| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Co daje status konsumenta

Co daje status konsumenta

To, czy dokonując określonych czynności, posiadamy status konsumenta ma spore znaczenie odnośnie tego, jak kształtują się nasze prawa. W określonych przypadkach konsumentem może być także przedsiębiorca.

Robiąc zakupy w sklepie, czy zawierając inne umowy często korzystamy z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą posiadanie statusu konsumenta. Dzięki temu w określonych przypadkach możemy żądać bezpłatnej naprawy, wymiany towaru, czy nawet odstąpić od umowy bez podawania przyczyn. To co wolno konsumentowi, nie przysługuje jednak tym, którzy nim nie są. Takie uprawnienia to wyjątek i wiążą się z obrotem konsumenckim.

Podstawowym celem przepisów jest ochrona przed rażącym naruszeniem interesów konsumenta. W obrocie gospodarczym, w którym przedsiębiorcy często posługują się własnymi wzorcami umownymi jest to szczególnie istotne. Konsument zawierając takie umowy, musi być pewien, że nie zostanie przez przedsiębiorcę pozbawiony przysługujących mu praw.

Służą temu przede wszystkim przepisy dotyczące niedozwolonych klauzul umownych. Zgodnie z art. 3851 kodeksu cywilnego, postanowienia umowy zawieranej z konsumentem, które rażąco naruszają jego interesy, a nie uzgodnione z nim w sposób indywidualny, nie wiążą go. Dzięki temu, konsumenci będą mogli ochronić się przed żądaniami przedsiębiorcy, który wykorzystując brak naszego rozeznania może próbować uszczuplić np. zasady własnej odpowiedzialności za świadczone usługi.

Choćby z tego względu ważne jest, by wiedzieć kiedy dokonując określonej czynności będziemy mogli skorzystać z uprawnień przysługujących konsumentowi.

Zgodnie z art. 221 kodeksu cywilnego za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą czynności prawnej niezwiązanej z jej działalnością zawodową lub działalnością gospodarczą.  Co istotne nigdy konsumentem nie będzie osoba prawna. Powinniśmy to wiedzieć, jeżeli zamierzamy kupić określony produkt "na firmę".  Aby skorzystać z uprawnień, drugą stroną umowy powinien być przedsiębiorca zajmujący się określoną działalnością.

Inaczej będzie się kształtować nasza sytuacja, jeżeli zakupimy telewizor w sklepie, od przypadku gdy kupujemy używany sprzęt od naszego sąsiada, który nie prowadzi działalności gospodarczej w tym zakresie.

Z praw przysługujących konsumentowi może także w określonych sytuacjach korzystać przedsiębiorca. Będzie tak, gdy dokonuje on określonej czynności, która nie jest związana z jego działalnością gospodarczą lub zawodową, a drugą stroną jest inny przedsiębiorca profesjonalista.

Jan Kowalski, który jest przedsiębiorcą, postanowił wybrać się na wycieczkę wraz z rodziną. W takiej sytuacji będzie on mógł korzystać z praw przysługujących konsumentom.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »