reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Reklamacja > Jak reklamować żywność?

Jak reklamować żywność?

Tak jak buty, czy inne produkty, także żywność może być reklamowana. Termin na to przewidziany jest jednak zdecydowanie krótszy.

Żywność , jako produkt, który również jest przedmiotem sprzedaży konsumenckiej, na równi z innymi podlega reklamacji. Reklamacji mogą podlegać zarówno towary paczkowane, jak również te sprzedawane luzem.

Przy tym reklamacja taka nie musi być dokonana jeszcze tego samego dnia. Zgodnie z przepisami rozporządzenia, które reguluje te kwestie, każdy konsumenta ma na to 3 dni.

Termin na reklamację

Zgodnie z tym rozporządzeniem kupujący traci uprawnienie z tytułu niezgodności towaru z umową, jeżeli nie zawiadomi niezwłocznie o tym sprzedawcę. W każdej sytuacji takie zawiadomienie musi mieć miejsce w terminie do trzech dni od daty otwarcia opakowania w przypadku towarów paczkowanych.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Trzy dni na reklamację ma także konsument, który nabył towar sprzedawany luzem. W tym przypadku termin zaczyna biec od dnia sprzedaży lub otrzymania towaru.

Zawiadomienie o niezgodności towaru można złożyć do nie później niż przed upływem daty minimalnej trwałości produktu lub terminu jego przydatności do spożycia. Po ich upływie nasze uprawnienia do reklamacji towaru niezgodnego z umową nie będą uwzględnione. Warunek ten nie odnosi się do towarów, które nie posiadają takich terminów.

Niezgodność towaru z umową

Co istotne dla konsumentów, reklamacja żywności odbywa się na tych samych podstawach co reklamacja innych produktów. Podstawa odpowiedzialności sprzedawcy będzie niezgodność towaru z umową.

W takiej sytuacji należy wskazać, iż sam fakt niezgodności należy traktować szeroko. Produkt żywnościowy będzie niezgodny z umową nie tylko w sytuacji, gdy jest zepsuty. Niezgodny będzie również towar, który nie posiada właściwości o których publicznie zapewniał sprzedawca.

Sklep sprzedaje śliwki, reklamując je jako słodkie, co w rzeczywistości nie jest prawdą. Oznacza to niezgodność towaru z umową i może być podstawą reklamacji.

Zobacz również serwis: Reklamacje

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Żywność podlega reklamacji w ciągu 3 dni od sprzedaży.
Żywność podlega reklamacji w ciągu 3 dni od sprzedaży.

PIT 2021. Komentarz174.30 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama