BZ WBK wprowadzał klientów w błąd

REKLAMA
REKLAMA
Wyrok sądu dotyczy decyzji Prezes UOKiK z września 2009 roku. Bank informował w ulotkach reklamowych i na oficjalnej stronie internetowej, że przelewy i zlecenia stałe dokonywane przez Internet lub w oddziałach banku są bezpłatne. Postępowanie przeprowadzone przez Urząd wykazało, że w danym miesiącu konsument nie płacił za przelewy wykonywane w oddziałach, ale w przypadku przelewów wykonywanych za pośrednictwem Internetu bezpłatnych było tylko pierwszych pięć. W opinii UOKiK konsumenci kierujący się wprowadzającym w błąd przekazem reklamowym mogli podjąć niewłaściwe decyzje co do wyboru usługi. Za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów Prezes Urzędu nałożyła na bank karę w wysokości 1 278 742 zł.
REKLAMA
Zobacz: Reader's Digest łamał prawa konsumentów
REKLAMA
Przedsiębiorca odwołał się od decyzji do sądów kolejnych instancji. W kwietniu 2011 r. argumenty UOKiK podzielił Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a 15 lutego Sąd Apelacyjny potwierdził decyzję Prezes UOKiK, w tym wysokość nałożonej sankcji finansowej.
Zgodnie z prawem przedsiębiorca, wobec którego została wydana decyzja przez Prezesa UOKiK, może się odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od wyroku SOKiK przysługuje możliwość złożenia apelacji w Sądzie Apelacyjnym.
Wprowadzanie w błąd
Prawo do pełnej i kompletnej informacji jest jednym z podstawowych praw każdego konsumenta. Stąd też podawanie niezgodnych z prawdą lub niekompletnych wiadomości, które mogą wywoływać u konsumentów mylne wrażenie jest zabronione m.in. przez przepisy ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym.
Zobacz: Czy nieuczciwa reklama może być podstawą reklamacji?
Ocena czy doszło do praktyki wprowadzenie konsumenta w błąd jest dokonywana pod kątem oceny z punktu widzenia przeciętnego, dobrze poinformowanego i uważnego konsumenta. Jeżeli zatem przedsiębiorca reklamuje daną usługę jako darmową, to kształt zobowiązań umownych łączących konsumenta i przedsiębiorcę nie może pod żadnym pozorem prowadzić do obowiązku zapłaty za taką usługę.
Na podstawie: uokik.gov.pl
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA