na podstawie których konsument będzie mógł skorzystać z przypisanych mu uprawnień. Uprawnienia te będą zawarte w treści dokumentu. Mogą być one tożsame z tymi, które zapewnia nam ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, niemniej jednak mogą również ulegać modyfikacji.

I właśnie o takie modyfikacje najczęściej chodzi sprzedawcom i producentom. Nietrudno sobie bowiem wyobrazić, że częściej będą one bardziej korzystne dla gwaranta, niż dla kupującego. O tym można jednak przeczytać w części drugiej.

Zobacz: Czy czas wniesienia reklamacji ma znaczenie?

Sama gwarancja przy tym jest jedynie dodatkowym źródłem naszych uprawnień. Obok niej zawsze istnieje możliwość oparcia roszczeń na źródle podstawowym, czyli przepisach ustawy. 

Co zawiera gwarancja?

W dokumencie gwarancyjnym powinny znaleźć się podstawowe dane potrzebne do dochodzenia roszczeń. Chodzi tutaj o nazwę i adres gwaranta lub jego przedstawiciela w Polsce, czas trwania gwarancji i terytorialny zasięg.

Zobacz: Rękojmia a gwarancja - uprawnienia konsumenta przy umowie sprzedaży

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Z końcem września wiele zmian w prawie pracy!

    Koniec września przynosi wiele zmian w prawie pracy, ale nie można zapominać o już istniejących obowiązkach – przypomina radca prawny Monika Jurkiewicz. To m.in. dofinansowanie do posiłków dla pracowników, zwiększona ochrona pracowników czy udzielenie zaległego urlopu do 30 września.

    W niedzielę w stolicy duże utrudnienia. Ulicami Warszawy przejdzie "Marsz Miliona Serc"

    Warszawiaków i przyjezdnych czekają w niedzielę 1 października duże utrudnienia. Ulicami stolicy przejdzie organizowany przez Koalicję Obywatelską "Marsz Miliona Serc". Marsz rozpocznie się o godz. 12.00 na Rondzie Dmowskiego, następnie przejdzie ulicami Marszałkowską, Świętokrzyską, Jana Pawła II, a zakończy się na Rondzie Radosława.

    Nieodpłatna mediacja

    Nieodpłatna mediacja to jedna z form bezpłatnej pomocy prawnej. Kto może z niej skorzystać? Co obejmuje nieodpłatna mediacja?

    Nieodpłatna pomoc prawna

    Nieodpłatna pomoc prawna jest rozwiązaniem przeznaczonym dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Przepisy określają szczegółowe kryteria korzystania z takiej pomocy.

    REKLAMA

    Sexting

    Sexting zaliczany jest do internetowych zagrożeń, z jakimi może zetknąć się młody człowiek. Co trzeba wiedzieć o tym zjawisku? Dlaczego może być niebezpieczne? 

    Nowe kary już od 1 października. Nawet 20 lat więzienia dla pijanych kierowców

    Według dziennych statystyk, prowadzonych przez polską Policję, od początku roku zatrzymano ponad 70 000 pijanych kierowców. Już 1 października dojdzie do kolejnego zaostrzenia przepisów. Czy wyższe kary za jazdę na podwójnym gazie sprawią, że rodzime drogi staną się bezpieczniejsze?

    Wybory 2023. Do kiedy można się zgłosić na bezpłatny transport? Wkrótce mija termin!

    Bezpłatny transport do lub z lokalu wyborczego. Zamiar skorzystania można zgłosić w gminie do 2 października. Do 5 października gminy podadzą do publicznej wiadomości, jak będzie zorganizowany przewóz pasażerów w dniu wyborów. 

    Jak inflacja wpływa na ubezpieczenia? Rzecznik Finansowy przygotował analizę

    Eksperci Biura Rzecznika Finansowego przygotowali specjalne opracowanie. Możemy dowiedzieć się z niego czym jest inflacja i jak wpływa na umowy ubezpieczenia, jakie konsekwencje niesie za sobą tzw. nadubezpieczenie lub niedoubezpieczenie mienia, jakie działania podjąć, aby zminimalizować skutki inflacji i uchronić się przed otrzymaniem świadczenia w wysokości, nie pozwalającej na pokrycie poniesionej szkody.

    REKLAMA

    24 dni w sanatorium z ZUS. Kto może skorzystać z rehabilitacji?

    Rehabilitacja z ZUS może odbywać się w systemie ambulatoryjnym albo stacjonarnym. W przypadku tej drugiej- kuracjusz może spędzić ponad trzy tygodnie na wjeździe w sanatorium. 

    Mowa nienawiści

    Mowa nienawiści (tzw. hate speech) to zjawisko, które może występować zarówno w przestrzeni online, jak i offline. Ma ono poważne negatywne skutki społeczne. Na mowę nienawiści są szczególnie narażone dzieci.

    REKLAMA