| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Jakie obowiązki ma skazany wobec kuratora?

Jakie obowiązki ma skazany wobec kuratora?

Skazany, który został oddany pod dozór kuratora , czy to z powodu przedterminowego zwolnienia czy z powodu wyroku karnego i orzeczonej kary pozbawienia wolności w zawieszeniu - obowiązany jest do przestrzegania obowiązków ustanowionych przez sąd na okres próby lub związanych z dozorem.

Skazany, którego oddano pod dozór powinien najpóźniej w terminie 7 dni od powzięcia wiadomości o tym fakcie, zgłosić się do kuratora sądowego tego sądu rejonowego, w okręgu którego dozór ma być wykonany.

Ponadto skazany musi stawiać się na wezwania sądu lub kuratora sądowego i udzielać mu informacji co do przebiegu dozoru i wykonywania nałożonych na niego obowiązków. Zawsze musi wpuścić do domu kuratora, informować o zmianie miejsca pracy, miejsca zamieszkania lub pobytu.

Zobacz: Kiedy przedawnia się zniesławienie w Internecie?

Kurator który po raz pierwszy idzie do podopiecznego - skazanego zawsze musi wypełnić blankiet sprawozdania z objęcia dozoru tzn. sprawozdanie to obejmuje szereg szczegółowych pytań odnośnie życia skazanego. Np. pojawiają się pytania o wykształcenie skazanego, rodzaj wykonywanej pracy, o członków rodziny z którymi wspólnie z zamieszkuje i o rodzaj zajęcia jakim się zajmują, poza tym wśród pytań znajdą się pytania , czy korzysta z pomocy społecznej , o sytuacje finansową rodziny, o stan zdrowia członków rodziny, o korzystanie z poradni specjalistycznych , poradni dot uzależnień, a także czy skazany był badany psychiatrycznie.

Szczegółowy formularz ma ok 4 strony tak więc skazany musi uzbroić się w cierpliwość.

Kurator ma prawo zawsze przyjść niezapowiedziany, ma prawo zasięgać opinii w środowisku sąsiedzkim, a także kontaktować się z dzielnicowym czy też innymi instytucjami w sprawie uzyskania informacji co do podopiecznego.

Zobacz serwis: Prawo karne

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Skazany musi stawiać się na wezwania sądu lub kuratora sądowego i udzielać mu informacji co do przebiegu dozoru.
Skazany musi stawiać się na wezwania sądu lub kuratora sądowego i udzielać mu informacji co do przebiegu dozoru.

VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »