REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

To, czy dokonując określonych czynności, posiadamy status konsumenta ma spore znaczenie odnośnie tego, jak kształtują się nasze prawa. W określonych przypadkach konsumentem może być także przedsiębiorca.

Robiąc zakupy w sklepie, czy zawierając inne umowy często korzystamy z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą posiadanie statusu konsumenta. Dzięki temu w określonych przypadkach możemy żądać bezpłatnej naprawy, wymiany towaru, czy nawet odstąpić od umowy bez podawania przyczyn. To co wolno konsumentowi, nie przysługuje jednak tym, którzy nim nie są. Takie uprawnienia to wyjątek i wiążą się z obrotem konsumenckim.

REKLAMA

REKLAMA

Podstawowym celem przepisów jest ochrona przed rażącym naruszeniem interesów konsumenta. W obrocie gospodarczym, w którym przedsiębiorcy często posługują się własnymi wzorcami umownymi jest to szczególnie istotne. Konsument zawierając takie umowy, musi być pewien, że nie zostanie przez przedsiębiorcę pozbawiony przysługujących mu praw.

Służą temu przede wszystkim przepisy dotyczące niedozwolonych klauzul umownych. Zgodnie z art. 3851 kodeksu cywilnego, postanowienia umowy zawieranej z konsumentem, które rażąco naruszają jego interesy, a nie uzgodnione z nim w sposób indywidualny, nie wiążą go. Dzięki temu, konsumenci będą mogli ochronić się przed żądaniami przedsiębiorcy, który wykorzystując brak naszego rozeznania może próbować uszczuplić np. zasady własnej odpowiedzialności za świadczone usługi.

Choćby z tego względu ważne jest, by wiedzieć kiedy dokonując określonej czynności będziemy mogli skorzystać z uprawnień przysługujących konsumentowi.

Kim jest konsument

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 221 kodeksu cywilnego za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą czynności prawnej niezwiązanej z jej działalnością zawodową lub działalnością gospodarczą.  Co istotne nigdy konsumentem nie będzie osoba prawna. Powinniśmy to wiedzieć, jeżeli zamierzamy kupić określony produkt "na firmę".  Aby skorzystać z uprawnień, drugą stroną umowy powinien być przedsiębiorca zajmujący się określoną działalnością.

Inaczej będzie się kształtować nasza sytuacja, jeżeli zakupimy telewizor w sklepie, od przypadku gdy kupujemy używany sprzęt od naszego sąsiada, który nie prowadzi działalności gospodarczej w tym zakresie.

Czy przedsiębiorca może być konsumentem

Z praw przysługujących konsumentowi może także w określonych sytuacjach korzystać przedsiębiorca. Będzie tak, gdy dokonuje on określonej czynności, która nie jest związana z jego działalnością gospodarczą lub zawodową, a drugą stroną jest inny przedsiębiorca profesjonalista.

Jan Kowalski, który jest przedsiębiorcą, postanowił wybrać się na wycieczkę wraz z rodziną. W takiej sytuacji będzie on mógł korzystać z praw przysługujących konsumentom.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

REKLAMA

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA