reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Opieka nad seniorem > Wyższe standardy opieki w prywatnych placówkach od 2020 r.

Wyższe standardy opieki w prywatnych placówkach od 2020 r.

Od 2020 r. w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku będą obowiązywały nowe standardy. Mają one wyeliminować dotychczasowe nieprawidłowości oraz ułatwić prowadzenie działalności najmniejszym podmiotom.

Maksymalnie 100 osób

W jednym budynku placówki nie będzie mogło przebywać więcej niż 100 osób, którym jest zapewniana opieka całodobowa. Zmiana ta ma poprawić sytuację mieszkańców, by czuli się mniej anonimowo, a bardziej jak w prawdziwym domu.

Polecamy: Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy

Personel z odpowiednimi kwalifikacjami

Opieka w domu opieki polega na świadczeniu przez całą dobę usług opiekuńczych i bytowych. Usługi opiekuńcze powinny zapewniać udzielanie pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, pielęgnację (również w czasie choroby), opiekę higieniczną, niezbędną pomoc w załatwianiu spraw osobistych oraz kontakty z otoczeniem. Usługi bytowe zapewniają miejsce pobytu, wyżywienie i utrzymanie czystości.

Dotychczasowe przepisy nie określały kwalifikacji oraz doświadczenia osób wykonujących usługi opiekuńcze. Od 1 stycznia 2020 r. usługi opiekuńcze będą mogły wykonywać osoby, posiadające kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu:

- lekarza;

- pielęgniarki;

- ratownika medycznego;

- opiekuna w domu pomocy społecznej;

- opiekuna osoby starszej;

- asystenta osoby niepełnosprawnej;

- opiekunki środowiskowej;

- opiekuna medycznego

albo osoby posiadające udokumentowane co najmniej 2 -letnia doświadczenie zawodowe, polegające na świadczeniu usług opiekuńczych osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku oraz ukończone szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Osoby wykonujące usługi opiekuńcze powinny być zatrudnione w wymiarze nie miej niż 1/3 pełnego wymiaru czasu pracy na jedną osobę przebywającą w placówce.

Placówki tylko dla osób pełnoletnich

Zgodnie z nowymi przepisami opieka w przedmiotowych placówkach może być świadczona tylko osobom pełnoletnim. Uniemożliwia to tworzenie prywatnych domów opieki, w których wspólnie zamieszkiwałyby niepełnosprawne dzieci z osobami starszymi.

Zgoda sądu na umieszczenie w placówce osoby ubezwłasnowolnionej

Zmiany mają również na celu przypomnienie przedstawicielom ustawowym o ich obowiązku uzyskania zezwolenia sądu opiekuńczego na umieszczenie osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie w placówce. Postanowienie sądu powinno znaleźć się w dokumentacji podmiotu prowadzącego dom opieki.

Budynek z windą

Jeśli placówka znajduje się w budynku wielokondygnacyjnym, to będzie musiała posiadać windę.

Z wymogu tego będą zwolnione najmniejsze domy opieki, w których przebywa nie więcej niż 5 osób i które wyposażone są w urządzenie do przemieszczania osób niepełnosprawnych (np. krzesełko). W przypadku tych budynków ważne jest, aby łazienki i toalety znajdowały się na tej samej

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Usługi opiekuńcze powinny zapewniać udzielanie pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, pielęgnację (również w czasie choroby), opiekę higieniczną, niezbędną pomoc w załatwianiu spraw osobistych oraz kontakty z otoczeniem./Fot. Fotolia
Usługi opiekuńcze powinny zapewniać udzielanie pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, pielęgnację (również w czasie choroby), opiekę higieniczną, niezbędną pomoc w załatwianiu spraw osobistych oraz kontakty z otoczeniem./Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama