REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do jakiego lekarza należy mieć skierowanie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennikarka medyczno-prawna
Skierowanie do lekarza specjalisty
Do jakiego lekarza należy mieć skierowanie?

REKLAMA

REKLAMA

Skierowanie do lekarza specjalisty. Lekarz pierwszego kontaktu w zależności od postawionej diagnozy bądź też poczynionych obserwacji może zadecydować o skierowaniu pacjenta na badania, zastosować leczenie lub wystawić skierowanie do lekarza specjalisty. Poniżej publikujemy, do jakiego lekarza należy mieć skierowanie.

rozwiń >

Skierowanie do lekarza specjalisty - jak otrzymać?

Do rozpoznania i leczenia wielu chorób wymagana jest konsultacja z lekarzem konkretnej specjalizacji. Aby umówić się m.in. na wizytę do endokrynologa czy kardiologa – potrzebne jest skierowanie. 

REKLAMA

Kto może wystawić skierowanie do lekarza specjalisty?

Leczenie specjalistyczne wymaga skierowania. Pacjent może otrzymać takie skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, którym jest zarówno: internista, pediatra, lekarz medycyny rodzinnej, a także lekarze innych specjalizacji. Jeśli zajdzie taka konieczność to skierowanie do specjalisty może wypisać również lekarz innej specjalizacji. 

Skierowania do specjalistów są ponadto wystawiane pacjentom po wyjściu ze szpitala w ramach kontynuacji dotychczasowego leczenia.

Skierowanie tylko po wcześniejszych badaniach

Chcąc uzyskać skierowanie, pacjent musi mieć udowodnione istnienie odpowiednich wskazań do objęcia leczeniem specjalistycznym – nie ma możliwości, aby zażądać wystawienia skierowania do specjalisty bez wcześniejszych badań. Decyzję o wystawieniu skierowania zawsze podejmuje lekarz na podstawie zebranego wywiadu, przeprowadzonych badań i zleconych badań dodatkowych. Lekarz  powinien wystawić skierowanie w sytuacji, gdy zachodzi konieczność wykonania badań, których sam nie może zlecić bądź w przypadku, gdy diagnostyka wymaga specjalistycznej wiedzy. 

Dwa rodzaje skierowań

Skierowanie do lekarza specjalisty może być dwojakiego rodzaju: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • do poradni specjalistycznej z prośbą o poradę konsultacyjną specjalisty, 
  • do poradni specjalistycznej z prośbą o objęcie leczeniem stałym. 

REKLAMA

Porada konsultacyjna specjalisty to wydanie przez specjalistę opinii o stanie zdrowia pacjenta i wskazanie dalszego toku leczenia na podstawie wykonanych badań diagnostycznych. W takim przypadku skierowanie wystawia się jednorazowo. Przy długotrwałym leczeniu lekarz rodzinny wystawia skierowanie z adnotacją o objęciu stałym leczeniem pacjenta – nie określając liczby porad. Oznacza to, że w trakcie pierwszej wizyty specjalista decyduje o tym, czy wystarczy jednorazowa konsultacja, czy też konieczne będzie przejęcie leczenia. 

Od momentu przejęcia leczenia, to lekarz specjalista kieruje pacjenta na potrzebne badania diagnostyczne, niezbędne w przebiegu dalszego leczenia. W przypadku, gdy ubezpieczony objęty jest leczeniem specjalistycznym i wymaga wykonania badań kontrolnych, skierowanie na te badania wydaje lekarz specjalista. Badania należy wykonywać w placówkach wskazanych przez lekarza kierującego. 

Obowiązkiem ambulatoryjnego lecznictwa specjalistycznego, które przejmuje pacjenta do stałego leczenia, jest wykonanie wszystkich zlecanych badań na swój koszt. Placówka POZ zaś, kierując pacjenta do leczenia specjalistycznego, ma obowiązek wykonać badania niezbędne w celu potwierdzenia wstępnego rozpoznania mieszczącego się w kompetencji lekarza POZ. 

Specjaliści - do których tylko ze skierowaniem?

Pacjent chcący skorzystać z pomocy lekarskiej przysługującej mu w ramach NFZ, musi mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu do następujących specjalistów:

  • Alergolog, 
  • Chirurg, 
  • Dermatolog, 
  • Diabetolog, 
  • Endokrynolog, 
  • Gastrolog, 
  • Genetyk, 
  • Geriatra, 
  • Hematolog, 
  • Immunolog, 
  • Kardiolog, 
  • Laryngolog, 
  • Neurolog, 
  • Okulista, 
  • Ortopeda, 
  • Proktolog. 

Należy pamiętać, że w nagłym przypadku, który wymaga natychmiastowej interwencji – skierowanie nie jest wymagane. Pacjenci w trybie nagłym przyjmowani są do szpitala lub szpitalnego oddziału ratunkowego, gdzie kwalifikowani są do jednej z kategorii medycznych: 

  • stan nagły (niezwłoczne udzielenie świadczenia), 
  • przypadek pilny (konieczność pilnego udzielenia świadczenia ze względu na dynamikę procesu chorobowego oraz możliwość pogorszenia stanu zdrowia bądź znaczącego zmniejszenia szans na powrót do zdrowia), 
  • przypadek stabilny

Decyzję, do której kategorii zostanie zakwalifikowany pacjent, podejmuje lekarz.  

Dla kogo uzyskanie porady lekarskiej bez skierowania?

Jest grupa osób zwolnionych z konieczności posiadania skierowania do konkretnego specjalisty. W świetle obowiązujących przepisów prawa należą do nich: 

  • chorzy na gruźlicę, 
  • zakażeni wirusem HIV, 
  • inwalidzi wojenni i wojskowi, 
  • osoby represjonowane, 
  • kombatanci, 
  • niewidome ofiary działań wojennych, 
  • osoby uzależnione (wyłącznie w obszarze lecznictwa odwykowego), 
  • żołnierze i weterani (wyłącznie w obszarze urazów bądź chorób nabytych w trakcie wykonywania zadań poza granicami państwa). 

Ile trwa ważność skierowania?

Co do zasady, skierowania są ważne bezterminowo lub też do ustania przyczyny wystawienia. Wyjątek stanowią przypadki zabiegów fizjoterapeutycznych – tutaj skierowanie należy przedstawić w ciągu 30 dni od daty wystawienia.

Korzystanie z e-skierowania

Od 2021 roku skierowania wystawia się wyłącznie w formie elektronicznej. Zainteresowany, który ma zamiar zarejestrować się do specjalisty na podstawie e-skierowania musi podać 4-cyfrowy kod, a także numer PESEL. Poprzez takie działanie nie ma konieczności dostarczania oryginału skierowania do danej placówki medycznej. Elektroniczny dokument bardzo wiele upraszcza, przede wszystkim nie dochodzi do pomyłki wynikającej z nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu. Ponadto informacje o wystawieniu skierowania są przechowywane w Internetowym Koncie Pacjenta – proces ten pozwala uniknąć problemów z ewentualnym zgubieniem skierowania (można się bowiem w każdej chwili zalogować, po czym sprawdzić kod e-skierowania). 

Gdzie należy zapisać się do lekarza specjalisty?

W przypadku wizyt u lekarzy specjalistów nie obowiązuje rejonizacja. Pacjent może zarejestrować się osobiście bądź telefonicznie w placówce medycznej, którą wybierze. W przypadku e-skierowań nie trzeba dostarczać do przychodni żadnych dokumentów. 

Skierowanie do lekarza przyjmującego odpłatnie

Lekarze przyjmujący prywatnie nie wymagają posiadania skierowania. 

Sprawdzenie, jakie skierowanie zostało wystawione

Chcąc sprawdzić, jakie skierowanie zostało nam wystawione, należy wejść na serwis IKP (pacjent.gov.pl), tam znajduje się zakładka "skierowania", a w niej lista wystawionych skierowań wraz z ich statusem (wystawione, zarejestrowane, zrealizowane).

Zobacz także: Endokrynologia 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 lipca 2025 r. zmiany w czasie pracy dla dużej grupy zawodowej, bo wdrożono dyrektywę

Już od 1 lipca 2025 r. dla bardzo dużej grupy zawodowej w Polsce wejdą w życie istotne zmiany w zakresie ewidencji czasu wolnego, ewidencji czasu pracy, służby w nocy i zasad rozliczania i odbierania dni wolnych. Wszystko za sprawą tzw. równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Dopiero teraz dostosowano ustawę i rozporządzenie do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającą dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE L 188 z 12.07.2019, str. 79).

Posiedzenie Sądu Najwyższego ws. ważności wyborów Prezydenta RP [na żywo]

We wtorek, 1 lipca 2025 r. Sąd Najwyższy podejmie uchwałę w przedmiocie stwierdzenia ważności wyborów Prezydenta RP przeprowadzonych w dniach 18 maja 2025 r. oraz 1 czerwca 2025 r. Transmisja na żywo.

Koniec z obciążaniem dzieci kosztami pobytu krewnych w DPS. Rząd zapowiada zmianę przepisów

Tylko osoby pełnoletnie powinny być zobowiązane do ponoszenia opłat za pobyt bliskich w domach pomocy społecznej – zapowiedziała wiceministra rodziny Katarzyna Nowakowska. To odpowiedź na apel Rzeczniczki Praw Dziecka, która alarmowała, że dziś ciężar finansowy może spaść również na małoletnich.

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w 2025 roku. Ile wynosi, kto może uzyskać i jakich formalności trzeba dopełnić. 3 konieczne warunki

Nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni, którzy urodzili się po 1948 roku, nie muszą czekać do 60. roku życia w przypadku kobiet ani do 65. roku życia w przypadku mężczyzn, aby otrzymać świadczenie z ZUS-u. Jeśli mają odpowiedni wiek, staż pracy i rozwiązali stosunek pracy, mogą na przykład skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

REKLAMA

Sąd: Z Konstytucji RP wynika, że babcia ma prawo do świadczenia 300 zł [Dobry Start]

Spór z ZUS wygrała babcia dziecka - opiekuje się nim od śmierci jego matki. Opieka nie była potwierdzona sądownie, tj. nie ustalono pieczy bieżącej czy zastępczej oraz nie ustalono babci prawnym opiekunem dziecka. Wiadomo również, że skarżąca wystąpiła z wnioskiem do Sądu celem umieszczenia dziecka w jej rodzinie zastępczej, lecz sąd do chwili obecnej nie wydał żadnych orzeczeń regulujących.

„Ozłocony” projekt ustawy o rynku kryptoaktywów. Po co Polsce surowsze przepisy niż wymaga UE?

Projekt ustawy o rynku kryptoaktywów trafił parę dni temu do Sejmu. Celem tego projektu powinno być uszczegółowienie i doprecyzowanie, w zakresie w jakim jest to konieczne, rozwiązań wprowadzanych unijnym rozporządzeniem MICA. To jednak zbyt mało ambitne zadanie dla Ministra Finansów, twórcy projektu, który postanowił pokryć przepisy unijne warstwą krajowego, "normatywnego złota". Zobaczmy, na ile przepisy projektu stały się przedmiotem tzw. gold-platingu i co z tego wynika w praktyce.

Może czas, aby sąd mógł zmusić ZUS do odpuszczenia ścigania za niezapłacone składki? Jak jest rak, hospicjum, śmierć bliskich, utrata majątku?

Problemem udzielania przez ZUS ulg w postaci umorzenia zaległości w składkach jest to, że jest to decyzja całkowicie uznaniowa (po stronie ZUS). Osoba wnioskująca o taką ulgę może spełniać na 1000% zasady współżycia społecznego, które uzasadniają ulgę, a ZUS można tylko o nią prosić. I ZUS nie musi jej przyznać. Można stracić cały majątek w pożarze, być w stanie przedagonalnym w hospicjum, stracić rodzinę w wypadku samochodowym. A i tak ZUS może odmówić umorzenia zaległych składek w tym znaczeniu, że nie można ZUS zmusić do przyznania ulgi. Żaden sąd nie może wydać wyroku “Zmuszam ZUS do przyznania ulgi w kwocie 5000 zł w postaci umorzenia zaległych składek ZUS bo wnioskodawca choruje na raka w fazie przerzutów i zostało mu nie więcej niż 12 miesięcy życia “. Sąd może tylko wskazywać, że ZUS naruszył przepisy o umarzaniu zaległości bo nie zrobił tego, gdy sytuacja wnioskującego o ulgę, uzasadnia jej przyznanie.

Adwokat: TSUE potwierdzi uczciwość postanowień umów kredytowych odwołujących się do WIBOR

Postanowienia umów kredytowych odwołujące się do wskaźnika referencyjnego WIBOR w ogóle nie powinny stanowić przedmiotu badania pod kątem ewentualnej abuzywności – uważa adwokat Wojciech Wandzel. Jego zdaniem Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie C-471/24 potwierdzi uczciwość postanowień umownych odwołujących się do WIBOR.

REKLAMA

Jest ustawa o osobach starszych (czyli 60 plus). Co to daje?

Mało osób ma świadomość, a szczególnie osób starszych, że polityka senioralna w naszym kraju jest do tego stopnia rozwinięta, że jest specjalna ustawa o osobach starszych. Ustawa choć krótka to dość istotna dla praw seniorów, którzy mają ukończony 60 rok życia, czyli są tzw. seniorami 60 plus. Ustawa jest też istotna z perspektywy obowiązków państwa względem seniorów. Co zatem daje to prawo?

ZUS: Po nowelizacji mundurowi będą dalej informować o swoich finansach. Zwykły emeryt albo rencista już nie

Warunkiem łączenia wcześniejszej emerytury albo renty z dochodami z pracy jest nieosiąganie zbyt wysokich limitów dochodów z pracy. Do tej pory co roku trzeba było o kwotach przychodów informować ZUS. W ramach deregulacji zniknie obowiązek zawiadamiania przez emeryta lub rencistę ZUS (jako organu rentowego) o wysokości osiąganego przychodu. Nie jest to już potrzebne bo ZUS sam sobie te informacje sprawdzi. Obowiązek informowania ZUS o przychodach dotyczy tylko dwóch przypadków - 1) mundurowi, którzy pobierają uposażenie oraz 2) osoby, które osiągają przychody za granicą.

REKLAMA