Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy dodatek energetyczny – na jakich zasadach?

Wioleta Matela-Marszałek
Nowy dodatek energetyczny – na jakich zasadach?
Nowy dodatek energetyczny – na jakich zasadach?
Shutterstock
Nowy dodatek energetyczny ma być odpowiedzią na kryzys energetyczny. Na jakich zasadach będzie przyznawane wsparcie?

Nowe dodatki energetyczne

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad ustawą, która ma chronić najuboższych odbiorców energii. Kwestie związane z projektem były przedmiotem interpelacji poselskiej nr 27545. Zapytano w niej o etap prac nad projektem ustawy, katalog osób uprawnionych do skorzystania ze wsparcia, zasady i kwotę pomocy.

Odpowiedzi 2 listopada 2021 r. udzielił Piotr Dziadzio, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Poinformował on, iż „projekt nowelizujący ustawę – Prawo energetyczne, wprowadzający wsparcie dla osób wrażliwych energetycznie, uzyskał wpis do Wykazu prac programowych i legislacyjnych Rady Ministrów, otrzymując numer projektu UC106, natomiast w dniu 21 października br. do Sekretarza Rady Ministrów został skierowany wniosek o zastosowanie trybu odrębnego procedowania ww. projektu ustawy, a także wystosowano do Sekretarza Stałego Komitetu Rady Ministrów wniosek o skierowanie projektu bezpośrednio do rozparzenia przez Komitet. Należy zaznaczyć, że potrzebne jest szybkie procedowanie projektu oraz wejście w życie projektowanych rozwiązań. Pozwoli to jak najszybciej objąć najwrażliwszych odbiorców energii elektrycznej mechanizmami wsparcia, które pomogą im w czasie dynamicznie zmieniającej się sytuacji rynkowej”.

Nowy dodatek energetyczny w 2022 r.?

Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację, projekt ustawy przewiduje, iż nowe rozwiązania wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Na nowe dodatki energetyczne w 2022 r. przewidziane zostało blisko 1,5 mld zł.

Nowy dodatek energetyczny – dla kogo?

Dodatek energetyczny zostanie podwyższony i skierowany do większej grupy odbiorców. „W nowej odsłonie regulacji dodatek energetyczny ma przysługiwać odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej, czyli odbiorcy końcowemu energii elektrycznej, który ma dochody nieprzekraczające 1563 zł w gospodarstwie 1-osobowym bądź 1115 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Jak podkreśla Dziadzio modyfikacja uprawnionych grup gospodarstw domowych oraz dodanie dodatkowej grupy, składającej się z 6 i więcej osób w gospodarstwie domowym ma na celu m.in. objęcie większą ochroną rodzin wielodzietnych. Podniesienie limitów zużycia energii elektrycznej ma zaś wpłynąć na zwiększenie wysokości dodatku energetycznego, a zaproponowane limity spowodować ich urealnienie względem rzeczywistej sytuacji związanej ze zużyciem energii przez gospodarstwa domowe.

Nowy dodatek energetyczny – ile wyniesie?

Ważne! Stawki dodatków energetycznych mają wynosić od ok. 27 do 73 zł za miesiąc. Kwota będzie uzależniona od liczby osób zamieszkujących gospodarstwo domowe.

Jak przekonuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska nowe regulacje pozwolą pokryć nawet 50% wysokości rachunku za energię elektryczną.

Wsparcie niefinansowe

Projekt nowej ustawy zakłada również wprowadzenie mechanizmów wsparcia niefinansowego takich jak m.in. zakaz wstrzymania w tzw. miesiącach zimowych dostaw odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej, gdy posiada on zaległości w płatnościach.

W ustawie mają również zostać wprowadzone przepisy dotyczące definicji ubóstwa energetycznego.

Dodatek energetyczny – komu przysługuje?

Obecnie dodatek energetyczny może otrzymać odbiorca wrażliwy energii elektrycznej. Jest to osoba, która ma przyznany dodatek mieszkaniowy, jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym i zamieszkuje w miejscu dostarczania energii elektrycznej.

Wsparcie przyznawane jest na wniosek.

Aktualne kwoty dodatku energetycznego określa obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 16 kwietnia 2021 r. w sprawie wysokości dodatku energetycznego obowiązującej od dnia 1 maja 2021 r. do dnia 30 kwietnia 2022 r. Wysokość dodatku dla gospodarstwa domowego prowadzonego przez osobę samotną wynosi 12,09 zł za miesiąc. W przypadku gospodarstwa składającego się z 2 do 4 osób miesięczna wysokość świadczenia to 16,79 zł. Dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 5 osób dodatek energetyczny wynosi 20,15 zł na miesiąc.

Opracowano na podstawie:

 • Interpelacja nr 27545 w sprawie wsparcia najuboższych odbiorców energii;
 • Obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 16 kwietnia 2021 r. w sprawie wysokości dodatku energetycznego obowiązującej od dnia 1 maja 2021 r. do dnia 30 kwietnia 2022 r. (M. P. z 2021 r., poz. 393);
 • Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (j. t. Dz. U. z 2021 r., poz. 716; ost. zm. Dz. U. z 2021 r., poz. 1873).

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź >>
Komplet Polski Ład - Jak przygotować się do zmian 2022 PREMIUM
Komplet Polski Ład - Jak przygotować się do zmian 2022 PREMIUM
Tylko teraz
349,00 zł
614,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(5)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • xxx
  2021-11-12 04:40:15
  20zł pokryje nawet 50% rachunku miesięcznego????!!!!! chyba w San Eskobar, te palanty są oderwani totalnie od rzeczywistości
  0
 • A już
  2021-11-09 09:32:46
  myślałem, że do każdego kalkulatora żarówka gratis.
  0
 • Kasia
  2021-11-18 05:05:06
  Tylko usiąść i płakać.Jak można tak ludzi poniewierać!!! Więcej na papier wydadzą (oświadczenia, zaświadczenia itd) niż pomogą.
  0
 • MARI
  2021-11-16 23:40:18
  12 zł na osobę. O to się nazywa wsparcie. Jemu dać tyle? Ciekawe czy sobie poradzi
  0
 • ranski
  2021-11-25 07:25:13
  Mnie ostatnio lekarz badał przez telefon.Kazał zakaszleć.Stwierdził że to nie covid.
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
1 sty 2000
28 lis 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaostrzenie kar za wykroczenia drogowe - poprawki Senatu
Senat wprowadził poprawki do noweli zaostrzającej kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Czego dotyczą?
Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o „Dobry start”
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina o terminie na złożenie wniosku o o świadczenie z programu „Dobry start”. Nabór trwa tylko do 30 listopada.
Black Friday - UOKiK radzi
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przy okazji Black Friday przypomina do czego zobowiązani są sprzedawcy i jakie prawa mają konsumenci.
Tegoroczny Black Friday a nasze finanse
Dlaczego tegoroczny Black Friday może być szczególnie niebezpieczny dla naszych finansów? O jakich ważnych zasadach warto pamiętać podczas zakupów?
Rosnąca adaptacja kryptowalut
Rosnąca adaptacja kryptowalut jest już faktem. Z czym jest związana? Które podmioty zamierzają korzystać w kryptowalut?
Limity dorabiania dla emerytów i rencistów od grudnia 2021 r.
Nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów będą obowiązywały od grudnia 2021 r. Kogo dotyczą kwoty graniczne?
Zmiana czasu w 2022 roku
Zmiana czasu w 2022 roku została określona w projekcie nowego rozporządzenia. Kiedy będziemy przestawiali zegarki?
Impulsywne zakupy - ile wydajemy pod wpływem chwili?
Z badania wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że połowa ankietowanych nie jest wolna od skłonności do impulsywnych zakupów.
TK o badaniu legalności wyboru sędziów przez ETPC
Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności badania legalności wyboru sędziów Trybunału przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Ilu Polaków płaci abonament za dostęp do serwisów filmowych?
Z raportu Digital Consumer Trends 2021 wynika, iż rośnie popularność usług abonamentowego dostępu do streamingu materiałów wideo.
Black Friday a kryzys - czy kupujemy mniej? [BADANIE]
Jak wynika z nadchodzącego badania Intrum, „European Consumer Payment Report 2021”, zdecydowana większość europejskich konsumentów kieruje się podejściem sustainability podczas codziennych zakupów, co stwarza nowe wyzwania dla firm.
Sprawy frankowe - rozstrzygnięcia, statystyki
W tym roku do sądów trafia rekordowa liczba spraw frankowych. Ponad 90 procent takich postępowań kończy się wygraną kredytobiorcy.
Pytania prejudycjalne - wyrok TSUE
Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej krajowy sąd najwyższy nie może zabronić sądom niższej instancji zadawania pytań prejudycjalnych.
Child Alert – jak działa?
Child Alert jest systemem, który ma na celu szybsze poszukiwanie dziecka. Jak działa i kiedy jest ogłaszany?
Black Friday i inflacja powodem niedoubezpieczenia
Czym jest niedoubezpieczenie? Jak wpływa na nie inflacja? O czym warto pamiętać przed Black Friday?
Leasing zwrotny - UOKiK bada fikcyjne umowy
Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów trafiają skargi konsumentów, którzy zamiast umowy pożyczki, nieświadomie podpisali umowę leasingu zwrotnego sprzętu AGD,
UOKiK o wynagrodzeniu za udostępnienie kapitału przez banki
Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów banki nie mają prawa żądać wynagrodzenia za udostępnienie kapitału.
Czy konsumenci poznają szczegóły planowanych podwyżek cen energii?
Ministerstwo Klimatu chce, aby konsumenci poznali szczegóły planowanych podwyżek cen energii. Przygotowało projekt rozporządzenia.
Średnie zadłużenie Polaków lekko spadło
Według największych rejestrów, spadło średnie zadłużenie Polaków. Pomogło otwarcie gospodarki.
Diety NFZ w aplikacji mojeIKP
Dostęp do portalu Diety NFZ można uzyskać poprzez aplikację mojeIKP. Jak to zrobić? Co znajduje się w portalu?
Rodzinne postępowanie informacyjne przed rozwodem [ZMIANY]
Rodzinne postępowanie informacyjne w wielu przypadkach ma poprzedzać postępowanie o rozwód lub o separację. Na czym polegają planowane zmiany?
4 bony dla bezrobotnych do 30 roku życia
Bony dla bezrobotnych do 30 roku życia przyznaje urząd pracy. Są 4 rodzaje bonów dla młodych bezrobotnych: szkoleniowy, stażowy, zatrudnieniowy, na zasiedlenie. Czym się różnią?
Kosiniakowe w 2022 roku
Kosiniakowe w 2022 roku to jedna z form finansowego wsparcia rodziców. Ile wynosi świadczenie rodzicielskie? Komu przysługuje?
Black Friday i Cyber Monday - jak kupować mądrze?
Black Friday i Cyber Monday już za kilka dni. Na co zwrócić uwagę podczas zakupowego szaleństwa?
Obywatelski projekt zaostrzający przepisy aborcyjne w Sejmie
Obywatelski projekt zaostrzający przepisy dotyczące aborcji został złożony w Sejmie pod koniec października. Pierwsze czytanie zaplanowano na 1-2 grudnia.