REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy za ponowne przyłączenie do internetu trzeba płacić?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Pobieranie opłaty za przywrócenie połączenia internetowego jest niedozwolone.
Pobieranie opłaty za przywrócenie połączenia internetowego jest niedozwolone.

REKLAMA

REKLAMA

Zaleganie z regulowaniem rachunków za dostęp do internetu może w ostateczności spowodować, że usługodawca odetnie nam dostęp do sieci. Czy jednak ma ona prawo pobierać ekstra opłatę za ponowne przyłączenie? Czy jest to niedozwolona klauzula umowna?

Opłata za ponowne przyłączenia

REKLAMA

„Miałem pewne opóźnienia w regulowaniu rachunków za internet przez co dostawca odciął mi dostęp. Po uregulowaniu zaległości okazało się, że za ponowne przywrócenie muszę dodatkowo zapłacić kwotę w wysokości, która przekracza mój miesięczny rachunek. W umowie znalazłem zapis, w którym została określona opłata za przywrócenie połączenia. Czy można coś z tym jeszcze zrobić?” pyta jeden z użytkowników.

Czy rzeczywiście podmiot dostarczający nam internet ma prawo żądać opłaty za przywrócenie połączenia, nawet jeżeli odcięcie nastąpiło z naszej winy?

Zobacz serwis: Konsument - telekomunikacja

Niedozwolone klauzule umowne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedź brzmi jednoznacznie. Nie. Postanowienia, które nakładają taki obowiązek na abonenta niedozwolonymi klauzulami umownymi. To oznacza, że w praktyce nie będą wiążące dla abonentów.

REKLAMA

O tym, że takich zapisów operatorowi nie wolno umieszczać we wzorcach umownych z konsumentami, orzekał już nawet Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W orzeczeniu z listopada 2009 r. (sygn. XVII AmC 428/09) sąd ten uznał, że postanowienie, zgodnie z którym operator pobierał 100 zł za ponowne przyłączenie do sieci po zawieszeniu z powodu przekroczenia tytułu płatności, stanowi niedozwoloną klauzulę umowną.

Podobnie sprawa została oceniona w jednym z wcześniejszych wyroków (sygn. XVII AmC 300/09), gdzie sąd za niedozwoloną uznał klauzulę, na podstawie której operator naliczał określoną kwotę za ponowne uruchomienie pełnego pakietu usług po wcześniejszym ograniczeniu.

Co to oznacza dla abonenta?

Co to jednak oznacza dla abonenta, który w swojej umowie znajdzie podobny zapis? W sytuacji, gdy w umowie konsumenta znajdą się postanowienia, które są niedozwolone warto zwrócić uwagę na nie przedsiębiorcy. Wszelkie takie niezgodne z prawem postanowienia umowne z mocy ustawy nie wiążą konsumentów.

Zobacz: Mobilny internet. Czy można zrezygnować, gdy brak zasięgu w domu?

Oczywiście nie zawsze sprawa będzie jednoznaczna. Wtedy jednak warto poprosić o konsultację Powiatowego (Miejskiego) Rzecznika Praw Konsumenta lub też sprawę zgłosić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

REKLAMA

Co jednak istotne powołać się na występowanie w umowie klauzul niedozwolonych można w samych kontaktach z operatorem. Ma on świadomość, że zarzut sformułowania umowy w sposób naruszający prawa konsumenta, może być powołany w każdym postępowaniu sądowym (np. w sprawie o zapłatę należności), co będzie skutkowało odrzuceniem roszczenia.

Operator wystąpił na drogę sądową przeciwko abonentowi, który nie zapłacił za ponowne przyłączenie do sieci. W pozwie domagał się zapłaty kwoty, wynikającej z umowy. Pozwany abonent w toku postępowania postawił zarzut zawarcia w umowie niedozwolonej klauzuli umownej. W efekcie tego sąd oddalił pozew.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA