reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Emerytura > Najniższa emerytura – 2012

Najniższa emerytura – 2012

Kwota najniższej emerytury w 2012 roku zmieni się w marcu, tak jak co roku. Jest to związane z przeprowadzaną waloryzacją. W poniższym artykule wyjaśniamy, o ile i dlaczego wzrosną emerytury.

Emerytura

Pojęcie „emerytury” jest rozumiane jako świadczenie pieniężne, mające na celu zapewnienie środków utrzymania osobom starszym, które przez wzgląd na swój wiek nie mają możliwości kontynuowania pracy zarobkowej. Wysokość najniższej emerytury jest określona ustawowo.

Państwowa emerytura przysługuje osobom, które osiągnęły wiek uprawniający do takiego świadczenia, a także mają udokumentowany wymagany okres zatrudnienia (w starym systemie) lub odpowiednią ilość zgromadzonego na koncie ubezpieczeniowym kapitału ( w nowym systemie). Powyższe warunki muszą być spełnione łącznie. Wiek emerytalny Polsce wynosi 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn.

Waloryzacja

W związku z waloryzacją rent i emerytur każdego roku zmienia się kwota pobieranego świadczenia.

Waloryzacja jest to coroczna, marcowa podwyżka świadczeń. Jej celem jest ochrona emerytów i rencistów przed wzrostem cen. Jest to proces przeprowadzany z urzędu. Oznacza to, że nie ma konieczności składania wniosków i dokumentów.

W Polsce podwyżka ta przyznawana jest procentowo – świadczenie rośnie raz w roku wszystkim uprawnionym o określony procent. Metoda ta uprzywilejowuje osoby otrzymujące najwyższe świadczenia, przez co pogłębia różnice społeczne.

Waloryzacja jest zależna od dwóch czynników:

  • Wzrostu cen w gospodarstwach domowych emerytów – tzw. inflacji emeryckiej, oraz
  • Realnego wzrostu płac w przedsiębiorstwach – co najmniej 20% wzrostu płac. Jego wysokość jest negocjowana w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno – Gospodarczych, pomiędzy rządem, pracodawcami, a związkami zawodowymi.

Zobacz też: Waloryzacja emerytur w 2012 roku

Rok 2011

Tegoroczny wskaźnik to 3,1%. Najniższa emerytura wzrosła w marcu 2011 roku i obecnie wynosi 728,18 zł brutto, czyli o 21,89 zł więcej niż w roku ubiegłym. Tyle samo wynosi także najniższa renta rodzinna, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rolnicza.

Rok 2012

Według prognoz rządu w marcu 2012 roku podwyżki emerytur będą wyższe i wyniosą 4,2 %. Takie założenie zostało zamieszczone w budżecie państwa. Znacznie, bowiem wzrosły czynniki, od których zależna jest waloryzacja (ceny i płace). Dlatego też najniższe świadczenia emerytalne w przyszłym roku będą wynosiły 758,76 zł brutto (tj. o 30,58 zł więcej niż w bieżącym roku). Dotyczy to najniższej renty, emerytury, renty rodzinnej, renty rolniczej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Podstawa prawna:

Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz serwis: Emerytura

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Waloryzacja to coroczna podwyżka świadczeń.
Waloryzacja to coroczna podwyżka świadczeń.

Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)748.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama