| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Usługi komunalne > Opłata za nielegalny pobór energii a wstrzymanie dostaw

Opłata za nielegalny pobór energii a wstrzymanie dostaw

Przedsiębiorstwo energetyczne w wyniku kontroli stwierdziło u mnie nielegalny pobór energii. Moim zdaniem kompletnie niesłusznie. Odwołanie nie przyniosło jednak rezultatu, a dostawca domaga się uiszczenia opłaty. Czy z tego powodu możliwe jest odcięcie prądu?

Nie. Brak uiszczenia opłaty, nałożonej na odbiorcę z powodu nielegalnego poboru energii nie może stanowić podstawy do wstrzymania dostaw energii. Co więcej zakład energetyczny, który wcześniej z jakiegoś powodu wstrzymał nam dostawy energii, nie może odmówić ich wznowienia tylko z tego powodu. Jeżeli odbiorca kwestionuje fakturę może spokojnie wnieść odwołania do przedsiębiorcy. W przypadku, gdy nie zostanie ono uwzględnione, w grę będzie wchodzić skorzystanie z drogi sądowej.

Sytuacje kiedy przedsiębiorstwo energetyczne może wstrzymać dostawy energii elektrycznej są określone w przepisach Prawa energetycznego. Dostawy prądu mogą być wstrzymane w przypadku, gdy instalacja znajdująca się u odbiorcy stwarza zagrożenie dla zdrowia, życia lub środowiska, jak również wtedy gdy nastąpił nielegalny pobór energii (art. 6 ust. 3).

Wstrzymanie dostaw może mieć miejsce także w przypadku, gdy odbiorca zwleka z zapłatą za pobraną energię co najmniej miesiąc po upływie terminu płatności. W tym przypadku zakład musi wpierw wysłać powiadomienie o zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczyć dodatkowy, dwutygodniowy termin do spłaty zaległości (art. 6 ust. 3a).

Gdy tylko przyczyny uzasadniające wstrzymanie dostaw ustaną zakład energetyczny jest zobowiązany do bezzwłocznego wznowienia dostaw, jak stanowi art. 6 ust. 3b. Taki obowiązek po stronie przedsiębiorstwa powstanie w chwili, gdy zaprzestany zostanie sam proceder nielegalnego poboru prądu. Nie jest przy tym konieczne uiszczenie opłaty z tytułu nielegalnego korzystania z energii.

Kontroler stwierdził ingerencję w stan instalacji, co powodowało nielegalny pobór energii. Zakład energetyczny zdecydował o wstrzymaniu dostaw. Wznowienie dostarczania energii będzie musiało nastąpić niezwłocznie po naprawie instalacji (przywróceniu jej prawidłowego działania). Bez znaczenia dla tego faktu jest uiszczenie przez odbiorcę opłat za nielegalnie pobrany prąd.

Uzależnienie wznowienia dostaw energii dla odbiorcy od uprzedniego uiszczenia opłaty z tytułu nielegalnego poboru jest przykładem nadużycia pozycji dominującej.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. 1997 r. Nr 54 poz. 348).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

r.pr. Bartosz Drozdowicz

Specjalista prawa pracy i ekspert ds. negocjacji, autor bloga www.oprawiepracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »