reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Gwarancja > Gwarancja europejska

Gwarancja europejska

Czy istnieje coś takiego jak gwarancja europejska? Na jak długo jest ona wydawana i czy prawdą jest, że niektórych przedmiotów, np. sprzętu elektronicznego, ona nie obejmuje?

Nie. Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej ma zastosowanie w przypadku każdego rodzaju towaru konsumpcyjnego. Nie stosuje się jej jedynie w sytuacji sprzedaży energii elektrycznej, gazu i wody, chyba że są sprzedawane w ograniczonej ilości lub w określonej objętości. Prawdą jest, że odpowiedzialność sprzedawcy, z mocy ustawy, istnieje 2 lata od momentu wydania towaru. Mówimy oczywiście o nabywaniu towarów przez konsumentów, tzn. zakupów na własny użytek.

Zobacz również: Gwarancja czy reklamacja?

W przypadku gwarancji jest ona ważna przez cały czas, na jaki została wydana. To zależy od gwaranta. Okresy te mogą być różne. Niekiedy stosuje się pojęcie europejskiej gwarancji. Ma ono jednak zastosowanie w przypadku korzystania z uprawnień jakie przysługują kupującemu z tytułu gwarancji, a nie ustawy i niezgodności towaru z umową. Na przykład towar mógł być zakupiony w innym kraju, natomiast serwisować można produkt w innych państwach na terenie Europy.

Podstawa prawna:

art. 1 i 13 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego.

Zobacz więcej na www.www.infor.pl/prawo/reklamacje

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przepisy konsumenckie mają zastosowanie do każdego towaru konsumenckiego.
Przepisy konsumenckie mają zastosowanie do każdego towaru konsumenckiego.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karol Grymuła

Ekspert w zakresie kredytów mieszkaniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama