reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Usługi komunalne > Odprowadzanie ścieków

Odprowadzanie ścieków

Do podstawowych usług komunalnych, należących do zadań własnych gminy, zalicza się m.in. odprowadzanie ścieków. Przedsiębiorca chcący prowadzić działalność w zakresie zbiorowego odprowadzania ścieków musi uzyskać zezwolenie. Sprawdź jak zawrzeć umowę z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym.

Przedsiębiorca chcący trudnić się zawodowo odprowadzaniem ścieków musi uzyskana to zezwolenie. Jest ono wydawane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Ze względu na fakt, że usługi komunalne są jednym z podstawowych zadań gminy, taka sytuacja może powodować powstanie tzw. monopolu prawnego dla wyłącznego dostawcy. Zezwolenie nie jest wymagane jeżeli gmina świadczy sama takie usługi na swoim terenie. Zazwyczaj jednak tego typu działalność powierzana jest do prowadzenia przez stworzoną w tym celu spółkę prawa handlowego.

Świadczenie usług odprowadzenia ścieków odbywa się na podstawie umowy między przedsiębiorstwem komunalnym a indywidualnym przedsiębiorcą. Przedsiębiorstwa posługują się w tym celu gotowymi wzorami umów, których warunków praktycznie klient nie ma możliwości negocjować. Jeżeli nie zgadza się z treścią umowy może co najwyżej jej nie podpisywać.

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane do zawarcia umowy o odprowadzanie ścieków z osobą, której nieruchomość została przyłączona do sieci i która wystąpiła z pisemnym wnioskiem o zawarcie umowy. W przypadku budynków wielomieszkaniowego umowa jest zawierana z ich właścicielem lub z zarządcą.

Do obowiązków odbiorcy usługi należy m.in. zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy kanalizacyjnych z urządzeniem pomiarowym włącznie. Umowa może przewidywać inne postanowienia. Natomiast przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek zapewnić zdolność posiadanych urządzeń kanalizacyjnych do odprowadzania ścieków w sposób ciągły i niezawodny.

W niektórych przypadkach przedsiębiorstwo może zamknąć przyłącze kanalizacyjne. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeżeli:

  • przyłącze kanalizacyjne wykonano niezgodnie z przepisami prawa;
  • odbiorca usług nie uiścił należności za pełne 2 okresy obrachunkowe, następujące po dniu otrzymania upomnienia w sprawie uregulowania zaległej opłaty;
  • jakość wprowadzanych ścieków nie spełnia wymogów określonych w przepisach prawa lub stwierdzono celowe uszkodzenie albo pominięcie urządzenia pomiarowego;
  • zostało stwierdzone nielegalne odprowadzanie ścieków, to jest bez zawarcia umowy, jak również przy celowo uszkodzonych albo pominiętych wodomierzach lub urządzeniach pomiarowych.

Zanim dojdzie do zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne musi zawiadomić o tym powiatowego inspektora sanitarnego, wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz odbiorcę usług co najmniej na 20 dni przed planowanym terminem zamknięcia przyłącza.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama