Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak podróżować ze zwierzakiem?

Wiesława Wyporska
pies, pies w samochodzie
pies, pies w samochodzie
W dzisiejszych czasach coraz częściej podróżujemy, co w przypadku właścicieli zwierząt domowych może się wiązać z koniecznością zabrania ze sobą swojego pupila do samochodu, pociągu, czy samolotu.Zapoznaj się z zasadami, jakie powinny być przestrzegane podczas podróży.

Obecnie podróżujemy ze swoimi zwierzętami nie tylko kraju, lecz również coraz częściej wyjeżdżamy z nim za granice. Jeżeli chcemy zabrać naszego czworonoga do innego kraju Unii Europejskiej powinniśmy wiedzieć, że od dnia 1 października 2004 r. każdy pies, kot i fretka podróżująca pomiędzy państwami Unii Europejskiej musi posiadać tzw. „PET PASZPORT”, czyli paszport dla zwierzaka.

Paszport ten można wyrobić jedynie zwierzętom możliwym do zidentyfikowania, posiadającym numer identyfikacyjny w formie tatuażu, lub chipa. Wyrobienie paszportu dla zwierzęcia domowego kosztuje obecnie 50 złoty. Dokument ten zawiera dane właściciela, oraz zwierzęcia a mianowicie jego: numer identyfikacyjny imię, datę urodzenia, płeć, oraz kolor. Wpisuje się do niego również informacje o przebytych szczepieniach, należy, bowiem pamiętać, że przewożone zwierzęta muszą wszystkie wymagane szczepienia zarówno w Polsce, kraju docelowym, oraz państwach, przez które odbywać się będzie ich transfer.

Zobacz: Odpowiedzialność za pogryzienie przez psa

W przypadku, w którym zabieramy naszego pupila poza kraje wspólnoty należy zadbać o to by mieć ze sobą aktualny wystawiony przez powiatowego lekarza weterynarii certyfikat zdrowia.


Uwaga! czworonóg na pokładzie

Jeśli chcesz, aby twój zwierzak leciał z tobą samolotem musisz zapoznać się z regulaminem poszczególnych linii lotniczych. Na pokładzie zawsze znajdzie się miejsce dla psa przewodnika nie zależnie od jego rozmiarów, inne zaś zwierzęta, co do zasady podróżują w luku bagażowym.

Niektóre linie lotnicze przewidują jednak możliwość, po spełnieniu pewnych warunków, zabrania niewielkich czworonogów na pokład samolotu. O szczegóły należy dowiadywać się bezpośrednio w punktach obsługi klienta, lub dzwoniąc na numery infolinii wybranych linii lotniczych. Zasady te nie tylko szybko się zmieniają, lecz mogą się również różnić nawet w ramach jednej firmy w zależności np. od trasy lotu.

Linie lotnicze zgadzające się na przewóz zwierząt na pokładzie wypracowały kilka wspólnych standardów. Wraz z właścicielem jechać może jedynie pies lub kot (ważący wraz z transporterem do 8 kg), przy czym na pokładzie w tym samym czasie może znajdować się nie więcej niż 2 - 5 przedstawicieli jednego z wyżej wymienionych gatunków. Każde z wyżej wymienionych zwierząt przez cały czas trwania lotu przebywać musi w wodoszczelnym kontenerze o wymiarach nieprzekraczających w zależności od przewoźnika 55 x 40 x 20cm, lub 44.5 x 21.5 x 26cm. Niektóre linie lotnicze mogą zaproponować właścicielowi specjalny transporterek na zwierzaka tzw. "Pet Box", który można bezpłatnie otrzymać po wcześniejszym zgłoszeniu barku własnego transporterka w wybranych stanowiskach odprawy pasażerskiej.

Ponieważ dopuszczalna ilość zwierząt na pokładzie ograniczona należy jak najwcześniej zgłosić, iż pragnie się lecieć ze swoim czworonogiem, obowiązuje tu, bowiem zasada:„kto pierwszy, ten lepszy”.

Pomimo, iż niektóre linie na wyznaczonych europejskich trasach nie pobierają opłaty za przewóz zwierzęcia na pokładzie samolotu, zasadą jest jednak odpłatność tej usługi. O koszt przewozu czworonoga należy dowiadywać się jeszcze przed rezerwacją biletów, ponieważ kwoty te są bardzo różne w zależności od wybranego przewoźnika. Ogólną zasadą jest, że opłatę tą nalicza się w zależności od długości trasy.

Podróż w luku bagażowym


Podróż w luku bagażowym jest dla zwierzęcia mniej komfortowa niż na pokładzie, jednakże jest ona zupełnie dla niego bezpieczna. Pomieszczenia służące do przewozu zwierząt są jasne oraz klimatyzowane. Pomimo tego, ze względu na fakt, iż niektóre stworzenia mogą źle znosić zarówno samą podróż jak i oddzielenie od właścicieli należy wraz z weterynarzem rozważyć podanie odpowiedniego dla danego gatunku łagodnego środka uspokajającego lub przeciwdziałającego chorobie lokomocyjnej. 

Zwierze musi być przewożone w klatce, która musi spełniać następujące standardy: być dostosowana do rozmiarów zwierzęcia (tj. zapewniającą przewożonemu możliwość swobodnego stania, płożenia się i obrócenia), mieć nieprzemakalne dno, uchwyty po bokach, odpowiednio duże otwory wentylacyjne, pojemniki na wodę i jedzenie.

Co istotne klatka musi zostać opisana imieniem przewożonego zwierzęcia i oznakowana nalepkami wskazującymi gdzie jest góra kontenera oraz wskazująca, iż wewnątrz są istoty żywe.

W luku bagażowym najczęściej podróżują duże psy, koty większość innych zwierząt domowych (gryzonie, fretki, gady, owady i pajęczaki, ptaki), oraz wszystkie zwierzęta egzotyczne. 

Opłata za przewóz zwierzęcia w luku bagażowym bardzo różni się w zależności przewoźnika, dlatego najlepiej dowiedzieć się o jej wysokość jeszcze przed rezerwacją biletów. Co do zasady koszt przewozu zwierzęcia uzależnione są od jego wagi, wielkości samolotu, oraz planowanej trasy podróży.


Obecnie istnieją na rynku wyspecjalizowane firmy zajmujące się odpłatnie organizacją międzynarodowego transportu lotniczego żywych zwierząt.

 Zadaj pytanie: Forum prawników

Jak przewozić zwierze pociągiem?


Dopuszczalność przewozu zwierząt regulaminów pociągach uzależniona jest od zgody współpasażerów. W przypadku, w którym inni podróżni nie wyrażają zgody na przewóz czworonoga, konduktor powinien podróżnemu inne miejsce, a jeżeli jest to niemożliwe powinien on opuścić pociąg na najbliższej stacji. W takiej sytuacji konduktor zobowiązany jest do poświadczenia tego faktu na bilecie. Po spełnieniu wyżej warunku podróżnemu przysługuje zwrot należności za częściowo niewykorzystany bilet.

Należy jednak pamiętać, że nie można również nie zgodzić się na przewóz psów służbowych wraz z opiekunem oraz psów przewodników. Warunkiem skorzystania z tego uprawnienia, jest wyposażenie psa asystującego - przewodnika w uprząż, oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Co ciekawe pies ten nie musi mieć na sobie kagańca.
Współpodróżni nie mogą również nie wyrazić zgody na przewóz zwierzęcia w wagonach bezprzedziałowych.

W żadnym wypadku jednak zwierze nie może przebywać w wagonie gastronomicznym, nie może być on również trzymany na miejscach do siedzenia, leżenia lub miejscach sypialnych. Należy nadmienić, że podróżny odpowiada za stan sanitarny przedziału, w którym zwierze jest przewożone.

Kiedy zwierze jedzie za darmo?

Można nieodpłatnie przewieźć pociągiem, w ramach bagażu podręcznego – małe, nie uciążliwe zwierzęta domowe (np. myszy, szczury laboratoryjne, ptaki, koty), jeżeli są one umieszczone w odpowiednich pojemnikach (kontenerach, klatkach, koszach itp.), zabezpieczających przed wyrządzeniem przez nie szkody zarówno na mieniu jak i na osobie. Co ciekawe można regulaminów ten sposób przewozić również małe psy. 

Przy przewozie psów większych obowiązuje zasada odpłatności. Z regulaminów przewoźników kolejowych wynika, iż każdy dorosły podróżny może zabrać ze sobą do pociągu psa niezależnie czy podróżuje on w wagonie 1 czy 2 klasy, jeżeli pies posiada ważny bilet (opłata za przewóz psa jest naliczana ryczałtowo i wynosi w zależności od rodzaju pociągu od 4.50 do 15,20 zł) a właściciel ma przy sobie jego aktualne świadectwo szczepienia. Pies zawsze powinien być trzymany na smyczy i mieć nałożony kaganiec.

Zobacz: Jak podróżować ze zwierzętami

Jak bezpiecznie przewozić zwierze samochodem?


Aktualnie obowiązujące przepisy ruchu drogowego nie określają, w jaki sposób należy przewozić zwierzęta. Z tego powodu sami powinniśmy pomyśleć, co można zrobić, aby nasz pies czy kot nie zagrażał naszemu bezpieczeństwu. Nasz pupili powinien mieć własne, zabezpieczone przed nagłą zmianą położenia np. w skutek gwałtownego hamowania miejsce. W zależności od rozmiarów czworonoga można go np. zamknąć w przypiętym „psimi” pasami transporterze, lub przypiąć do go do tylnego siedzenia. Zwierzak w żadnym razie nie może przebywać na przednim siedzeniu (może utrudniać prowadzenie samochodu ograniczając kierowcy dostęp do kierowcy czy innych urządzeń służących kierowaniu), ani tylnej półce (w razie wypadku stanowi bardzo duże zagrożenie dla kierowcy). W każdej z wyżej wymienionych sytuacji czworonóg ogranicza widoczność

W sytuacji, w której nie zachowamy w skutek nie zachowania przez nas należytej ostrożności w związku z przewozem zwierząt spowodujemy zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego możemy zostać w najlepszym wypadku, (jeżeli nie spowodujemy wypadku samochodowego) ukarani karą grzywny.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Czas pracy 2022
Czas pracy 2022
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kredyt bez wkładu własnego bez minimalnego limitu gwarancji
  Kredyt bez wkładu własnego limit gwarancji przewiduje obecnie limit gwarancji w wysokości od 10 do 20 proc. wartości nieruchomości. Rząd jednak chce wprowadzić zmiany. Jakie?
  MZ o zakazie odwiedzin pacjentów
  Jak przekazało ministerstwo zdrowia, utrzymywanie zakazu odwiedzin pacjentów nie znajduje podstawy w świetle obowiązującego prawa, a także jest sprzeczne z rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego w tym zakresie.
  Tusk: nie sądzę, by to, co zostało ustalone ws. projektu noweli o SN, przybliżyło nas do europejskich środków
  Nie sądzę, żeby to, co ustalił prezydent Andrzej Duda z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą ws. projektu noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, przybliżało nas w sposób istotny do europejskich środków - powiedział w piątek przewodniczący PO Donald Tusk
  Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców - jakie zasady?
  Jakie są zasady dotyczące nabycia nieruchomości w Polsce? Czy konieczne jest uzyskanie zezwolenia?
  Ile dokładnie kosztuje rozwód?
  W ostatnich latach rozwody w Polsce stały się coraz popularniejsze. Sądy uginają się od ilości spraw rozwodowych, co powoduje, że czas oczekiwania na termin rozprawy może się wydłużyć. Niezależnie od tego osoby zainteresowane ta tematyką w pierwszej kolejności poszukują informacji na temat tego z jakimi kosztami sądowymi będą musiały się mierzyć składając pozew rozwodowy i jakie są ceny usług prawnych: koszt adwokata czy radcy prawnego.
  Prezydent podpisał ustawę o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej
  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej. ZPHM będzie prowadził działania obejmujące m.in. zapewnienie natychmiastowej i niezbędnej pomocy poza terytorium Polski osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego
  Co zrobić ze starym sprzętem elektrycznym i elektronicznym?
  Stary sprzęt elektryczny i elektroniczny nie może zostać wyrzucony do śmieci razem z innymi odpadami. Za ich wyrzucenie do nieodpowiedniego miejsca grożą wysokie kary. Nawet do 5 tys. zł. Co zatem z nim zrobić?
  Wypadek pożyczonym samochodem – o zasadach odpowiedzialności
  Może się zdarzyć, że podczas korzystania z cudzego samochodu dojdzie do wypadku. Zasady odpowiedzialności wydają się oczywiste, gdy jego sprawca, a zarazem kierujący pojazdem, jest właścicielem auta uczestniczącego w zdarzeniu. Co jednak w sytuacji, gdy za kierownicą zasiada osoba, której samochód ten jedynie udostępniono?
  Müller o żądaniach KE ws. SN: co do przywrócenia sędziów - "dajemy procedurę, w której to się może odbywać"
  Reforma systemu dyscyplinarnego jest, likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN jest, a jeżeli chodzi o przywrócenie sędziów, to "dajemy procedurę, w której to się może odbywać" - mówił w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller pytany o spełnienie przez Polskę warunków postawionych przez Komisji Europejskiej.
  Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość RODO – konferencja online 25 maja 2022 r.
  W środę 25 maja 2022 r. o godz. 9:00 odbędzie się konferencja online poświęcona tematyce RODO z okazji 4 lat jego funkcjonowania. Gośćmi wydarzenia będą jedni z najlepszych ekspertów z dziedziny ochrony danych osobowych w Polsce. Zaproszeni eksperci przybliżą praktyczne aspekty stosowania RODO ujęte w trzech perspektywach czasu. Portal infor.pl objął patronat medialny nad tą konferencją.
  Horała: pierwszy wniosek do KE o płatność w ramach KPO w III kwartale
  Rząd planuje wysłać do Komisji Europejskiej pierwszy wniosek o płatność w ramach Krajowego Planu Odbudowy w III kwartale br. - poinformował w czwartek w Senacie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała.
  Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia
  Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia to ustawa regulująca polskie postępowanie w sprawach o wykroczenia.
  Mieszkanie bez wkładu - dla kogo nowe rozwiązanie?
  Czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości pozwala na realne skorzystanie z rozwiązań programu „Mieszkania bez wkładu”?
  Kodeks karny skarbowy
  Kodeks karny skarbowy (uchwalony 10 września 1999 r.; obowiązuje od 17 października 1999 r.), zwany skrótowo "kks", to pierwsza ustawa rangi kodeksowej w polskim systemie prawnym, która określa zasady odpowiedzialności karnej za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe. Wcześniej (od 1 stycznia 1927 r. do uchwalenia obecnego kks) tę dziedzinę prawa karnego regulowały zwykłe ustawy karne skarbowe. Przestępstwa i wykroczenia skarbowe to (najogólniej rzecz ujmując) określone w kks zachowania (czyny i zaniechania) godzące w szczególności w podatki, opłaty i inne daniny publiczne - szerzej: w interes finansowy Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego a także Unii Europejskiej.
  RPP: Odwiedziny u pacjentów w szpitalu nie mogą być ograniczane
  Utrzymywanie przez szpitale restrykcyjnych ograniczeń w korzystaniu z praw pacjenta może stanowić praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjentów – podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta.
  Rehabilitacja 25 plus - ruszył nabór wniosków
  Rehabilitacja 25 plus to dofinansowanie przeznaczone dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami, które w roku 2016 lub później zakończyły uczęszczanie do placówek pobytu dziennego. Jakie są warunki jego uzyskania, a także kto i od kiedy może składać wnioski?
  Kodeks rodzinny i opiekuńczy
  Kodeks rodzinny i opiekuńczy reguluje kwestie z zakresu prawa rodzinnego. Ustawa została uchwalona w 1964 r. i była wielokrotnie nowelizowana.
  Jak wyrobić paszport? Wszystko, co musisz wiedzieć
  Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 oraz do strefy Schengen kilka lat później sprawiło, że paszporty stały się w jakimś sensie zbędne. Każdy może przekroczyć pieszo granice z Niemcami lub Czechami i nie zwrócić na to większej uwagi. Jednak na strefie Schengen świat się nie kończy. Wycieczka w dalsze rejony świata wiąże się z koniecznością posiadania paszportu. Od czego zacząć, aby wyrobić paszport?
  Przemoc domowa - MS zapowiada nowe przepisy
  Ministerstwo sprawiedliwości proponuje kolejne narzędzia, mające przeciwdziałać przemocy domowej. Na jakim etapie jest projekt?
  Wakacje kredytowe tylko dla osób zaspokajających własne potrzeby mieszkaniowe
  Wakacje kredytowe mają być dostępne dla osób posiadających kredyt hipoteczny w złotówkach, które sfinansowały nim zakup nieruchomości na cele mieszkaniowe. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy mającej je wprowadzić do polskiego systemu prawa. Jakie założenia przyjął projektodawca?
  Kredyt bez wkładu własnego – nowe limity ceny m2
  Kredyt bez wkładu własnego niesie za sobą ograniczenia, np. limity cen metra kwadratowego kupowane mieszkania. Portal GetHome.pl sprawdził, jak duża jest obecnie w największych miastach oferta mieszkań do kupienia za taki kredyt.
  Emerytura rolnicza a działalność gospodarcza - zmiany
  Rolnik na emeryturze nie będzie musiał zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, by otrzymać świadczenie w pełnej wysokości. Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
  Wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu
  Wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu, seniorzy nie będą musieli składać żadnych wniosków. Szacujemy, że uprawnionych do świadczenia jest około 9 mln osób – poinformowała we wtorek w Świerczach (woj. mazowieckie) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
  Premier: rozważamy przedłużenie tarczy antyinflacyjnej 2.0. w całości lub części
  Premier zapowiada przedłużenie tarczy antyinflacyjnej 2.0. - rząd rozważa możliwość przedłużenia obowiązującej do końca lipca tego roku tarczy antyinflacyjnej w całości lub części - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
  Oznaczenie treści reklamowych przez influencerów - UOKiK opracowuje zasady
  Oznaczenie treści reklamowych przez influencerów jest problemem związanym z intensywnie rozwijającym się rynkiem mediów społecznościowych i brakiem transparentnych zasad. Dlatego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kończy przygotowania nad zbiorem zasad związanych z treściami sponsorowanymi. Jakie to będą zasady?