reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Co to jest zdolność do czynności prawnych? Komu przysługuje i co ona daje?

Co to jest zdolność do czynności prawnych? Komu przysługuje i co ona daje?

Zdolność do czynności prawnych podobnie jak zdolność prawna również nie posiada definicji kodeksowej. Powszechnie przyjmuje się, że zdolność do czynności prawnych to możność nabywania praw i obowiązków w stosunkach cywilnoprawnych we własnym imieniu.

Zdolność do czynności prawnych może przysługiwać zarówno osobom fizycznym jak i prawnym.

W przypadku osób fizycznych zdolność do czynności prawnych zależy od wieku i stanu psychicznego. Możliwe są trzy formy tej zdolności:

- brak zdolności do czynności prawnych:

W odróżnieniu od zdolności prawnej - zdolności do czynności prawnych nie nabywa się przez sam fakt narodzin. Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie. Osoba niemająca zdolności do czynności prawnych nie ma też zdolności procesowej - czyli nie może występować z powództwem do sądu. Czynność prawna dokonana przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych, jest nieważna. Jednakże gdy osoba niezdolna do czynności prawnych zawarła umowę należącą do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, umowa taka staje się ważna z chwilą jej wykonania, chyba że pociąga za sobą rażące pokrzywdzenie osoby niezdolnej do czynności prawnych.

- ograniczoną zdolność do czynności prawnych:

Ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli lat trzynaście, oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do ważności czynności prawnej, przez którą osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych zaciąga zobowiązanie lub rozporządza swoim prawem, potrzebna jest zgoda jej przedstawiciela ustawowego. Zasadą jest więc, że do zawierania wszelkich umów i zobowiązań osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych potrzebuje zgody swojego przedstawiciela. Od umów i zobowiązań należy jednak odróżnić takie czynności, które nie prowadzą do żadnego zobowiązania czy rozporządzenia - tego typu czynności osoba o ograniczonych zdolnościach do czynności prawnych może podejmować sama. Prawo nie wymaga również zgody przedstawiciela do zawarcia umowy należącej do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego oraz rozporządzania swoim zarobkiem (chyba że sąd opiekuńczy z ważnych powodów postanowił inaczej). Odmienną kategorię stanowią czynności w zakresie przedmiotów przekazanych takiej osobie do swobodnego użytku. W stosunku do tych rzeczy osoba ta uzyskuje pełną zdolność w zakresie czynności prawnych, które tych przedmiotów dotyczą. Wyjątek stanowią czynności prawne, do których dokonania nie wystarcza według ustawy zgoda przedstawiciela ustawowego (a więc takich, które przekraczają zwykły zarząd majątkiem dziecka, do dokonania których wymagana jest zgoda sądu rodzinnego).

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Łukasz Nysztal

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kalinowska

Dyrektor inwestycyjny, Podlaski Fundusz Kapitałowy Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama