REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2023 r. mLegitymacja emeryta i rencisty

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
W 2023 r. mLegitymacja emeryta i rencisty
W 2023 r. mLegitymacja emeryta i rencisty
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Emeryci i renciści będą mogli korzystać z mLegitymacji. Nowe przepisy powinny wejść w życie w 2023 r.

Legitymacja i mLegitymacja emeryta-rencisty

9 marca 2022 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 3 marca 2022 r. w sprawie legitymacji emeryta-rencisty.

REKLAMA

Zgodnie z nowymi przepisami legitymacja emeryta-rencisty będzie wydawana nie tylko w formie karty z tworzywa sztucznego, ale również w postaci dokumentu elektronicznego.

Ważne! Dokument elektroniczny będzie przechowywany i okazywany przy użyciu publicznej aplikacji mobilnej.

Uwierzytelnienie świadczeniobiorcy w przypadku mLegitymacji będzie się odbywać w oparciu o certyfikat usługi mObywatel.

Aby skorzystać z mLegitymacji emeryt lub rencista uruchomi w telefonie usługę mObywatel i doda do wirtualnego portfela dokument mLegitymacja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Legitymacje oraz mLegitymacje będą wydawane przez terenowe jednostki organizacyjne ZUS właściwe w sprawach wydawania decyzji dotyczących świadczeń lub ich wypłaty wraz z decyzją o przyznaniu lub zawiadomieniem o podjęciu wypłaty emerytury lub renty.

Zgodnie z rozporządzeniem legitymacja będzie wydawana na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo pełnomocnika, a mLegitymacja przez udostępnienie danych umożliwiających ich pobranie w ramach usługi pozwalającej na obsługę mLegitymacji przy użyciu publicznej aplikacji mobilnej.

Jeżeli legitymacja nie została wydana wraz z decyzją o przyznaniu lub zawiadomieniem o podjęciu wypłaty emerytury lub renty, organ rentowy wydaje legitymację na wniosek emeryta, rencisty, ich przedstawiciela ustawowego albo pełnomocnika.

Zarówno legitymacja, jak i mLegitymacja będą podlegały wymianie w sytuacji zmiany nazwiska, imienia, numeru PESEL, rodzaju świadczenia, numeru oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia emeryta lub rencisty, a także w przypadku upływu terminu ważności. Wymiana legitymacji nastąpi też w przypadku jej uszkodzenia lub zniszczenia.

Nowe przepisy dotyczące mLegitymacji w 2023 r.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.

Czy potrzebna wymiana dokumentów?

Jak stanowi § 9 rozporządzenia, legitymacja emeryta-rencisty wydana przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zachowuje ważność przez okres, na jaki została wydana.

Emerytowi lub renciście, który posiada ważną legitymację emeryta-rencisty wydaną przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, organ rentowy wyda mLegitymację. Wydanie będzie polegało na udostępnieniu danych umożliwiającym ich pobranie w ramach usługi pozwalającej na obsługę mLegitymacji przy użyciu publicznej aplikacji mobilnej.

Jak będzie wyglądała mLegitymacja?

Wzór wizualizacji mLegitymacji na ekranie urządzenia mobilnego jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia:

mLegitymacja emeryta rencisty

mLegitymacja emeryta rencisty

mLegitymacja emeryta rencisty/ Źródło: Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 3 marca 2022 r..

Dziennik Ustaw

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia  3 marca 2022 r. w sprawie legitymacji emeryta-rencisty (Dz. U. z 2022 r., poz. 560)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA