REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opiekun medyczny. Kto może nim zostać? Ile zarabia?

Dziennikarka medyczno-prawna
Ile zarabia opiekun medyczny?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Opiekun medyczny – kto może nim zostać? Zawód opiekuna medycznego został stworzony w 2007 z inicjatywy ówczesnego Ministra Zdrowia. To odpowiedź na niewystarczającą infrastrukturę opiekuńczą – w szpitalach brakowało i brakuje pielęgniarzy, i pielęgniarek, a ludzi chorych i niesamodzielnych było i jest coraz więcej. Czym zajmuje się opiekun medyczny? Jakie kryteria należy spełnić, by nim zostać? 

Kim jest opiekun medyczny

Opiekun medyczny jest częścią systemu opieki zdrowotnej w Polsce – to zawód medyczny, wymagający posiadania odpowiednich kwalifikacji, aby móc go wykonywać. W 2008 roku miały miejsce pierwsze egzaminy z zawodu. 

REKLAMA

REKLAMA

Szybkie starzenie się społeczeństwa powoduje, że coraz bardziej potrzebni są nie tylko lekarze geriatrzy i pielęgniarki, ale także opiekunowie medyczni. Bezpośrednią przyczyną powstania tego zawodu była zmniejszająca się z roku na roku liczba pielęgniarek. Opiekunowie medyczni poszukiwani są nie tylko na krajowym rynku pracy, ale także za granicą, głównie w Niemczech i Wielkiej Brytanii. 

Opiekun medyczny jest zawodem zaufania publicznego, w związku z tym osoby wykonujące go muszą wyróżniać się specyficznymi cechami umożliwiającymi rzetelne oraz troskliwe wykonywanie swoich obowiązków. Mowa tutaj o: empatii, zdolności komunikacyjnej, cierpliwości, umiejętność pracy w zespole i pod presją czasu. Nie bez znaczenia jest też zwyczajna chęć pomocy osobom potrzebującym. 

Czym zajmuje się opiekun medyczny

Podstawowym zadaniem opiekuna medycznego jest  zapewnienie należytej opieki osobom, które jej potrzebują. Czynności opiekuńcze mają przede wszystkim zapewnić pacjentowi komfort, bezpieczeństwo, swobodę podczas wykonywania codziennych czynności czy aktywności życiowych. Rolą opiekunów medycznych jest ponadto przeprowadzanie niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych, zapewnianie wsparcia w czasie rehabilitacji, motywacja do aktywizacji. Opiekun zajmuje się także organizowaniem czasu wolnego swojego podopiecznego, rozmową, towarzyszeniem mu. Pomaga w adaptacji do nowej sytuacji i zmian związanych z chorobą czy starością. Co bardzo istotne, do jego obowiązków należy monitorowanie stanu pacjenta, pielęgnowanie odleżyn, codzienna higiena i pomoc przy toalecie czy posiłkach. Jest w stałym kontakcie z całym zespołem medycznym, dzięki czemu w razie potrzeby, może szybko i profesjonalnie zareagować. 

Opiekun medyczny pracując z osobą chorą i niesamodzielną ponosi odpowiedzialność za skutki swoich działań. Swoją postawą zawodową popularyzuje zachowania prozdrowotne. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bez wątpienia zawód opiekuna medycznego wymaga silnej psychiki – pomoc i towarzyszenie osobie chorej bywa wymagające. Na pewno jednak satysfakcja ze świadomości faktycznego pozytywnego oddziaływania na życie drugiego człowieka, rekompensuje wiele niedogodności. 

Jak zostać opiekunem medycznym

Zgodnie z prawem, kształcenie w zawodzie opiekuna medycznego można przejść jedynie w dwusemestralnych szkołach policealnych. Na ten kierunek może zapisać się każdy, kto ukończył szkołę średnią. Roczna nauka zakończona jest egzaminem zawodowym, który przeprowadza Okręgowa Komisja Egzaminacyjna. Uzyskany dyplom upoważnia do wykonywania zawodu nie tylko Polsce, ale i we wszystkich krajach UE. 

W programie nauczania znajdują się następujące zagadnienia: 

 • metody i techniki terapii zajęciowej (socjoterapii, ergoterapii, arteterapii); 
 • rozpoznawanie i rozwiązywanie problemów opiekuńczych osób chorych i niesamodzielnych w różnym wieku, pomoc podopiecznym w zaspokajaniu ich potrzeb biologicznych, psychologicznych i społecznych;
 • pomoc i udzielanie wsparcia osobie chorej i niesamodzielnej; 
 • świadczenie usług opiekuńczych, pielęgnacyjnych i higienicznych wobec chorych; 
 • asystowanie personelowi medycznemu podczas przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych; 
 • podejmowanie współpracy z zespołem opiekuńczym i terapeutycznym. 

Gdzie może pracować opiekun medyczny

Opiekun medyczny może znaleźć zatrudnienie w każdej instytucji, której działalność mieści się w ramach pomocy medycznej, m.in. 

 • szpitale, 
 • zakłady opiekuńczo-lecznicze
 • niepubliczne zespoły opieki zdrowotnej, 
 • prywatne kliniki, 
 • ośrodki i domy pomocy społecznej
 • hospicja, 
 • sanatoria, 
 • fundacje i stowarzyszenia działające na rzecz osób chorych, 
 • ośrodki rehabilitacyjne osób starszych czy niesamodzielnych z innych powodów. 

Posiadanie kwalifikacji w zawodzie opiekuna medycznego daje również możliwość indywidualnej praktyki w ramach własnego biznesu. 

Ile zarabia opiekun medyczny

REKLAMA

Pomimo ogromnego zapotrzebowania na usługi opiekunów medycznych, w Polsce zawód ten nie należy do najlepiej opłacanych. Do tej pory opiekun medyczny zarabiał około 3519 tys. zł netto.  Z szacunków Ministerstwa Zdrowia wynika, że od 1 lipca 2023 roku najniższe wynagrodzenie opiekunów medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych będzie wynosiło około 4050 tys. zł netto. 

Wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę i pracę w tamtejszych placówkach medycznych bądź domach prywatnych. W Niemczech czy Anglii opiekunowie medyczni zarabiają nawet 2-4 tys. euro miesięcznie. 

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwie niedziele handlowe w miesiącu staną się faktem? 13.06.2024 Sejm zajmował się projektem

W czwartek 13 czerwca br. w Sejmie odbyła się debata nad projektem ustawy wprowadzającej dwie niedziele handlowe w miesiącu. Kluby PiS i Lewicy wniosły o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy. Głosowanie odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.

Losowanie w Trybunale Stanu. Ślepy los wyłoni skład orzekający

Składy orzekające w sprawach wnoszonych do Trybunału Stanu będą wyznaczane przez przewodniczącego tego organu, którym jest I prezes SN, w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania. Tak wynika z zarządzenia przewodniczącej Trybunału Stanu Małgorzaty Manowskiej.

Waloryzacja emerytur w 2025 roku. Rząd już zdecydował

Rząd podjął decyzję w sprawie waloryzacji emerytur. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku wyniesie nie mniej niż 106,78 proc. Oznacza to wzrost świadczeń o co najmniej 6,78 proc. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 mld zł.

Rachunki za gaz wzrosną o ponad 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

REKLAMA

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka, waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna. Podajemy kwoty

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

REKLAMA

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

REKLAMA