| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Reklamacje > Terminy > Różne terminy gwarancji w dokumencie i w reklamie

Różne terminy gwarancji w dokumencie i w reklamie

Kupiłem niedawno sprzęt elektroniczny, na które sprzedawca wystawił mi gwarancję. W domu zauważyłem, że w dokumencie okres gwarancji został określony na 6 miesięcy. Tymczasem w reklamie producent przekonywał, że gwarancja trwa rok. Czy to jest zgodne z prawem?

Tak. W takim przypadku mamy do czynienia z dwoma gwarancjami. Dokument wystawiony przez sprzedającego jest gwarancją sprzedawcy. Jeżeli producent w reklamie zobowiązał się do objęcia produktu roczną gwarancją, to takie oświadczenie także jest wiążące.

Gwarancja, jako umowne zobowiązanie może być wystawiona przez wiele podmiotów. W zależności od okoliczności gwarantem może być sprzedawca, producent, czy chociażby przedsiębiorca specjalizujący się w naprawie określonych towarów.

Gwarancja sprzedawcy musi być potwierdzona odpowiednim dokumentem gwarancyjnym, który jest nam wydawany wraz towarem.  Obowiązki sprzedającego wynikają z art. 13 ust. 2 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Przy wydaniu dokumentu gwarancyjnego sprzedawca będzie więc musiał  sprawdzić, czy dane w nim zawarte są zgodne z tymi, które znajdują się na towarze. Sprawdzony powinien być także stan plomb oraz innych zabezpieczeń produktu.

Samo oświadczenie gwaranta powinno być sformułowane w sposób jasny i niebudzący wątpliwości.

Oddzielnie należy traktować gwarancję, jaka została nam udzielona przez producenta. Nie zawsze będzie ona stwierdzona dokumentem.

Oświadczenie dotyczące gwarancji, może być zamieszczone również w reklamie. W tym przypadku, gdy taka sytuacja miała miejsce, a gwarantem nie jest sprzedawca, tylko np. producent, wtedy nie ma obowiązku wydania dokumentu gwarancyjnego. Nie oznacza to jednak, że nie możemy dochodzić naszych praw wynikających z gwarancji. Oświadczenie producenta znajdujące się w reklamie ma taką samo moc, jak gwarancja udzielona nam w dokumencie gwarancyjnym.

W podanym przykładzie konsument będzie miał możliwość, w sytuacji gdy towar nie odpowiada określonym właściwościom, żądać spełnienia określonych w gwarancjach obowiązków zarówno od producenta, jak od sprzedawcy. Po 6 miesiącach, gdy gwarancja sprzedawcy wygaśnie, konsument nadal będzie miał możliwość zwrócenia się z żądaniem do producenta.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2002 nr 141 poz. 1176).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »