Kategorie

Czy za ponowne przyłączenie do internetu trzeba płacić?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Pobieranie opłaty za przywrócenie połączenia internetowego jest niedozwolone.
Pobieranie opłaty za przywrócenie połączenia internetowego jest niedozwolone.
Zaleganie z regulowaniem rachunków za dostęp do internetu może w ostateczności spowodować, że usługodawca odetnie nam dostęp do sieci. Czy jednak ma ona prawo pobierać ekstra opłatę za ponowne przyłączenie? Czy jest to niedozwolona klauzula umowna?

Opłata za ponowne przyłączenia

„Miałem pewne opóźnienia w regulowaniu rachunków za internet przez co dostawca odciął mi dostęp. Po uregulowaniu zaległości okazało się, że za ponowne przywrócenie muszę dodatkowo zapłacić kwotę w wysokości, która przekracza mój miesięczny rachunek. W umowie znalazłem zapis, w którym została określona opłata za przywrócenie połączenia. Czy można coś z tym jeszcze zrobić?” pyta jeden z użytkowników.

Czy rzeczywiście podmiot dostarczający nam internet ma prawo żądać opłaty za przywrócenie połączenia, nawet jeżeli odcięcie nastąpiło z naszej winy?

Zobacz serwis: Konsument - telekomunikacja

Niedozwolone klauzule umowne

Odpowiedź brzmi jednoznacznie. Nie. Postanowienia, które nakładają taki obowiązek na abonenta niedozwolonymi klauzulami umownymi. To oznacza, że w praktyce nie będą wiążące dla abonentów.

O tym, że takich zapisów operatorowi nie wolno umieszczać we wzorcach umownych z konsumentami, orzekał już nawet Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W orzeczeniu z listopada 2009 r. (sygn. XVII AmC 428/09) sąd ten uznał, że postanowienie, zgodnie z którym operator pobierał 100 zł za ponowne przyłączenie do sieci po zawieszeniu z powodu przekroczenia tytułu płatności, stanowi niedozwoloną klauzulę umowną.

Podobnie sprawa została oceniona w jednym z wcześniejszych wyroków (sygn. XVII AmC 300/09), gdzie sąd za niedozwoloną uznał klauzulę, na podstawie której operator naliczał określoną kwotę za ponowne uruchomienie pełnego pakietu usług po wcześniejszym ograniczeniu.

Co to oznacza dla abonenta?

Co to jednak oznacza dla abonenta, który w swojej umowie znajdzie podobny zapis? W sytuacji, gdy w umowie konsumenta znajdą się postanowienia, które są niedozwolone warto zwrócić uwagę na nie przedsiębiorcy. Wszelkie takie niezgodne z prawem postanowienia umowne z mocy ustawy nie wiążą konsumentów.

Zobacz: Mobilny internet. Czy można zrezygnować, gdy brak zasięgu w domu?

Oczywiście nie zawsze sprawa będzie jednoznaczna. Wtedy jednak warto poprosić o konsultację Powiatowego (Miejskiego) Rzecznika Praw Konsumenta lub też sprawę zgłosić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Co jednak istotne powołać się na występowanie w umowie klauzul niedozwolonych można w samych kontaktach z operatorem. Ma on świadomość, że zarzut sformułowania umowy w sposób naruszający prawa konsumenta, może być powołany w każdym postępowaniu sądowym (np. w sprawie o zapłatę należności), co będzie skutkowało odrzuceniem roszczenia.

Operator wystąpił na drogę sądową przeciwko abonentowi, który nie zapłacił za ponowne przyłączenie do sieci. W pozwie domagał się zapłaty kwoty, wynikającej z umowy. Pozwany abonent w toku postępowania postawił zarzut zawarcia w umowie niedozwolonej klauzuli umownej. W efekcie tego sąd oddalił pozew.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  21 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?