Kategorie

Przedświąteczne zakupy

Anna Śmigulska
Towar niezgodny z umową możemy reklamować.
Święta zbliżają się do nas coraz mniejszymi kroczkami. Jak co roku będziemy kupować mnóstwo prezentów dla najbliższych. Może się okazać, że niektóre z nich będą mniej trafione niż przypuszczaliśmy. Czy zawsze w takiej sytuacji będziemy mogli zwrócić prezent do sklepu?
Reklama

Święta Bożego Narodzenia to czas radości i spędzania czasu z najbliższymi. Zanim jednak zajrzymy pod choinkę, żeby zobacz jakie prezenty dostaniemy w tym roku, to najpierw czeka nas gorączka zakupów przedświątecznych. Wymyślanie nowych pomysłów, szukanie wybranych upominków i często nie do końca przemyślane decyzje. Jeżeli należymy do licznej części społeczeństwa zaopatrującej się w sklepach internetowych, to mamy mniejsze zmartwienie. W większości przypadków możemy odstąpić od umowy i zwrócić zbędną rzecz. Są jednak od tej powszechnej zasady wyjątki i warto zapoznać się z nimi. Jeżeli natomiast kupujemy prezenty np. w centrach handlowych, to nasze możliwości co do zwrotu towaru są bardziej ograniczone.

Sprzedawca nie ma obowiązku przyjmowania od nas towaru, nawet na wymianę, jeżeli jest on zgodny z umową. Zależy to tylko od jego dobrej woli. Dlatego też lepiej przed zakupem sprawdzić regulamin sklepu albo zapytać się sprzedawcy o ewentualną możliwość zwrócenia przedmiotu lub jego wymianę na inny.

Zobacz także: Poradnik na święta: zakupy w internecie

Reklamuj, jeśli musisz

Niezależnie od tego czy kupujemy rzecz na prezent dla rodziny czy też do własnego użytku, zawsze możemy go reklamować, jeżeli okaże się niezgodny z umową. Mamy 2 miesiące na poinformowanie o tym fakcie sprzedawcy. Powstrzymajmy się jednak przed tym, aby od razu żądać zwrotu pieniędzy. Takie roszczenie może być przedwczesne. W pierwszej kolejności przysługuje nam żądanie naprawy albo wymiany zakupionej rzeczy na nową. Dopiero wówczas, gdy nie będą one możliwe do zrealizowania ze względu na zbyt długi czas naprawy, wymiany albo brak odpowiednich części albo brak tego samego modelu w celu jego wymiany na nowy, to można zażądać obniżenia ceny. Jezeli optrócz tego dodatkowo niezgodność towaru z umową jest istotna, to można odstąpić od umowy.

Podobne zasady istnieją przy reklamowaniu towarów żywnościowych

10 przykazań konsumenta na przedświątecznych zakupach:

 1. Nie podejmuj pochopnych decyzji – zastanów się czy faktycznie jesteś przekonany o zasadności twojego wyboru i konieczności zakupu tej konkretnej rzeczy;
 2. Sprawdź czy możesz zwrócić towar do sklepu w określonym terminie;
 3. Sprawdź dobrze cenę - powinna znajdować się na towarze, jeżeli masz wątpliwości możesz zapytać sprzedawcę albo sprawdzić na czytniku cen;
 4. Uważaj na promocje i wyprzedaże - nie zawsze za produkt dodany gratis faktycznie nic nie płacisz; czasami przedmioty wystawione na wyprzedaży są uszkodzone;
 5. Dokładnie obejrzyj towar, który chcesz kupić – jeżeli niezgodność towaru z umową można było dostrzec w momencie zakupu, sprzedawca nie będzie ponosił za nią odpowiedzialności;
 6. Gdy płacisz kartą kredytową upewnij się, że korzystasz z bezpiecznych stron internetowych;
 7. Jeżeli zawierasz umowę o kredyt konsumencki, bardzo uważnie zapoznaj się z jej treścią;
 8. W przypadku zakupu przez internet pilnuj zgodności ceny podanej w ofercie sklepu z ceną jaka jest wskazana w potwierdzeniu zamówienia;
 9. Przeczytaj uważnie regulamin sklepu internetowego – dowiedz się jaki jest termin realizacji twojego zamówienia i wybierz najdogodniejszą dla ciebie formę dostawy;
 10. Uważaj na termin ważności artykułów spożywczych.

Zobacz serwis: Konsument w Święta

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  12 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.