REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy dodatek energetyczny – na jakich zasadach?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Nowy dodatek energetyczny – na jakich zasadach?
Nowy dodatek energetyczny – na jakich zasadach?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowy dodatek energetyczny ma być odpowiedzią na kryzys energetyczny. Na jakich zasadach będzie przyznawane wsparcie?

Nowe dodatki energetyczne

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad ustawą, która ma chronić najuboższych odbiorców energii. Kwestie związane z projektem były przedmiotem interpelacji poselskiej nr 27545. Zapytano w niej o etap prac nad projektem ustawy, katalog osób uprawnionych do skorzystania ze wsparcia, zasady i kwotę pomocy.

REKLAMA

Odpowiedzi 2 listopada 2021 r. udzielił Piotr Dziadzio, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Poinformował on, iż „projekt nowelizujący ustawę – Prawo energetyczne, wprowadzający wsparcie dla osób wrażliwych energetycznie, uzyskał wpis do Wykazu prac programowych i legislacyjnych Rady Ministrów, otrzymując numer projektu UC106, natomiast w dniu 21 października br. do Sekretarza Rady Ministrów został skierowany wniosek o zastosowanie trybu odrębnego procedowania ww. projektu ustawy, a także wystosowano do Sekretarza Stałego Komitetu Rady Ministrów wniosek o skierowanie projektu bezpośrednio do rozparzenia przez Komitet. Należy zaznaczyć, że potrzebne jest szybkie procedowanie projektu oraz wejście w życie projektowanych rozwiązań. Pozwoli to jak najszybciej objąć najwrażliwszych odbiorców energii elektrycznej mechanizmami wsparcia, które pomogą im w czasie dynamicznie zmieniającej się sytuacji rynkowej”.

Nowy dodatek energetyczny w 2022 r.?

Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację, projekt ustawy przewiduje, iż nowe rozwiązania wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Na nowe dodatki energetyczne w 2022 r. przewidziane zostało blisko 1,5 mld zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowy dodatek energetyczny – dla kogo?

REKLAMA

Dodatek energetyczny zostanie podwyższony i skierowany do większej grupy odbiorców. „W nowej odsłonie regulacji dodatek energetyczny ma przysługiwać odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej, czyli odbiorcy końcowemu energii elektrycznej, który ma dochody nieprzekraczające 1563 zł w gospodarstwie 1-osobowym bądź 1115 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Jak podkreśla Dziadzio modyfikacja uprawnionych grup gospodarstw domowych oraz dodanie dodatkowej grupy, składającej się z 6 i więcej osób w gospodarstwie domowym ma na celu m.in. objęcie większą ochroną rodzin wielodzietnych. Podniesienie limitów zużycia energii elektrycznej ma zaś wpłynąć na zwiększenie wysokości dodatku energetycznego, a zaproponowane limity spowodować ich urealnienie względem rzeczywistej sytuacji związanej ze zużyciem energii przez gospodarstwa domowe.

Nowy dodatek energetyczny – ile wyniesie?

Ważne! Stawki dodatków energetycznych mają wynosić od ok. 27 do 73 zł za miesiąc. Kwota będzie uzależniona od liczby osób zamieszkujących gospodarstwo domowe.

Jak przekonuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska nowe regulacje pozwolą pokryć nawet 50% wysokości rachunku za energię elektryczną.

Wsparcie niefinansowe

Projekt nowej ustawy zakłada również wprowadzenie mechanizmów wsparcia niefinansowego takich jak m.in. zakaz wstrzymania w tzw. miesiącach zimowych dostaw odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej, gdy posiada on zaległości w płatnościach.

W ustawie mają również zostać wprowadzone przepisy dotyczące definicji ubóstwa energetycznego.

Dodatek energetyczny – komu przysługuje?

Obecnie dodatek energetyczny może otrzymać odbiorca wrażliwy energii elektrycznej. Jest to osoba, która ma przyznany dodatek mieszkaniowy, jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym i zamieszkuje w miejscu dostarczania energii elektrycznej.

Wsparcie przyznawane jest na wniosek.

Aktualne kwoty dodatku energetycznego określa obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 16 kwietnia 2021 r. w sprawie wysokości dodatku energetycznego obowiązującej od dnia 1 maja 2021 r. do dnia 30 kwietnia 2022 r. Wysokość dodatku dla gospodarstwa domowego prowadzonego przez osobę samotną wynosi 12,09 zł za miesiąc. W przypadku gospodarstwa składającego się z 2 do 4 osób miesięczna wysokość świadczenia to 16,79 zł. Dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 5 osób dodatek energetyczny wynosi 20,15 zł na miesiąc.

Opracowano na podstawie:

  • Interpelacja nr 27545 w sprawie wsparcia najuboższych odbiorców energii;
  • Obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 16 kwietnia 2021 r. w sprawie wysokości dodatku energetycznego obowiązującej od dnia 1 maja 2021 r. do dnia 30 kwietnia 2022 r. (M. P. z 2021 r., poz. 393);
  • Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (j. t. Dz. U. z 2021 r., poz. 716; ost. zm. Dz. U. z 2021 r., poz. 1873).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd: wzrost wynagrodzeń w budżetówce o 4,1% w 2025 roku. Związkowcy są zbulwersowani – żądają przynajmniej 15% więcej

Rząd Donalda Tuska prognozuje, że inflacja w 2025 roku wyniesie średnio 4,1%. O tyle samo mają wzrosnąć wynagrodzenia w budżetówce. Nie podoba się to związkowcom, którzy proponują w przyszłym roku przynajmniej 15% podwyżki dla pracowników sfery budżetowej, a niektórzy nawet 20%.

ZUS: Od czerwca 2024 r. uczniowie i studenci mogą więcej dorobić do renty rodzinnej bez obniżenia świadczenia

Od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

Każdy dorosły dostanie pieniądze na szkolenia. Na razie 111,5 mln zł na pilotaż. Indywidualne Konta Rozwojowe

Indywidualne Konta Rozwojowe to mechanizm unijny finansowania uczenia się osób dorosłych, gdzie w założeniu każda osoba otrzymuje fundusze, z których według własnego wyboru może sfinansować udział w szkoleniach. IKR mają wspierać osoby dorosłe w dostępie do szkoleń, niezależnie od ich statusu na rynku pracy oraz zwiększać zachęty i motywację poszczególnych osób do korzystania ze szkoleń.

Wynagrodzenia osób niepełnosprawnych w górę o 15%. Więcej pieniędzy z PFRON

Ustawowe stawki dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych wzrosną o 15 procent. Wzrośnie też poziom dotacji dla PFRON. Takie zmiany szykuje rząd w nowym projekcie zmian ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

Bezpłatne mleko, owoce i warzywa dla dzieci z klas I-V w roku szkolnym 2024/2025 [projekt rozporządzenia]

Rząd chce przeznaczyć 138 mln zł w roku szkolnym 2024/2025 na realizację unijnego programu dla szkół. W ramach tego progamu dzieci z klas I-V będą bezpłatnie otrzymywały owoce i mleko, będą też prowadzone działania edukacyjne. Projekt rozporządzenia trafił właśnie na Komitet Stały Rady Ministrów.

Te zmiany wejdą w życie jeszcze przed wakacjami. Pracownicy będą lepiej chronieni, a pracodawcom przybędzie obowiązków.

Te zmiany wejdą w życie jeszcze przed wakacjami. Pracownicy będą lepiej chronieni, a pracodawcom przybędzie obowiązków. Już od 29 czerwca 2024 r. zwiększy się bezpieczeństwo pracy we wszystkich dziedzinach krajowej gospodarki.

Dłużnik może wskazać kto przejmie dług. Sąd Najwyższy uznał zgodę blankietową

Sąd Najwyższy rozstrzygnął kwestię dopuszczalności zgody blankietowej, tj. zgody wierzyciela na przejęcie długu przez nieskonkretyzowaną osobę. Problem dotyczył swobody dłużnika w wyborze podmiotu przejmującego jego dług. Orzeczenie SN ma znaczenie dla branży nieruchomości, gdzie często stosuje się takie klauzule przejęcia zobowiązań.

Ile zarabia sygnalista?

Ile zarabia sygnalista? Takie pytania ostatnio często się pojawiają, bo o sygnalistach mówi się coraz więcej i coraz śmielej. Trzeba zapamiętać jedno, to nie jest zawód, to czyn na rzecz dobra ogółu. Sygnalista nie dostaje pieniędzy za zgłoszenie, to nie jest USA gdzie otrzymuje się za to miliony. W Polsce sygnalista to ktoś, kto alarmuje o naruszeniach prawa i ma do tego uzasadnioną podstawę. Jeśli jest zatrudniony w danym miejscu, to sygnalista otrzymuje standardowo swoje wynagrodzenie, które jest chronione. Sprawa jest jednak otwarta i pracodawcy mogą wprowadzać dodatkowe gratyfikacje finansowe.

REKLAMA

Odwołanie darowizny, z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego

Jeżeli po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiązek go wspierać. Darczyńca ma również zagwarantowane prawo, które pozwala na odwołanie darowizny już wykonanej, z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego.

300 zł na wyprawkę szkolną. Od kiedy można składać wnioski o świadczenie z programu Dobry Start?

Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Program ten umożliwia rodzicom i opiekunom składanie wniosków o dofinansowanie na wyprawkę szkolną dla uczących się dzieci.

REKLAMA