REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczne wakacje - jak to zrobić?

Bezpieczne wakacje - jak to zrobić?/ fot. Fotolia
Bezpieczne wakacje - jak to zrobić?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje rozpoczęły się na dobre a wraz z nimi rozpoczął się sezon urlopowo-wyjazdowy. Wielu z nas decyduje się na opuszczenie swojego bezpiecznego lokum na co z pewnością czekają włamywacze. Lista zagrożeń wynikających z pozostawienia domu lub mieszkania bez opieki jest jednak dłuższa - jak się ustrzec przed nimi?

Jak wynika ze statystyk, Polacy wypoczywają poza miejscem zamieszkania około 15 dni rocznie. W tym czasie ich mieszkania są łakomym kąskiem dla złodziei, ale to nie wszystko – lista zagrożeń jest znacznie dłuższa. Jak im zapobiegać i dlaczego warto poprosić o pomoc sąsiadów? Zobaczcie naszą listę rzeczy, które powinniście wykonać przed wyjazdem, by wakacje były bezpieczne.

REKLAMA

Wakacyjne zagrożenia

Wakacje to okres, w którym zostawiamy nasze domy i mieszkania bez opieki na wiele dni. Wiedzą o tym doskonale złodzieje, którzy w tym czasie często planują włamania. Lista metod sprawdzania przez złodziei, czy wyjechaliśmy na wakacje jest długa, a wraz z rozwojem technologii pojawiają się kolejne.

Jak złodzieje sprawdzają, czy mieszkanie jest puste?

  • obserwacja, czy okna są zamknięte. Obserwują też, czy w ciągu dnia to się zmienia
  • podrzucanie ulotek pod drzwi i obserwowanie, czy zostały uprzątnięte
  • obserwacja, czy w mieszkaniach pali się światło, a jeśli tak, to czy jest włączane o tej samej porze (dzięki temu złodziej wie, czy korzystamy z automatycznego włącznika)
  • sprawdzanie skrzynki pocztowej, czy jest regularnie opróżniana
  • dzwonienie domofonem do mieszkań, by sprawdzić, kto przebywa w domu
  • metoda na klamkę – sprawdzanie, czy drzwi wejściowe są zamknięte
  • metoda na ciastka – włamywacze podrzucają pod wycieraczkę ciasteczka. Jeśli się nie skruszą, wiedzą, że nikt nie wchodził do mieszkania
  • nasłuchiwanie pod drzwiami
  • monitorowanie mediów społecznościowych i czy są w nich informacje o naszych wyjazdach wakacyjnych

Włamanie to nie jedyne zagrożenie, jakie czyha na nasze domostwa. Nawet niewielkie nieszczelności w instalacji wodnej mogą po wielu dniach naszej nieobecności stać się wielkim problemem, a szkody mogą być wyliczane na bardzo duże kwoty. Dużym zagrożeniem może być również wadliwa instalacja gazowa. Dlatego by wyjazd był udany, należy wykonać szereg czynności. Dzięki temu na wakacjach będziemy mogli skupić się na wypoczynku.

Dobry sąsiad to skarb

REKLAMA

Większość wymienionych wyżej niebezpieczeństw można ograniczyć dzięki dobrym relacjom sąsiedzkim. W razie jakiegokolwiek zagrożenia to właśnie sąsiad może zainterweniować szybciej niż policja, czy grupa ochroniarska i odstraszyć potencjalnego złodzieja. Sąsiad może także pomóc w usuwaniu śladów naszej dłuższej nieobecności – opróżniając naszą skrzynkę na listy pozbawi włamywaczy cennych dla nich wskazówek o tym, że w mieszkaniu nikt obecnie nie przebywa, o podlaniu kwiatów lub nakarmieniu kota nie wspominając. Może również przewietrzyć nasze mieszkanie oraz zebrać ulotki pozostawione pod drzwiami. Ponadto to dzięki sąsiadowi szkody po nieoczekiwanym zalaniu można ograniczyć do minimum.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak przełamać pierwsze lody, gdy nie znamy naszych sąsiadów? Można skorzystać z pomocy działających w całej Polsce organizacji, które za cel obrały sobie integrację społeczności lokalnych. Znamienitym przykładem takich działań jest działające w Warszawie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych CAL, które organizuje szereg działań wzmacniających relacje sąsiedzkie. Jak się okazuje, mogą one pozytywnie wpływać nie tylko na integrację, ale również na poczucie bezpieczeństwa.

Możemy też nawiązać kontakt indywidualnie. Pomóc może w tym specjalna zawieszka, którą można zawiesić na drzwiach mieszkających obok nas osób. Wystarczy wypisać na niej swoje namiary kontaktowe. Zawieszkę można pobrać TUTAJ.

Przedwyjazdowa lista

Jeśli nawiązaliście kontakt z sąsiadami, to pierwszy, najtrudniejszy krok do bezpieczeństwa w czasie wyjazdów za Wami. Teraz jeszcze kilka mniejszych zadań -  przygotuj sobie dwie listy przed wakacyjnym wyjazdem i postaraj się odhaczyć na nich wszystkie z poniższych pozycji. To gwarant spokojnych wakacji.

Kilka dni przed wyjazdem:

  • poinformuj sąsiadów o Waszym wyjeździe;
  • zostaw klucze do domu zaufanym sąsiadom lub znajomym;
  • poproś sąsiadów o opróżnianie skrzynki pocztowej;
  • odmów regularne dostawy do domu;
  • przekaż zaufanym osobom plan podróży oraz adres miejsca pobytu;
  • opłać rachunki, których terminy upływają podczas urlopu;
  • przygotuj listę telefonów i adresów kontaktowych w nagłych wypadkach (automobilklub, konsulat, ubezpieczyciel).

W dzień wyjazdu:

  • zakręć dopływ gazu i wody;
  • zamknij dokładnie okna, drzwi, bramę, zasuń rolety;
  • rozmroź lodówkę i zamrażarkę;
  • odłącz z prądu urządzenia elektryczne (komputer, telewizor, radio, antenę, żelazko);
  • wyłącz światło;
  • wyrzuć śmieci;
  • podlej kwiaty.

Gdy sąsiedzi wiedzą o Waszym wyjeździe, będą czujniejsi i zwrócą baczniejszą uwagę na podejrzane osoby, czy hałasy w Waszym mieszkaniu. Warto więc dbać o dobre relacje i warto pamiętać o kilku rzeczach, które powinniśmy wykonać przed wyjazdem. Dzięki temu w czasie wakacji będziemy mogli skupić się na wypoczynku, zamiast stresować się losowymi sytuacjami.

Źródło: Dom Bezpieczny


 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Sprawdź, jakie rozwiązania są dopuszczalne

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Na terenach poszkodowanych przez powódź trwają spekulacje cen. Rząd apeluje do przedsiębiorców i zapowiada konsekwencje.

REKLAMA