REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy świadectwo energetyczne wpłynie na wartość nieruchomości?

Czy świadectwo energetyczne wpłynie na wartość nieruchomości?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Charakterystyka energetyczna zawarta w świadectwie energetycznym stanie się nowym parametrem branym pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości. W konsekwencji dokument ten będzie znacząco wpływać na jej wartość. Świadectwo charakterystyki energetycznej stanie się ważnym źródłem danych dla potencjalnych nabywców i rzeczoznawców majątkowych. – mówią ekspertki firmy doradczej Lege Advisors.

Świadectwo energetyczne w polskim prawie

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku - inaczej certyfikat energetyczny - to termin wprowadzony w polskim prawie w 2009 roku (wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 2002 roku). Intencją ustawodawców było promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości w zakresie minimalizowania zapotrzebowania budynku na energię. Konsekwencją tego ma być możliwość redukcji kosztów użytkowania i eksploatacji budynku.

REKLAMA

REKLAMA

Świadectwa energetyczne obowiązują w Polsce dla nowo wybudowanych domów oraz domów i mieszkań przeznaczonych do sprzedaży od 2009 roku. Umowę wynajmu można było zawrzeć bez tego dokumentu. W Polsce, mimo obowiązującego prawa, przepisy dotyczące oszczędności energetycznej były traktowane po macoszemu.

- 28 kwietnia tego roku wejdzie w życie nowelizacja „Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków”. Nakładać ona będzie obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dla każdej nieruchomości - budynku jednorodzinnego, wielorodzinnego i lokali. Każdy kto będzie chciał sprzedać lub wynająć nieruchomość będzie zobowiązany posiadać dokument z opracowaną charakterystyką energetyczną. Świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat, pod warunkiem, że w budynku nie dokonano termomodernizacji czy modernizacji systemów ogrzewania. – tłumaczy Anna Kowalczyk z firmy doradczej Lege Advisors.

Świadectwo energetyczne źródłem danych o nieruchomości

REKLAMA

Świadectwo charakterystyki energetycznej zgodnie z art. 155 „Ustawy o gospodarce nieruchomościami” jest źródłem informacji o nieruchomości przy jej szacowaniu. Rzeczoznawca majątkowy może w procesie wyceny wykorzystywać wszelkie dostępne dane o nieruchomościach. Informacje zawarte w świadectwie charakterystyki energetycznej, w dobie kryzysu energetycznego, mogą mieć znaczący wpływ na wartość nieruchomości.

Oprócz podstawowych informacji o nieruchomości, w świadectwie energetycznym znajdują się kluczowe wskaźniki obliczeniowe: EP – zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną, EK – zapotrzebowanie na energię końcową oraz EU – zapotrzebowanie na energię użytkową. Dokładne obliczenia dotyczące zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzania konkretnego budynku, podgrzania wody, działania wentylacji, klimatyzacji i oświetlenia budynku oraz zalecenia dotyczące prac budowlano-instalacyjnych, to wyjątkowo ważne dane dla rynku nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe warunki techniczne zapotrzebowania na energię

Nowe warunki techniczne z 2021 roku wskazują maksymalne wartości wskaźnika EP oraz U. Co istotne, ich wysokość zmienia się wraz z upływem lat. Od 2014 roku wskaźnik EP mógł wynosić do 120 kWh/(m2/rok), od 2017 roku do 95 kWh/m2 na rok, a od 2021 roku jego wartość jest jeszcze niższa i wynosi maksymalnie do 70 kWh/(m2/rok). 

Aktualnie wyróżnia się trzy podstawowe typy domów z uwagi na ilość zużywanej energii dostarczanej z zewnątrz – dom pasywny, energooszczędny oraz tradycyjny. Przyjmuje się, że budynek wzniesiony w technologii tradycyjnej zużywa ok. 120 kWh/m2 na rok. W przypadku domów energooszczędnych wartość ta wynosi nie więcej niż 70 kWh/m2. Domy pasywne nie mogą zużywać więcej niż 15 kWh/m2 na rok.

- Dla potencjalnych nabywców wiedza na temat zapotrzebowania nieruchomości na energię może stanowić jeden z bardziej istotnych czynników przemawiających za zakupem konkretnej nieruchomości. Zwłaszcza w czasach, gdy ceny energii biją rekordy. Dotyczy to przede wszystkim zakupu nieruchomości wybudowanych w starszych technologiach, niespełniających obecnych norm budowalnych i wymagających prac termomodernizacyjnych. –  tłumaczy Katarzyna Młynarczyk z firmy doradczej Lege Advisors.

Podstawowe informacje na temat energetyki budynku będą dostępne w „Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków”. Dostęp do niego będzie powszechny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA