REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Domniemanie zgodności towaru z umową

Anna Śmigulska
Kiedy konsument musi udowodnić podstawy reklamacji?
Kiedy konsument musi udowodnić podstawy reklamacji?

REKLAMA

REKLAMA

Ustalenie czy towar jest zgodny z umową w chwili jego wydania czy nie skutkuje uznanie  reklamacji albo nieuwzględnieniem roszczeń konsumenta. Z punktu widzenia kupującego istotne jest kiedy ta wada się ujawniła. Jeżeli nastąpiło to przed upływem 6 miesięcy od momentu zakupu, to domniemuje się, że niezgodność miała miejsce już w chwili wydania towaru.

Sprzedawca odpowiada za towar, który jest niezgodny z umową w chwili jego wydania konsumentowi. Oczywiście te wady mogą być ukryte i ujawnić się później, jednakże muszą istnieć już momencie sprzedaży rzeczy.

REKLAMA

Sześć miesięcy

Pewnym udogodnieniem dla konsumenta jest ukształtowanie domniemania. Zgodnie z nim, jeżeli niezgodność towaru z umową została stwierdzona w okresie 6 miesięcy od momentu wydania rzeczy, to przyjmuje się, że już wtedy istniała. Ma to szczególnie znaczenia przy rozłożeniu ciężaru dowodu co do istnienia niezgodności towaru z umową przy jego wydaniu kupującemu.

Zadaj pytanie: Forum

Co wykazuje sprzedawca

REKLAMA

Obowiązkiem konsumenta jest wykazanie, że towar jest niezgodny z umową. Jeżeli została ona stwierdzona przed upływem 6 miesięcy, należy przyjąć, że istniała w chwili wydania rzeczy kupującemu. Oczywiście sprzedawca może się bronić próbując wykazać fakt przeciwny, ale powinien to udowodnić. Może w tym celu przedstawić opinię rzeczoznawcy z tego zakresu.

Odwrotna sytuacja występuje, gdy konsument stwierdzi niezgodność towaru z umową już po upływie 6 miesięcy od momentu jego zakupu. W takim przypadku kupujący powinien dodatkowo wykazać, że niezgodność istniała w chwili wydania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Prawa konsumenta

Odpowiedzialność sprzedawcy istnieje przez dwa lata

REKLAMA

Ustanowienie 6 miesięcznego domniemania nie wpływa w żaden sposób na okres trwania odpowiedzialności sprzedawcy za towar. Domniemanie jedynie kształtuje obowiązek dowodzenia albo po stronie konsumenta albo po stronie sprzedawcy czy niezgodność towaru z umowa istniała w chwili wydania. Natomiast przedsiębiorca nadal ponosi odpowiedzialność za rzeczy przez niego sprzedane i trwa ona 2 lata

Pan Sławomir kupił swojemu synowi rower. Po upływie 6 miesięcy stwierdził wadliwość polegającą na znacznym zużyciu jednej z części. Złożył reklamację do sprzedawca z żądaniem naprawy, ale okazało się, że sprzedawca takiej części nie posiada. Dlatego też konsument zgłosił żądanie wymiany towaru na nowy. Jednak przedsiębiorca ustnie przekazał kupującemu, że niestety nie może wymienić roweru na nowy, ponieważ upłynęło już 6 miesięcy od momentu jego zakupu. Czy sprzedawca miał rację?                                                                                                                                                                                                             Nie. Sprzedawca odpowiada za towar, który jest niezgodny z umową, jeżeli zostanie ona stwierdzona w ciągu 2 lat od momentu wydania rzeczy. Nie można ograniczyć takiej odpowiedzialność jedynie do 6 miesięcy. W tym przypadku należałoby złożyć pisemną reklamacje z żądaniem doprowadzenia roweru do stanu zgodnego z umową poprzez jego wymianę na nowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

  Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

  Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

  Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

  Zmiana definicji gwałtu. Prof. Płatek: zgoda na seks powinna być entuzjastyczna [Wywiad]

  W Sejmie RP trwają obecnie prace nad poselskim projektem zakładającym zmiany w Kodeksie karnym. Zmianie ma ulec m.in. definicja zgwałcenia. Nowa definicja tego czynu zabronionego zakłada, że do zgwałcenia dochodzi, jeśli sprawca nie uzyska świadomej i dobrowolnej zgody ofiary na współżycie seksualne. Zdaniem prof. Monika Płatek zgoda na seks powinna być wręcz entuzjastyczna. W wywiadzie dla PAP wyjaśnia dlaczego tak być powinno.

  Opieka senioralna w Polsce: „Centrum Zdrowia 75+” - hucpa wyborcza czy próba rzetelnego wyjścia problemowi naprzeciw?...

  Szacuje się, że dzisiaj w Polsce osób w wieku 75+ jest 2,7 mln, to około 7 proc. obywateli. Seniorów będzie przybywało. Eksperci szacują, że w 2030 w tej grupie wiekowej będzie 11,3% społeczeństwa, w 2040 r. będzie to około 14,4 proc., a w 2050 r. – 16,5 proc. wszystkich obywateli. Już dzisiaj stanowią oni ważny liczebnie elektorat, nad którego potrzebami żadna licząca się siła polityczna w Polsce nie może przejść obojętnie.

  REKLAMA

  261,74 zł zamiast 240,52 zł. Tak przeciętnie wzrosła od 1 kwietnia 2024 r. składka wypadkowego. Sprawdź, czy dla twojej grupy działalności też.

  Od 1 kwietnia 2024 r. stopa procentowa składki wypadkowej wzrosła dla 1 grupy działalności, a dla 32 została obniżona. Najniższa wynosi 0,67 proc., a najwyższa 3,33 proc.

  Nowe świadczenia - babciowe to trzy opcje: 1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie na dziecko

  Nowe świadczenia, tzw. babciowe oznaczają możliwość skorzystania z trzech opcji świadczeń „aktywny rodzic” już od 1 października 2024 roku. Może to być 1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie na dziecko. Przy czym, na to samo dziecko, za dany miesiąc, przysługuje tylko jedno ze świadczeń „aktywny rodzic”.

  Program bezpłatnej pomocy psychologicznej dla dzieci uzależnionych od nowych technologii będzie przedłużony

  Do 30 czerwca 2025 r. potrwa pilotaż programu dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych, a nie - jak dotychczas planowano - do końca czerwca 2024 r. Tak wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia.

  Czego dotyczą projekty zmian w prawie aborcyjnym?

  W Sejmie zakończyła się debata nad czterema projektami ustaw dotyczącymi zmian w prawie aborcyjnym. Na piątek 12 kwietnia zaplanowano głosowania w sprawie dalszych prac nad projektami.

  REKLAMA

  Dwie wypłaty w jednym miesiącu. Kiedy złożyć wniosek, żeby pobrać podwójne świadczenie? Sprawdź zasady.

  Tablice trwania życia, trzynasta i czternasta emerytura oraz waloryzacja kapitału – to wszystko, obok stażu pracy i wysokości zarobków, które były uzyskiwane, ma wpływ na wysokość emerytury, jaka zostanie przyznana wnioskującemu. Jak zyskać jeszcze więcej? Można dostać dodatkowe świadczenie.

  Od 1 stycznia 2025 r. wynagrodzenie zasadnicze miesięczne w grupie V wynosiłoby 7871,03 zł, a dla grupy VI - 7298,59 zł. Zmiany w wynagrodzeniach służby zdrowia

  Od 1 stycznia współczynnik dla grupy V wynosiłby 1,10 proc., a dla grupy VI - 1,02 proc. Kos doprecyzował, że wynagrodzenie zasadnicze miesięczne w grupie V wynosiłoby 7871,03 zł, a dla grupy VI - 7298,59 zł. Od 1 stycznia 2026 r., współczynnik dla grupy V miałby wynosić 1,15 proc., a dla grupy VI - 1,08 proc. Tym samym - przekazał wiceminister - od 1 lipca 2026 r. wynagrodzenie zasadnicze dla grupy V wynosiłby 9630,10 zł, a w grupie VI - 9043,92 zł.

  REKLAMA