| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Zdrowie seniora > Wizyta domowa lekarza lub pielęgniarki

Wizyta domowa lekarza lub pielęgniarki

Seniorzy, którzy ze względu na swój stan zdrowia nie są w stanie udać się do przychodni, mogą skorzystać z wizyty domowej lekarza lub pielęgniarki. W jakich godzinach odbywają się wizyty domowe? Co warto o nich wiedzieć?

Wizyta domowa lekarza i pielęgniarki

Pacjent, który ze względu na swój stan zdrowia nie może być leczony w przychodni ma prawo do wizyty domowej lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Świadczeniodawca udzielający świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej zapewnia bowiem świadczeniobiorcom w kosztach własnej działalności, dostęp do:

1) opieki ambulatoryjnej w miejscu udzielania świadczeń;

2) opieki w miejscu zamieszkania świadczeniobiorcy, którego stan zdrowia uniemożliwia opiekę ambulatoryjną.

Stanowi o tym art. 13 ust. 2 ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej.

Miejsce zamieszkania pacjent wskazuje w deklaracji wyboru lekarza prowadzącego.

Jeżeli lekarz przyjął taką deklarację pacjenta, to nie może odmówić wizyty z powodu odległości miejsca zamieszkania chorego od przychodni.

Jedynym kryterium jest tu stan zdrowia pacjenta. Oceny w tym zakresie dokonuje lekarz.

Wizyty domowe odbywają się w godzinach pracy przychodni, czyli od poniedziałku do piątku w godzinach pomiędzy 8:00 a 18:00. W tych samych godzinach pacjent może skorzystać z wizyty domowej pielęgniarki.

Jeżeli wymaga tego stan zdrowia pacjenta, wizyta domowa lekarza lub pielęgniarki POZ odbywa się w dniu zgłoszenia zgodnie z harmonogramem pracy przychodni.

W pozostałych przypadkach wizyta odbywa się w innym ustalonym z pacjentem terminie.

Chory nie musi dokonywać rezerwacji wizyty osobiście, może to zrobić również telefonicznie lub w tym celu skorzystać z pomocy innej osoby, która umówi wizytę w jego imieniu.

W jakich sytuacjach pacjenta może odwiedzić pielęgniarka? Przykładowo, może pobrać materiały do badań diagnostycznych, jeżeli ze względów uzasadnionych stanem zdrowia pacjenta może to być zrealizowane wyłącznie w jego domu. Po pomoc pielęgniarki POZ warto się zwrócić również po wyjściu ze szpitala, gdy nadal konieczne są zmiany opatrunków czy wykonywanie zastrzyków.

Wizyty domowe w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Czy pacjent może skorzystać z wizyty domowej poza godzinami pracy przychodni?

Pacjent ma prawo do wizyt domowych również w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia. W przypadkach uzasadnionych medycznie wizyta lekarza może odbyć się w domu pacjenta.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna świadczona jest w dni powszednie pomiędzy godz. 18:00 a 8:00, a w niedzielę i święta całodobowo. Informacje o placówkach, które udzielają tego typu świadczeń można uzyskać m.in. w swojej przychodni, dlatego warto się tego dowiedzieć wcześniej.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »