REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zwrócić towar kupiony na aukcji? - dyskusja z forum

Aleksandra Pajewska
Zwrot towaru zakupionego na aukcji nie jest możliwy. /Fot. Fotolia
Zwrot towaru zakupionego na aukcji nie jest możliwy. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aukcja internetowa stanowi jedną z form sprzedaży towarów za pośrednictwem sieci. Charakteryzuje się ustalaniem przez nabywców, poprzez licytację, ceny oferowanego towaru. Prawo do dokonania zakupu przysługuje podmiotowi, który wylicytował najwyższą kwotę. Czy mamy możliwość zwrotu towaru kupionego na aukcji internetowej?

Korzystając z zakupów internetowych mamy możliwość wybory pomiędzy dwoma opcjami: licytacją oraz „kup teraz”. Zdecydowanie się na jeden ze wskazanych sposobów niesie za sobą konsekwencję w postaci różnych praw w zakresie zwrotu. Nie ma to natomiast wpływu na prawo do reklamacji.

REKLAMA

Tylko wybierając opcję „kup teraz” gwarantujemy sobie prawa zwrotu towaru. Decydując się na zakupy internetowe w drodze licytacji nie mamy prawa do zwrotu towaru.

Zadaj pytanie na: Forum

Warto wyróżnić dwie sytuacje: pierwszą, w której sprzedający jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą i drugą, gdy jest on osobą fizyczną.

Jeśli dokonamy zakupu u przedsiębiorcy, wówczas zastosowanie znajdują przepisy dotyczące zawierania umów na odległość, tj. ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U.2012.0.1225). Przysługuje nam więc tzw. prawo do namysłu. Jest ono rozumiane jako 10 dniowy (po wejściu w życie Dyrektywy PE – 14 dniowy) termin, w którym możemy zwrócić towar sprzedawcy bez konieczności podawania przyczyny. Jest on liczony od chwili otrzymania rzeczy i dotyczy dni kalendarzowych. Nie poniesiemy także z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów, oprócz tych związanych bezpośrednio z przesyłką zwrotną. Zwracany towar musi być nieużywany, posiadać oryginalne metki i opakowanie. Mamy jednak prawo by go odpakować, a przede wszystkim zapoznać się z nim. Odstąpienie od umowy skutkuje traktowaniem jej za niezawartą. W związku z powyższym strony zobowiązane są do zwrotu świadczeń: pieniędzy i towaru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Vademecum: Konsumenci w internecie

REKLAMA

Inaczej sytuacja wygląda, gdy zakupu dokonujemy od osoby fizycznej. Wskazane wyżej regulacje nie znajdą wówczas zastosowania. Mamy jednak prawo do skierowania roszczeń z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy. Wada rzeczy rozumiana jest w tym przypadku szeroko, jako wada zmniejszająca wartość lub użyteczność rzeczy ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub jej przeznaczenia, także jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (art. 556 Kodeks cywilny).

W opisie internetowej aukcji sprzedający umieścił informację iż buty wykonane są z naturalnej skóry (wskazał ich określone właściwości). Po dostarczeniu przesyłki okazało się, że już na pierwszy rzut oka widać iż buty wykonano z innego materiału. Oznacza to wadliwość towaru.

Zgodnie z uregulowaniami ustawy - Kodeks cywilny mamy prawo do kilku rodzajów roszczeń. W pierwszej kolejności możemy domagać się usunięcia wad lub wymiany rzeczy na towar wolny od wad. Jeśli sprzedający nie uczyni zadość naszym żądaniom możemy nalegać na odstąpienie od umowy lub obniżenie ceny. W tym celu powinniśmy złożyć odpowiednie oświadczenie. Odstąpienie od umowy skutkuje obowiązkiem zwrotu otrzymanych świadczeń. Warto pamiętać, że mamy prawo wstrzymać się ze zwrotem towaru do czasu otrzymania pieniędzy.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Jako kupujący możemy także domagać się naprawienia szkody wynikłej wskutek zawarcia umowy, tzn. zwrotu kosztów zawarcia umowy, przesyłki, ubezpieczenia rzeczy. W orzecznictwie dominuje pogląd, że dopuszczalny jest zbieg odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady fizyczne z odpowiedzialnością za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania. Zdaniem Sądu Najwyższego to od decyzji kupującego zależy, z którego reżimu odpowiedzialności skorzysta. Może także wykonywać swoje uprawnienia kumulatywnie (wyrok z 15 czerwca 2005 r., sygn. IV CK 786/04).

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U.2012.0.1225),
  • ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93),
  • wyrok SN z 15 czerwca 2005 r., sygn. IV CK 786/04.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co z czynszem za wynajem zalanych nieruchomości? Kiedy trzeba go obniżyć, a kiedy umowa wygasa lub można od niej odstąpić? Sprawdź zasady.

Czy trzeba płacić czynsz za wynajem zalanych nieruchomości? Kiedy trzeba go obniżyć, a kiedy umowa wygasa lub można od niej odstąpić? Gdy woda opada, osoby dotknięte skutkami powodzi zaczynają zadawać sobie pytanie, co dalej?

Wdrożenie nowych przepisów dotyczących sygnalistów jest szczególnie trudne dla firm rodzinnych

Małe i średnie przedsiębiorstwa stoją teraz przed wieloma wyzwaniami związanymi ze zmianami w przepisach prawa pracy. Nowe obowiązki czekają je także w związku z regulacjami dotyczącymi sygnalistów. Wdrożenie nowych przepisów jest szczególnie trudne dla firm rodzinnych.

Zakaz zadawania prac domowych w szkołach. Decyzja zależy od ucznia i jego rodziców

Obowiązujące przepisy zakazują zadawania prac domowych w pierwszych trzech klasach w szkołach podstawowych. W starszych klasach prace nie są obowiązkowe - decyzja o tym, czy wykonać zadanie, leży po stronie ucznia i jego rodziców. Skutki ograniczenia możliwości zadawania prac domowych zależą od reakcji nauczycieli.

Chat GPT wkracza do szkół. MEN: sztuczna inteligencja ma pomagać uczniom, stanowić wsparcie dla nauczycieli i organizować pracę szkoły

MEN wprowadza do szkół sztuczną inteligencję. Chat GPT ma stanowić wsparcie dla nauczycieli i pomoc w edukacyjnym i osobowym rozwoju ucznia, a także w organizacji pracy szkoły – wynika z „Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji”, nad którą pracuje resort i która ma wyznaczyć ramy polityki i działań państwa niezbędne do dalszego rozwoju edukacji cyfrowej w Polsce. 

REKLAMA

Aktywnie w żłobku: od 1 października wyższe dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku. Bez względu na dochód w rodzinie, bez dolnego limitu wiekowego

Aktywnie w żłobku: od 1 października wyższe dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku. Bez względu na dochód w rodzinie, bez dolnego limitu wiekowego. Gdzie składać wnioski? Kiedy pierwsze wypłaty świadczenia?

Zaświadczenia z KRK w szkołach. Rodzic przestępcą? Dyrektorzy z aktami, że nie [Opieka na wycieczce, basen, teatr, kino]

Dokumenty dotyczą rodziców angażujących się w opiekę nad dziećmi taką jak: 1) wyjazd z uczniami na wycieczkę szkolną, 2) wyjście uczniów ze szkoły do teatru, do kina, na basen. Przepisy nakazują dyrektorom szkół i przedszkoli prowadzenie - tu cytat z przepisów - "dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do takiej działalności jak np. opieka nad dziećmi." W praktyce oznacza to konieczność prowadzenia akt dla rodziców, którzy np. jadą na wycieczkę z uczniami jako opiekunowie.

W ubiegłym roku urodziło się 272 tys. dzieci, czyli najmniej od II wojny światowej. Tegoroczne dane są jeszcze gorsze. Zdrowiu reprodukcyjnemu w Polsce wciąż poświęca się za mało uwagi

Polska stoi w obliczu największego kryzysu demograficznego od czasów II wojny światowej. Liczba narodzin spada z roku na rok, a problem zastępowalności pokoleń narasta. Choć w debatach publicznych dużo mówi się o polityce prorodzinnej, wciąż niewiele uwagi poświęca się zdrowiu reprodukcyjnemu, które według WHO jest kluczowym aspektem problemów z dzietnością.

Awans zawodowy nauczycieli. Czy nauczyciele stracą wypracowane osiągnięcia i dorobek zawodowy?

Czy długotrwałe zwolnienie lekarskie powoduje utratę dorobku zawodowego przez nauczyciela? MEN odpowiada na interpelację poselską dotyczącą przepisów w sprawie awansu zawodowego nauczycieli.

REKLAMA

Polacy wskazali 63 nazwiska. Kto zostanie prezydentem RP?

Który ze znanych polityków lub osób publicznych najlepiej sprawdziłby się w roli kolejnego prezydenta Polski? Prawie 40 proc. Polaków nie potrafi zaproponować swojego kandydata. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS.

Te dane rząd zacznie zbierać jeszcze w tym roku. W jaki sposób? Sprawdź, jakie informacje udostępnisz w aplikacji mStłuczka

Rząd będzie gromadził jeszcze więcej informacji o obywatelach. Z mStłuczki skorzystamy jeszcze w 2024 roku. Umożliwi spisanie na miejscu zdarzenia oświadczenia i przekazanie danych bezpośrednio do ubezpieczycieli.

REKLAMA