REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zwrócić towar kupiony na aukcji? - dyskusja z forum

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aleksandra Pajewska
Zwrot towaru zakupionego na aukcji nie jest możliwy. /Fot. Fotolia
Zwrot towaru zakupionego na aukcji nie jest możliwy. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aukcja internetowa stanowi jedną z form sprzedaży towarów za pośrednictwem sieci. Charakteryzuje się ustalaniem przez nabywców, poprzez licytację, ceny oferowanego towaru. Prawo do dokonania zakupu przysługuje podmiotowi, który wylicytował najwyższą kwotę. Czy mamy możliwość zwrotu towaru kupionego na aukcji internetowej?

Korzystając z zakupów internetowych mamy możliwość wybory pomiędzy dwoma opcjami: licytacją oraz „kup teraz”. Zdecydowanie się na jeden ze wskazanych sposobów niesie za sobą konsekwencję w postaci różnych praw w zakresie zwrotu. Nie ma to natomiast wpływu na prawo do reklamacji.

REKLAMA

Tylko wybierając opcję „kup teraz” gwarantujemy sobie prawa zwrotu towaru. Decydując się na zakupy internetowe w drodze licytacji nie mamy prawa do zwrotu towaru.

Zadaj pytanie na: Forum

Warto wyróżnić dwie sytuacje: pierwszą, w której sprzedający jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą i drugą, gdy jest on osobą fizyczną.

Jeśli dokonamy zakupu u przedsiębiorcy, wówczas zastosowanie znajdują przepisy dotyczące zawierania umów na odległość, tj. ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U.2012.0.1225). Przysługuje nam więc tzw. prawo do namysłu. Jest ono rozumiane jako 10 dniowy (po wejściu w życie Dyrektywy PE – 14 dniowy) termin, w którym możemy zwrócić towar sprzedawcy bez konieczności podawania przyczyny. Jest on liczony od chwili otrzymania rzeczy i dotyczy dni kalendarzowych. Nie poniesiemy także z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów, oprócz tych związanych bezpośrednio z przesyłką zwrotną. Zwracany towar musi być nieużywany, posiadać oryginalne metki i opakowanie. Mamy jednak prawo by go odpakować, a przede wszystkim zapoznać się z nim. Odstąpienie od umowy skutkuje traktowaniem jej za niezawartą. W związku z powyższym strony zobowiązane są do zwrotu świadczeń: pieniędzy i towaru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Vademecum: Konsumenci w internecie

REKLAMA

Inaczej sytuacja wygląda, gdy zakupu dokonujemy od osoby fizycznej. Wskazane wyżej regulacje nie znajdą wówczas zastosowania. Mamy jednak prawo do skierowania roszczeń z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy. Wada rzeczy rozumiana jest w tym przypadku szeroko, jako wada zmniejszająca wartość lub użyteczność rzeczy ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub jej przeznaczenia, także jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (art. 556 Kodeks cywilny).

W opisie internetowej aukcji sprzedający umieścił informację iż buty wykonane są z naturalnej skóry (wskazał ich określone właściwości). Po dostarczeniu przesyłki okazało się, że już na pierwszy rzut oka widać iż buty wykonano z innego materiału. Oznacza to wadliwość towaru.

Zgodnie z uregulowaniami ustawy - Kodeks cywilny mamy prawo do kilku rodzajów roszczeń. W pierwszej kolejności możemy domagać się usunięcia wad lub wymiany rzeczy na towar wolny od wad. Jeśli sprzedający nie uczyni zadość naszym żądaniom możemy nalegać na odstąpienie od umowy lub obniżenie ceny. W tym celu powinniśmy złożyć odpowiednie oświadczenie. Odstąpienie od umowy skutkuje obowiązkiem zwrotu otrzymanych świadczeń. Warto pamiętać, że mamy prawo wstrzymać się ze zwrotem towaru do czasu otrzymania pieniędzy.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Jako kupujący możemy także domagać się naprawienia szkody wynikłej wskutek zawarcia umowy, tzn. zwrotu kosztów zawarcia umowy, przesyłki, ubezpieczenia rzeczy. W orzecznictwie dominuje pogląd, że dopuszczalny jest zbieg odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady fizyczne z odpowiedzialnością za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania. Zdaniem Sądu Najwyższego to od decyzji kupującego zależy, z którego reżimu odpowiedzialności skorzysta. Może także wykonywać swoje uprawnienia kumulatywnie (wyrok z 15 czerwca 2005 r., sygn. IV CK 786/04).

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U.2012.0.1225),
  • ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93),
  • wyrok SN z 15 czerwca 2005 r., sygn. IV CK 786/04.
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Debata prezydencka na żywo na portalu infor.pl. Transmisja online od godz. 20.00

W poniedziałek 12.05.2025 r. o godz. 20:00 w siedzibie Telewizji Polskiej rozpoczęła się debata kandydatów na prezydenta RP, współorganizowana przez TVP, TVN i Polsat. To ostatnie takie starcie przed pierwszą turą wyborów i jeden z kluczowych momentów kampanii. Transmisję online można obejrzeć także na portalu infor.pl.

Debata prezydencka: Burza wokół prowadzącej z TVP. Konfederacja i inne sztaby protestują

Debata kandydatów na prezydenta już dziś o 20:00 w TVP. Jeszcze przed startem nie brak kontrowersji — aż osiem sztabów wyborczych sprzeciwia się obecności Doroty Wysockiej-Schnepf jako współprowadzącej. Padają zarzuty o brak obiektywizmu i złamanie wcześniejszych ustaleń z TVP.

Zmiany w stwierdzaniu zgonu. Rząd planuje nową ustawę i szczególne regulacje dla żołnierzy

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej. Nowe przepisy mają uporządkować zasady stwierdzania i dokumentowania zgonów, w tym poza szpitalami. Projekt zakłada też cyfryzację kart zgonu i narodzin oraz regulację zasad funkcjonowania lekarza koronera.

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w 2025 roku – ile wynosi, jak obliczyć, komu przysługuje, terminy wypłat, ewidencja

Czym jest ekwiwalent za pranie odzieży roboczej? Komu przysługuje? Jakie są zasady obliczania i wypłacania tego ekwiwalentu w 2025 roku. Czy od tego ekwiwalentu trzeba płacić składki ZUS i podatek? Wyjaśnia Karolina Woźniczka, specjalistka ds. kadr i płac w Meritoros SA.

REKLAMA

Flaga Polski - jak wieszać zgodnie z przepisami? [ZASADY]

Coraz więcej osób prywatnych wywiesza flagę Polski w maju, listopadzie, a niektórzy nawet przez cały rok. Nie każdy wie, że flagę wiesza się w określony sposób, a naruszenie przepisów może doprowadzić do nałożenia kary. Jakie są zasady wieszania flagi Polski?

Czy alimenty wlicza się do dochodu w MOPS?

„Samotnie wychowuję dziecko i chcę ubiegać się o zasiłek okresowy z pomocy społecznej. Czy alimenty, które dostaję na córkę MOPS wliczy do naszego dochodu?” – pyta Czytelniczka.

Co 12 skontrolowane przez ZUS L4 uznane za nieprawidłowe [dane ZUS za I kwartał 2025 r.]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał redakcji Infor.pl, że w I kwartale 2025 r. ZUS przeprowadził kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich wobec 35 810 osób. Nieprawidłowości stwierdził w 2 886 przypadkach. ZUS może przeprowadzić kontrolę z własnej inicjatywy lub na wniosek pracodawcy. Kiedy można spodziewać się kontroli?

Wsparcie dla rodziców po urodzeniu martwego dziecka. MRPiPS zapowiada zmiany w przyznawaniu zasiłków: macierzyńskiego i pogrzebowego

W przypadku urodzenia martwego dziecka, rodzice dziecka mogą wystąpić z wnioskiem o zasiłek macierzyński oraz o zasiłek pogrzebowy. Jednakże muszą zmierzyć się z biurokracją. Resort rodziny zapowiada likwidację skomplikowanych barier administracyjnych. Zaświadczenie lekarskie zamiast aktu urodzenia - to jedna ze zmian planowanych przez resort rodziny.

REKLAMA

12 maja: Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

Maj należy do pielęgniarek i położnych! W dniu 5 maja świętujemy Międzynarodowy Dzień Położnej, dzień 8 maja to Dzień Polskiej Położnej, a 12 maja to Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Pielęgniarki i położne są niezastąpione na każdym etapie leczenia i opieki nad pacjentem – od narodzin, przez chorobę, aż po opiekę paliatywną. Wspierają nie tylko zdrowie fizyczne, ale też emocjonalne potrzeby pacjentów i ich rodzin. Ich zaangażowanie, wiedza i empatia są fundamentem bezpiecznego i skutecznego leczenia.

Budżetówka: zmiany w stanowiskach, strukturze i tabelach wynagrodzeń – minimalne stawki wzrastają o 5%, a maksymalne o 1 000 zł [projekt]

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłasza zmiany w tabelach wynagrodzeń – minimalne stawki wzrastają o 5%, a maksymalne o 1 000 zł - takie regulacje już coraz bliżej. Są one o tyle ważne, że zajdzie też zmiana w strukturze organizacyjnej, będzie też ujednolicenie nazw stanowisk kierowniczych i dodanie nowych stanowisk specjalistycznych w celu uporządkowania ścieżki awansu. Nowe zasady mają być bardziej transparentne. Są już szczegółowe założenia, czekamy na ogłoszenie ostatecznej wersji projektu zmian dla ogromnej liczby pracowników, a później wejście nowych przepisów w życie.

REKLAMA