REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak podróżować ze zwierzakiem?

Wiesława Wyporska
pies, pies w samochodzie
pies, pies w samochodzie

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach coraz częściej podróżujemy, co w przypadku właścicieli zwierząt domowych może się wiązać z koniecznością zabrania ze sobą swojego pupila do samochodu, pociągu, czy samolotu.Zapoznaj się z zasadami, jakie powinny być przestrzegane podczas podróży.

REKLAMA

Obecnie podróżujemy ze swoimi zwierzętami nie tylko kraju, lecz również coraz częściej wyjeżdżamy z nim za granice. Jeżeli chcemy zabrać naszego czworonoga do innego kraju Unii Europejskiej powinniśmy wiedzieć, że od dnia 1 października 2004 r. każdy pies, kot i fretka podróżująca pomiędzy państwami Unii Europejskiej musi posiadać tzw. „PET PASZPORT”, czyli paszport dla zwierzaka.

REKLAMA

Paszport ten można wyrobić jedynie zwierzętom możliwym do zidentyfikowania, posiadającym numer identyfikacyjny w formie tatuażu, lub chipa. Wyrobienie paszportu dla zwierzęcia domowego kosztuje obecnie 50 złoty. Dokument ten zawiera dane właściciela, oraz zwierzęcia a mianowicie jego: numer identyfikacyjny imię, datę urodzenia, płeć, oraz kolor. Wpisuje się do niego również informacje o przebytych szczepieniach, należy, bowiem pamiętać, że przewożone zwierzęta muszą wszystkie wymagane szczepienia zarówno w Polsce, kraju docelowym, oraz państwach, przez które odbywać się będzie ich transfer.

Zobacz: Odpowiedzialność za pogryzienie przez psa

W przypadku, w którym zabieramy naszego pupila poza kraje wspólnoty należy zadbać o to by mieć ze sobą aktualny wystawiony przez powiatowego lekarza weterynarii certyfikat zdrowia.


Uwaga! czworonóg na pokładzie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli chcesz, aby twój zwierzak leciał z tobą samolotem musisz zapoznać się z regulaminem poszczególnych linii lotniczych. Na pokładzie zawsze znajdzie się miejsce dla psa przewodnika nie zależnie od jego rozmiarów, inne zaś zwierzęta, co do zasady podróżują w luku bagażowym.

REKLAMA

Niektóre linie lotnicze przewidują jednak możliwość, po spełnieniu pewnych warunków, zabrania niewielkich czworonogów na pokład samolotu. O szczegóły należy dowiadywać się bezpośrednio w punktach obsługi klienta, lub dzwoniąc na numery infolinii wybranych linii lotniczych. Zasady te nie tylko szybko się zmieniają, lecz mogą się również różnić nawet w ramach jednej firmy w zależności np. od trasy lotu.

Linie lotnicze zgadzające się na przewóz zwierząt na pokładzie wypracowały kilka wspólnych standardów. Wraz z właścicielem jechać może jedynie pies lub kot (ważący wraz z transporterem do 8 kg), przy czym na pokładzie w tym samym czasie może znajdować się nie więcej niż 2 - 5 przedstawicieli jednego z wyżej wymienionych gatunków. Każde z wyżej wymienionych zwierząt przez cały czas trwania lotu przebywać musi w wodoszczelnym kontenerze o wymiarach nieprzekraczających w zależności od przewoźnika 55 x 40 x 20cm, lub 44.5 x 21.5 x 26cm. Niektóre linie lotnicze mogą zaproponować właścicielowi specjalny transporterek na zwierzaka tzw. "Pet Box", który można bezpłatnie otrzymać po wcześniejszym zgłoszeniu barku własnego transporterka w wybranych stanowiskach odprawy pasażerskiej.

Ponieważ dopuszczalna ilość zwierząt na pokładzie ograniczona należy jak najwcześniej zgłosić, iż pragnie się lecieć ze swoim czworonogiem, obowiązuje tu, bowiem zasada:„kto pierwszy, ten lepszy”.

Pomimo, iż niektóre linie na wyznaczonych europejskich trasach nie pobierają opłaty za przewóz zwierzęcia na pokładzie samolotu, zasadą jest jednak odpłatność tej usługi. O koszt przewozu czworonoga należy dowiadywać się jeszcze przed rezerwacją biletów, ponieważ kwoty te są bardzo różne w zależności od wybranego przewoźnika. Ogólną zasadą jest, że opłatę tą nalicza się w zależności od długości trasy.

Podróż w luku bagażowym


Podróż w luku bagażowym jest dla zwierzęcia mniej komfortowa niż na pokładzie, jednakże jest ona zupełnie dla niego bezpieczna. Pomieszczenia służące do przewozu zwierząt są jasne oraz klimatyzowane. Pomimo tego, ze względu na fakt, iż niektóre stworzenia mogą źle znosić zarówno samą podróż jak i oddzielenie od właścicieli należy wraz z weterynarzem rozważyć podanie odpowiedniego dla danego gatunku łagodnego środka uspokajającego lub przeciwdziałającego chorobie lokomocyjnej. 

Zwierze musi być przewożone w klatce, która musi spełniać następujące standardy: być dostosowana do rozmiarów zwierzęcia (tj. zapewniającą przewożonemu możliwość swobodnego stania, płożenia się i obrócenia), mieć nieprzemakalne dno, uchwyty po bokach, odpowiednio duże otwory wentylacyjne, pojemniki na wodę i jedzenie.

Co istotne klatka musi zostać opisana imieniem przewożonego zwierzęcia i oznakowana nalepkami wskazującymi gdzie jest góra kontenera oraz wskazująca, iż wewnątrz są istoty żywe.

W luku bagażowym najczęściej podróżują duże psy, koty większość innych zwierząt domowych (gryzonie, fretki, gady, owady i pajęczaki, ptaki), oraz wszystkie zwierzęta egzotyczne. 

Opłata za przewóz zwierzęcia w luku bagażowym bardzo różni się w zależności przewoźnika, dlatego najlepiej dowiedzieć się o jej wysokość jeszcze przed rezerwacją biletów. Co do zasady koszt przewozu zwierzęcia uzależnione są od jego wagi, wielkości samolotu, oraz planowanej trasy podróży.


Obecnie istnieją na rynku wyspecjalizowane firmy zajmujące się odpłatnie organizacją międzynarodowego transportu lotniczego żywych zwierząt.

 Zadaj pytanie: Forum prawników

Jak przewozić zwierze pociągiem?


Dopuszczalność przewozu zwierząt regulaminów pociągach uzależniona jest od zgody współpasażerów. W przypadku, w którym inni podróżni nie wyrażają zgody na przewóz czworonoga, konduktor powinien podróżnemu inne miejsce, a jeżeli jest to niemożliwe powinien on opuścić pociąg na najbliższej stacji. W takiej sytuacji konduktor zobowiązany jest do poświadczenia tego faktu na bilecie. Po spełnieniu wyżej warunku podróżnemu przysługuje zwrot należności za częściowo niewykorzystany bilet.

Należy jednak pamiętać, że nie można również nie zgodzić się na przewóz psów służbowych wraz z opiekunem oraz psów przewodników. Warunkiem skorzystania z tego uprawnienia, jest wyposażenie psa asystującego - przewodnika w uprząż, oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Co ciekawe pies ten nie musi mieć na sobie kagańca.
Współpodróżni nie mogą również nie wyrazić zgody na przewóz zwierzęcia w wagonach bezprzedziałowych.

W żadnym wypadku jednak zwierze nie może przebywać w wagonie gastronomicznym, nie może być on również trzymany na miejscach do siedzenia, leżenia lub miejscach sypialnych. Należy nadmienić, że podróżny odpowiada za stan sanitarny przedziału, w którym zwierze jest przewożone.

Kiedy zwierze jedzie za darmo?

Można nieodpłatnie przewieźć pociągiem, w ramach bagażu podręcznego – małe, nie uciążliwe zwierzęta domowe (np. myszy, szczury laboratoryjne, ptaki, koty), jeżeli są one umieszczone w odpowiednich pojemnikach (kontenerach, klatkach, koszach itp.), zabezpieczających przed wyrządzeniem przez nie szkody zarówno na mieniu jak i na osobie. Co ciekawe można regulaminów ten sposób przewozić również małe psy. 

Przy przewozie psów większych obowiązuje zasada odpłatności. Z regulaminów przewoźników kolejowych wynika, iż każdy dorosły podróżny może zabrać ze sobą do pociągu psa niezależnie czy podróżuje on w wagonie 1 czy 2 klasy, jeżeli pies posiada ważny bilet (opłata za przewóz psa jest naliczana ryczałtowo i wynosi w zależności od rodzaju pociągu od 4.50 do 15,20 zł) a właściciel ma przy sobie jego aktualne świadectwo szczepienia. Pies zawsze powinien być trzymany na smyczy i mieć nałożony kaganiec.

Zobacz: Jak podróżować ze zwierzętami

Jak bezpiecznie przewozić zwierze samochodem?


Aktualnie obowiązujące przepisy ruchu drogowego nie określają, w jaki sposób należy przewozić zwierzęta. Z tego powodu sami powinniśmy pomyśleć, co można zrobić, aby nasz pies czy kot nie zagrażał naszemu bezpieczeństwu. Nasz pupili powinien mieć własne, zabezpieczone przed nagłą zmianą położenia np. w skutek gwałtownego hamowania miejsce. W zależności od rozmiarów czworonoga można go np. zamknąć w przypiętym „psimi” pasami transporterze, lub przypiąć do go do tylnego siedzenia. Zwierzak w żadnym razie nie może przebywać na przednim siedzeniu (może utrudniać prowadzenie samochodu ograniczając kierowcy dostęp do kierowcy czy innych urządzeń służących kierowaniu), ani tylnej półce (w razie wypadku stanowi bardzo duże zagrożenie dla kierowcy). W każdej z wyżej wymienionych sytuacji czworonóg ogranicza widoczność. 

W sytuacji, w której nie zachowamy w skutek nie zachowania przez nas należytej ostrożności w związku z przewozem zwierząt spowodujemy zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego możemy zostać w najlepszym wypadku, (jeżeli nie spowodujemy wypadku samochodowego) ukarani karą grzywny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny: Jak złożyć wniosek przez ePUAP? Co z wzorem wniosku?

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

REKLAMA

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

1209,94 zł netto zasiłku w pierwszych 3 miesiącach. Od 1 czerwca 2024 r. wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Ile wynoszą kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2024 r. Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Zmowa cenowa ws. sprzętu RTV i AGD? UOKiK przeszukał siedzibę Xiaomi Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące podejrzenia nielegalnego ustalania cen sprzętu elektronicznego. W tym celu przeprowadzono przeszukania w siedzibie Xiaomi Polska oraz u dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA