REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pielęgniarka rodzinna. Jak nią zostać? Ile zarabia?

Dziennikarka medyczno-prawna
Jak zostać pielęgniarką rodzinną?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pielęgniarka rodzinna – kto to jest? Ścieżek rozwoju dla pielęgniarek jest wiele, jedną z nich to pielęgniarstwo rodzinne. Jakie kwalifikacje są niezbędne, aby móc pracować, jako pielęgniarka rodzinna? Czy jest to opłacalne zajęcie? 

Co robi pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)  

Pielęgniarka Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), czyli pielęgniarka rodzinna – udziela świadczenia w POZ – sprawuje opiekę pielęgniarską nad rodziną i jej członkami, społecznością lokalną, w środowisku ich zamieszkania, w sytuacji zdrowia, choroby, a także niepełnosprawności. 

REKLAMA

Realizuje kompleksową opieką w obszarze zgodnym z jej przygotowaniem zawodowym, obejmującą ocenę stanu zdrowia i sprawowanie opieki pielęgniarskiej:

 • nad zdrowymi i chorymi niezależnie od płci i wieku, 
 • nad dziećmi od 3 miesiąca życia – zdrowymi i chorymi, 
 • nad osobami niepełnosprawnymi. 

Zgodnie ze specyfiką miejsca, gdzie są udzielane świadczenia, pielęgniarka rodzinna rozpoznaje warunki i potrzeby zdrowotne świadczeniobiorcy oraz problemy natury pielęgnacyjnej. Taka osoba ponadto planuje, jak i sprawuje kompleksową opiekę pielęgniarską, w tym także kontynuuje postępowanie terapeutyczne zlecone przez innego świadczeniodawcę, w ramach swoich kompetencji zawodowych, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Do świadczeń zdrowotnych udzielanych przez pielęgniarkę rodzinną należy: 

 • promocja zdrowia, 
 • profilaktyka chorób, 
 • świadczenia pielęgnacyjne, 
 • świadczenia lecznicze, 
 • świadczenia diagnostyczne, 
 • świadczenia rehabilitacyjne. 

Pielęgniarstwo rodzinne pozwala skupić się nie tylko na samym pacjencie, ale także na jego rodzinie oraz najbliższym otoczeniu – jego wpływie na pacjenta czy możliwościach współdziałania i rozwoju. Należy zaznaczyć, że pielęgniarka rodzinna jest nie tylko pomocą w chorobie, ale i w innych sytuacjach, które wymagają opieki. 

Pielęgniarstwo rodzinne to dziedzina, w której najlepiej odnajdą się osoby pragnące rozwijać swoje kompetencje w działaniach społecznych.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zostać pielęgniarką rodzinną 

Pielęgniarka chcąca świadczyć usługi w środowisku swoich pacjentów, musi wpierw przejść odpowiednie szkolenie, które pozwoli na zdobycie niezbędnej fachowej wiedzy potrzebnej do przeprowadzania działań środowiskowych w zakresie medycyny rodzinnej. Program takiego szkolenia dotyka następujących zagadnień: 

 • podstawowa opieka zdrowotna i medycyna rodzinna,
 • pielęgniarstwo rodzinne,
 • promocja zdrowia i profilaktyka w środowisku zamieszkania,
 • problemy zdrowotne w poszczególnych etapach życia. 

Kurs kwalifikacyjny z zakresu pielęgniarstwa rodzinnego obejmuje 150 godzin teorii oraz 175 godzin praktyk, które w sposób kompleksowy przygotowują do wykonywania czynności w zakresie realizowanego szkolenia. Dzięki niemu pielęgniarka rodzinna może: 

 • udzielać określonych świadczeń specjalistycznych, obejmujących planowanie, realizowanie i ocenę złożonych problemów zdrowotnych pacjentów i ich rodzin,
 • wykonywać świadczenia specjalistyczne, zgodnie z zasadami etyki zawodu  i poszanowaniem praw pacjenta,
 • doradzać w zakresie zdrowia, profilaktyki chorób oraz profilaktyki powikłań wynikających z choroby podstawowej,
 • doradzać w zakresie programów zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz realizowanych przez jednostki samorządowe,
 • monitorować stan pacjenta i interpretować wyniki badań. 

Pielęgniarska opieka długoterminowa 

W swojej praktyce pielęgniarka rodzinna spotyka się z różnymi sytuacjami pacjentów, którymi się opiekuje – wielu wymaga opieki długoterminowej ze względu na swój stan zdrowia. Optymalne w leczeniu jest wtedy wskazanie, aby była możliwość wezwania pielęgniarki do domu, korzystając z jej doświadczenia i pomocy. W takich sytuacjach przydaje się kurs opieki długoterminowej dla pielęgniarek. Celem kursu jest przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego udzielania świadczeń zdrowotnych w obszarze opieki długoterminowej nad chorym w warunkach domowych. Po ukończeniu wspomnianego szkolenia, pielęgniarki rodzinne mogą świadczyć usługi w zakresie: 

 • indywidualnej, ciągłej, a także kompleksowej opieki pielęgniarskiej nad osobami chorymi przewlekle i niepełnosprawnymi,
 • współuczestnictwa w procesie usprawniania fizycznego i intelektualnego, 
 • wdrażania obowiązujących regulacji prawnych, standardów i wytycznych w praktycznym działaniu, 
 • prowadzenia edukacji zdrowotnej, 
 • przygotowania podopiecznych do samoopieki i samopielęgnacji.

Takie przygotowanie w połączeniu z medycyną rodzinną zapewnia pełną opiekę pielęgniarską pacjentom, którzy potrzebują tego typu opieki stacjonarnie. 

Ile zarabia pielęgniarka rodzinna

REKLAMA

Średnie wynagrodzenie polskiej pielęgniarki wynosi około 3950 tys. zł brutto miesięcznie. Należy jednak pamiętać, że średnia ta jest zawyżana przez relatywnie wysokie zarobki pielęgniarek specjalistycznych. Spora grupa pielęgniarek, w tym te dopiero rozpoczynające pracę w swoim zawodzie otrzymuje wynagrodzenie niewiele większe od płacy minimalnej. Na zarobki pielęgniarek ma wpływ szereg czynników, głównym jest wykształcenie – najwyższą pensję dostanie pielęgniarka z tytułem magistra i specjalistycznymi uprawnieniami. Nie bez znaczenia na wysokość zarobków ma także staż pracy oraz rodzaj pracodawcy – prywatne placówki płacą zdecydowanie lepiej. Większość pielęgniarek jest zatrudniona na umowę o pracę, wiąże się to z szeregiem przywilejów socjalnych oraz stabilnością i gwarancją zatrudnienia na etacie.

Od 1 lipca 2023 roku będą obowiązywały nowe najniższe wynagrodzenia dla pracowników ochrony zdrowia. Waloryzację płac zakłada znowelizowana przed rokiem ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Magister pielęgniarstwa (położna),  otrzyma pensję w wysokości 8186,53 zł brutto – wzrost o 881,87 zł brutto.  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA