REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy zapłacisz za zakupy dokonane skradzioną kartą?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
W przypadku stwierdzenia utraty karty o fakcie tym należy niezwłocznie powiadomić swój bank.
W przypadku stwierdzenia utraty karty o fakcie tym należy niezwłocznie powiadomić swój bank.

REKLAMA

REKLAMA

Brak roztropności może sprawić, że za nieautoryzowane użycie naszej karty płatniczej, będziemy musieli zapłacić w całości z własnej kieszeni. Jak tego uniknąć?

W ostatnim czasie kradzież kart płatniczych, czy też kodów PIN staje się coraz częstszym problemem. W takiej sytuacji w głowie okradzionego rodzi się najważniejsze pytanie. Czy będę musiał zapłacić za wszystkie nieautoryzowane transakcje?

REKLAMA

Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od nas samych. Jeżeli przy obchodzeniu się z kartą płatniczą dochowamy należytej staranności, wtedy też nasze straty będziemy mogli znacząco ograniczyć. W takiej sytuacji ryzyko nieautoryzowanego użycia karty płatniczej w większej mierze obciąża bank, nie zaś klienta.

Nie oznacza to jednak, że posiadacz karty może spać spokojnie. Bank dokładnie sprawdzi nasze postępowanie. Jeżeli znajdzie w nim jakieś nieprawidłowości, wtedy też z dużą dozą prawdopodobieństwa, będzie starał się cały ciężar pokrycia strat przerzucić na nas.

Jeżeli nasze zachowanie zarówno przed kradzieżą, jak i po będzie odpowiednie, wtedy też straty będziemy musieli pokryć jedynie do równowartości 150 euro.

Zobacz również: Podział kart płatniczych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak postępować z kartą?

Przede wszystkim bank sprawdzi, czy w naszym postępowaniu zachowaliśmy należytą staranność. Chodzi przede wszystkim o to, czy swoim postępowaniem nie umożliwiliśmy osobom nieuprawnionym ominięcie zabezpieczeń. W tej mierze przepisy ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych wymagają od nas zachowania staranności przy przechowywaniu karty płatniczej oraz kodu identyfikacyjnego. Bezwzględnie zabronione jest trzymanie kodu wraz z kartą.

Oprócz tego posiadacz karty nie może przekazywać jej osobom nieuprawnionym. W przypadku stwierdzenia utraty karty o fakcie tym należy niezwłocznie powiadomić nasz bank.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Zestawienie operacji

REKLAMA

Zasady prawidłowego obchodzenia się z karta to nie wszystko, na co trzeba zwrócić uwagę. Konieczne jest również uważne czytanie z wyciągu operacji przeprowadzonych na podstawie naszej karty. Często kradzież środków z konta może bowiem przez dłuższy czas pozostawać niezauważona. Aby takim sytuacjom zapobiegać banki regularnie wysyłają na adresy swoich klientów wyciągi z przeprowadzonych operacji finansowych.

Zgodnie z art. 27 ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości każdy klient ma obowiązek powiadomienia banku o zaistniałej sytuacji. Termin na powiadomienie powinien być określony w umowie o kartę płatniczą, jednak nie może być krótszy, niż 14 dni. 

Zobacz również serwis: Umowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

REKLAMA

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA