reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Umowy > Czy można stosować klauzule niedozwolone wpisane do rejestru

Czy można stosować klauzule niedozwolone wpisane do rejestru

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi rejestr postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone, na podstawie prawomocnych wyroków Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Mimo, iż nie jest on źródłem powszechnie obowiązującego prawa w Polsce, to stosowanie postanowień wpisanych do tegoż rejestru jest zakazane.

Źródła prawa

Za źródła prawa należy uznać Konstytucje, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia. W tym wykazie nie znajduje się przedmiotowy rejestr klauzul niedozwolonych. Mimo to przepisy kodeksu postępowania cywilnego stanowią, że prawomocny wyrok, na mocy którego sąd uznał postanowienie wzorca za niedozwolone ma skutek wobec osób trzecich od chwili wpisania ich do tegoż rejestru. Oznacza to, że ma ona znaczenie nie tylko dla stron, których dotyczyło powództwo. Zakazane jest wykorzystywanie tych klauzul przez innych przedsiębiorców.

Stanowisko Sądu Najwyższego

W orzecznictwie ugruntowała się wykładnia, że:

  • niedopuszczalne jest stosowanie klauzuli, która jest identyczna do tej wpisanej do rejestru, nawet przez przedsiębiorcę nie będącego stroną postępowania przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakończonego wyrokiem;
  • klauzule, których nie można stosować nie muszą być identyczne w brzmieniu z tymi wpisanymi do rejestru. Ważny jest cel i skutki postanowienia umowy.

Fakt, że zakaz stosowania klauzul umownych wpisanych do rejestru prowadzonego przez Prezesa UOKiK rozciąga się na wszystkich przedsiębiorców, powoduje, iż klauzule te maja charakter quasi-przepisów prawa.

Trudności praktyczne

W rejestrze publikowane są jedynie sentencje wyroku. Nie ma natomiast żadnego uzasadnienia sądu w tej sprawie, co powoduje, iż czasem sens wyrwanego z kontekstu postanowienia umowy może mieć inne znaczenie w innym wzorcu umowy. Przez to niekiedy ciężko jest znaleźć faktyczne podobieństwo między klauzulami o nieco innym brzmieniu.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama