reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Opieka nad seniorem > Prawne problemy związane ze starzeniem się społeczeństwa

Prawne problemy związane ze starzeniem się społeczeństwa

Starzenie się społeczeństwa jest poważnym problemem socjologicznym. Rzadko jednak problem starości rozpatrywany jest pod kątem prawnym. Wskazać bowiem należy, iż starsze osoby, które bardzo często dotknięte są chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak demencja czy Alzhaimer, funkcjonują w społeczeństwie oraz realiach prawnych bez zabezpieczonej opieki w zakresie majątkowym i niemajątkowym.

Starszy wiek oraz choroby bardzo często powodują, iż człowiek nie jest w stanie sam pokierować swoimi sprawami zarówno osobowymi, jak również majątkowym. Wówczas pojawia się problem związany z dalszym funkcjonowaniem takiej osoby w społeczeństwie. Cały czas bowiem są do bieżącego załatwienia kwestia administracyjne czy comiesięczne opłaty. Dochodzą również problemy związane z zapewnieniem opieki osobistej oraz zdrowotnej osobie starszej. Problemy te dotyczą zarówno bezpośrednio osoby starszej, jak również jej rodziny. W polskim prawie bowiem wiek lub zapadniecie na oznaczoną chorobę nie wyłącza zdolności do czynności prawnej, co oznacza, iż taka osoba swoje sprawy może załatwić jedynie samodzielnie lub przez prawidłowo umocowanego pełnomocnika. Rodzina, o ile ma wolę, pomocy często poprzez bariery formalne ma ograniczone możliwości działania. Bardzo często starszy wiek i choroby powodują, iż taka osoba w sposób nieświadomy gospodaruje swoimi środkami finansowymi, czego skutkiem jest ryzyko roztrwonienia wypracowanego przez całe życie majątku wraz z utrata płynności finansowej.

Zobacz serwis: Prawa seniora

Wszystkie opisane powyżej kwestie stanowią poważny problem o charakterze społeczno – prawnym, który jednak przez wiele lat nie był dostrzegany przez ustawodawcę, czego skutkiem brak jest szczególnych przepisów odnoszących się do „geriatrii prawnej”, co powoduje, iż jedyną drogą do uregulowania kwestii prawnego funkcjonowania osób starszych z chorobami demencyjnymi są instrumenty prawne ogólne zastrzeżone przez dotychczasowe przepisy prawa cywilnego i rodzinnego. Do najpowszechniejszych instrumentów prawnych wykorzystywanych w tym zakresie należą: ubezwłasnowolnienie, udzielanie pełnomocnictw bankowych i ogólnych, ustanawianie opiekuna prawnego, ustanawianie kuratora. Podkreślić należy, iż wobec małego zainteresowania tematem ze strony mediów oraz stereotypów związanych z problemami wieku starszego, próby prawnej regulacji takiej sytuacji podejmowane przez rodziny spotykają się często z nieuzasadnioną krytyką otoczenia wynikającą z mentalności.

Zobacz: Ulgi dla seniora

Paulina Adamczyk
adwokat
Kancelaria Radców Prawnych Marek Zdanowicz i Wspólnicy Sp.k.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama