| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Jakie prawa w szpitalu ma kobieta w ciąży?

Jakie prawa w szpitalu ma kobieta w ciąży?

Poród powinien przebiegać w jak najbardziej komfortowych warunkach dla matki oraz dziecka. Często warunki nie spełniają naszych oczekiwań, pomimo praw zagwarantowanych matkom w szpitalu.

Prawo do poszanowania intymności i godności osobistej

Prawo to odnosi się do sposobu traktowania pacjentów przez lekarzy, pielęgniarki i pozostały personel medyczny. Osoby te powinny być życzliwe i kulturalne oraz szanować godność i intymność rodzących kobiet. Kobieta może nie zgodzić się na obecność przy porodzie grupy studentów.

Prawo do informacji

Kobieta ma prawo do wiedzy na temat swojego lekarza prowadzącego i ma możliwość zapytania o wszystko, co związane jest z porodem. Ma prawo wiedzy na temat podawanych leków oraz celowości ich podawania. Tak samo przedstawia się sytuacja dotycząca podejmowanych zabiegów wobec matki i dziecka.

Prawo do wyrażania zgody na interwencje medyczne

Wiąże się ono ściśle z prawem do informacji. Każde badanie, zabieg a nawet podawanie leków powinno być świadomie akceptowane przez osobę, której te działania mają dotyczyć. Jeśli chodzi o zabiegi dotyczące dziecka powinny być one podejmowane w porozumieniu z rodzicami.

Dodatkowa opieka osoby bliskiej

Pacjentka ma prawo do dodatkowej opieki osoby bliskiej. Taką opiekę mogą sprawować rodzice, małżonek oraz osoby bliskie wskazane przez pacjentkę. Opieka osoby bliskiej nie powoduje zwolnienia personelu medycznego z opieki nad pacjentką. Również noworodek ma prawo do nieprzerwanego kontaktu z matką. Taka opieka również nie zwalnia położnych i pielęgniarek z opieki nad małym pacjentem.

Zobacz również: Znieczulenie porodu nie wymaga dodatkowych opłat

Prawo do odwiedzin

Pacjentka ma prawo do odwiedzin osób bliskich, jednak nie mogą one naruszać warunków określonych w regulaminie placówki.

Tajemnica lekarska

Tajemnicą objęte są wszystkie informacje, które dotyczą przebiegu leczenia oraz stanu zdrowia, jak również informacje o życiu prywatnym, rodzinnym i zawodowym pacjenta.

Wgląd od dokumentacji medycznej

Pacjent ma prawo do wglądu do dokumentacji medycznej, a szpital musi w każdym przypadku udostępnić pacjentowi, na jego wniosek, pełną dokumentację. 

Zobacz również serwis: Zdrowie

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kleszcz

Główny księgowy, posiadający Certyfikat Ministra Finansów nr 68172/2014.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »