reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Opieka nad seniorem > Pełnomocnictwo bankowe udzielone przez dziadka

Pełnomocnictwo bankowe udzielone przez dziadka

W dzisiejszych czasach właściwie każdy posiada rachunek bankowy, dotyczy to także osób starszych. Jednakże szczególnie w przypadku tych ostatnich warto przyjrzeć się instytucji pełnomocnictwa bankowego.

Dzięki takiemu pełnomocnictwu w przypadku choroby lub innych okoliczności uniemożliwiających posiadaczowi rachunku dotarcie do placówki bankowej, pełnomocnik może dokonywać dyspozycji, w tym w szczególności wypłat pieniężnych., co dla osób w podeszłym wieku może być dużym ułatwieniem w ich funkcjonowaniu.

Pełnomocnictwo jest instytucją prawa cywilnego, którego udzielenie uprawnia pełnomocnika do działania i dokonywania czynności prawnych w imieniu osoby udzielającej pełnomocnictwa. Kodeks cywilny rozróżnia pełnomocnictwo ogólne – do wszystkich czynności zwykłego zarządu, oraz pełnomocnictwa rodzajowe, czyli udzielane do dokonania poszczególnych czynności. Natomiast przez pełnomocnictwo bankowe należy rozumieć umocowanie danej osoby do korzystania z rachunku bankowego oraz do wykonywania dyspozycji związanych z tym rachunkiem. Pełnomocnictwo bankowe może dotyczyć wszystkich czynności związanych z rachunkiem bankowym, lecz może również zostać ograniczone do poszczególnych dyspozycji, nawet jednorazowych, lub do kwot operacji. Przy czym rodzaj tych czynności powinien być wyraźnie określony w treści pełnomocnictwa.

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Pełnomocnictwo bankowe powinno zostać udzielona na piśmie, a banki często posiadają własne formularze pełnomocnictw. Do skutecznego udzielenia pełnomocnictwa bankowego zwykle banki wymagają weryfikacji tożsamości pełnomocnika oraz złożenia przez niego wzoru podpisu.

Przepisy nie zabraniają udzielenia pełnomocnictwa bankowego osobie niepełnoletniej, gdyż pełnomocnikiem może być także osoba  posiadająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych, a więc taka, która ukończyła 13 rok życia, jest ubezwłasnowolniona częściowo albo ustanowiono dla niej doradcę tymczasowego. W takim wypadku to osoba udzielająca pełnomocnictwa ponosi ryzyko ewentualnych niekorzystnych dla niej czynności dokonywanych przez pełnomocnika. Oznacza to, ze brak jest przeszkód do udzielenia pełnomocnictwa do dysponowania rachunkiem bankowym przez dziadków nawet dla niepełnoletniego wnuczka.

Zobacz serwis: Prawa seniora

Należy zaznaczyć jednak, że pełnomocnictwo bankowe wygasa w przypadku śmierci pełnomocnika bądź posiadacza rachunku. Oznacza to, że po śmierci posiadacza rachunku pełnomocnik nie może dokonywać dyspozycji na rachunku, w tym wypłat. Pełnomocnictwo może również wygasać z uwagi na upływ terminu w nim wskazanego lub rozwiązania umowy rachunku bankowego. Jednak aby zagwarantować danej osobie możliwość dysponowania środkami po śmierci posiadacza należy ustanowić ją współposiadaczem konta bądź wydać pisemna dyspozycję wypłaty środków po śmierci. Dyspozycja taka może zostać wydana przez posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej na rzecz małżonka, wstępnych, zstępnych lub rodzeństwa (art. 56 Prawa bankowego). Kwota takiej wypłaty, łącznie na wszystkich uprawnionych nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku.

Artur Stosio
adwokat
Kancelaria Zdanowicz i Wspólnicy

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Chudzik

menedżer centralnego działu rozliczeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama