REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co ZUS w kwietniu wysyła do emerytów, kto dostanie w kopercie jedno, a kto dwa pisma

W kwietniu każdy emeryt dostanie list z ZUS, co w nim będzie
W kwietniu każdy emeryt dostanie list z ZUS, co w nim będzie
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

W Wielki Tydzień ostatnia grupa emerytów, którzy mają wyznaczony 25. dzień miesiąca jako dzień wypłaty emerytury, dostała świadczenie w nowej wysokości, po zwaloryzowaniu emerytury wskaźnikiem  1,1212. W przeszłości mniej więcej w tym samy czasie przychodziło pismo z ZUS z decyzją o waloryzacji i wyliczeniem nowej emerytury. Od kiedy jednak dodatkowo ZUS wypłaca trzynastą emeryturę, takie pismo ZUS wysyła z miesięcznym poślizgiem, by w jednej przesyłce zamieścić i decyzję o waloryzacji emerytury i decyzję o przyznaniu dodatkowego w roku świadczenia oraz o jego wysokości. Na wyjaśnienie dlaczego nowa emerytura wynosi tyle ile marcowy przelew lub przekaz trzeba więc jeszcze poczekać.

Bez czekania i dzwonienia na infolinię ZUS można natomiast sprawdzić - i z treścią listu, który wkrótce przyjdzie zapoznać się - na swoim koncie w ZUS poprzez platformę PUE ZUS.

REKLAMA

Do kogo ZUS wysyła list w kwietniu, jakie są w nim decyzje i czy każdy emeryt dostanie dwie

REKLAMA

Wiele osób, które dostają emeryturę lub rentę w nowej wysokości nie wie czy ZUS waloryzację naliczył prawidłowo. Chodzi przy tym zarówno o kwotę brutto i netto. Kiedyś niemal równocześnie ze zwaloryzowaną emeryturą z ZUS przychodził list z wyjaśnieniami dlaczego kwota nowej emerytury jest taka a nie inna.
Teraz gdy ZUS zaczął wypłacać trzynaste emerytury, zwleka z wysłaniem takiego pisma do kwietnia, by zaoszczędzić i wraz z decyzją o podwyżce emerytury przysłać decyzję o wypłacie dodatkowe w roku świadczenia – trzynastej emerytury.

Czy trzeba czekać do kwietnia-maja kiedy dotrze list z ZUS z wyjaśnieniami? Jak inaczej sprawdzić i upewnić się, że kwota wypłaconej w marcu emerytury po podwyżce o waloryzację jest właściwa?

Decyzja o waloryzacji w marcu, a pismo ZUS wysyła dopiero w kwietniu - dlaczego

1, 6, 10, 15, 20 i 25 marca to dni wysyłki emerytur, W marcu, a konkretnie po 25 marca wszyscy emeryci powinni mieć wypłaconą emeryturę w nowej zwaloryzowanej wysokości

Waloryzacja, czyli zwiększenie wartości pieniężnej świadczenia w celu utrzymania jego realnej wartości na niezmienionym poziomie, jest przeprowadzana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych każdego roku. Na czym polega ten proces, tłumaczy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Proces polega na pomnożeniu kwoty świadczenia w wysokości przysługującej na koniec lutego danego roku przez wskaźnik waloryzacji. Wysokość wskaźnika waloryzacji uzależniona jest od średniorocznej inflacji dla gospodarstw emerytów i rencistów za poprzedni rok i powiększony o co najmniej 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Jak wynika z komunikatu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 lutego 2024 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r., w 2024 roku wysokość wskaźnika to 112,12%.

Nowe emerytury 2024: ile powinny wynosić netto, brutto od marca po waloryzacji

Większość emerytów już to wiem, ale nie zaszkodzi przypomnieć: waloryzacja odbywa się automatycznie. Nie trzeba składać żadnych wniosków, a każdy emeryt i rencista, który miał prawo do wypłaty świadczenia na 29 lutego, otrzyma decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia.

Decyzje będą jednak wysyłane dopiero od kwietnia, ZUS chce zaoszczędzić na kosztach wysyłki więc w jednym terminie i w jednej kopercie przekazuje decyzję o waloryzacji i decyzję o przyznaniu dodatkowego w roku świadczenia, popularnie zwanego trzynastą emeryturą. Tę zaś ZUS przyznaje dopiero w kwietniu.

Sebastian Szczurek radzi więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać na dokumenty.

Inne rozwiązanie to skorzystanie z możliwości cyfrowych. Wszyscy ci, którzy mają dostęp do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (kto nie ma, w łatwy sposób na stronie internetowej ZUS założy konto), mogą wcześniej – jeszcze przed otrzymaniem decyzji – sprawdzić informację o wysokości waloryzacji.

Jak wyjaśnia Sebastian Szczurek, w decyzji o wysokości emerytury po waloryzacji podana jest wysokość emerytury brutto na ostatni dzień lutego danego roku, a następnie wskaźnik waloryzacyjny i emerytura brutto obliczona po waloryzacji.

Jeśli emeryt czy rencista pobiera dodatek pielęgnacyjny, jest także informacja o wysokości tego dodatku.
Wiele osób zgłasza się do ZUS twierdząc, że dodatek nie jest im wypłacany. Nieporozumienie wynika z tego, że świadczeniobiorcy porównują wypłacaną kwotę z podanymi w decyzji waloryzacyjnej kwotami brutto. Tymczasem dostają kwotę netto – od emerytury i renty odliczana jest zaliczka na podatek dochodowy i składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Wszystkie te informacje świadczeniobiorcy znajdą w decyzji waloryzacyjnej. Warto ją uważnie przeanalizować.

Kiedy ZUS wyśle pismo do emerytów: kto je dostanie, co będzie w kopercie

ZUS wyśle pisma w kwietniu, najpóźniej wraz z kwietniowymi emeryturami bo wtedy też wyśle trzynaste emerytury.

Będą to następujące dni:

1 kwietnia – poniedziałek świąteczny, emerytura kwietniowa a wraz z nią trzynaste emerytura zostanie przez ZUS przelana-wysłana w piątek 29 marca,

  • 6 kwietnia – sobota więc emerytury kwietniowe a wraz z nimi trzynastki ZUS przekaże uprawnionym w piątek, dzień wcześniej, 5 kwietnia
  • 10 kwietnia – środa, jak zwykle
  • 15 kwietnia – poniedziałek, jak zwykle
  • 20 kwietnia – sobota więc emerytury kwietniowe a wraz z nimi trzynastki ZUS przekaże uprawnionym w piątek, dzień wcześniej
  • 25 kwietnia – czwartek, jak zwykle.

Jednorazowe świadczenie przysługuje pobierającym, m.in.: emerytury i renty z ZUS, emerytury i renty rolnicze (KRUS), emerytury i renty służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, renty inwalidów wojennych i wojskowych, i rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

Żeby otrzymać to świadczenie, nie trzeba składać wniosków. Jest ono przyznawane „z urzędu". Trzynastka jest jednocześnie wolna od potrąceń egzekucyjnych i nie wlicza się do dochodu.

Po raz pierwszy trzynastą emeryturę ZUS wysyłał w 2019 roku. Wtedy była ona świadczeniem przyznanym jednorazowo. Od 2020 roku obowiązuje ustawa, która to dodatkowe świadczenie w roku gwarantuje wszystkim emerytom w sposób stały.
Jak łatwo policzyć, w kwietniu 2024 roku ZUS wysyła dodatkowe świadczenie popularnie zwane trzynastką po raz szósty.

Oczywiście może być i tak, że komuś trzynasta emerytura się nie należy, wtedy w liście z ZUS będzie jedno pismo.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

REKLAMA

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

REKLAMA

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

REKLAMA