REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarządzenie wykonania kary zawieszonej

Aneta Krzyżanowska
prawo, fot. Fotolia
prawo, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sąd karny może wobec sprawcy przestępstwa zastosować warunkowe zawieszenie kary jednocześnie poddając go próbie. Warunkiem zawieszenia kary jest pozytywna prognoza, że cele kary wobec sprawcy zostaną osiągnięte szczególnie zaś, że nie powróci on do przestępstwa.

Zdarza się jednak, że skazany w okresie próby ponownie popełni czyn zabroniony. Wtedy sąd może postanowić o wykonaniu kary.

REKLAMA

Zawieszenie wykonania kary

Artykuł 69 § 1 k.k. stanowi, że sąd może warunkowo zawiesić wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności, jeżeli nie przekracza ona 2 lat, ograniczenia wolności lub grzywny, jeżeli jest karą samoistną. Przy podjęciu decyzji w tym przedmiocie, sąd bierze po uwagę postawę sprawcy, jego właściwości oraz warunki osobiste, jak również dotychczasowy sposób życia oraz zachowanie się po popełnieniu przestępstwa. Ważne jest zatem aby osoba skazana okazała skruchę oraz swoją postawą zapewniła, że nie powróci do przestępstwa.

Zobacz: Kodeks karny

Wyjątkowo nie stosuje się warunkowego zawieszenia wykonania kary ograniczenia wolności lub grzywny w stosunku do osoby skazanej za popełnienie czynu chuligańskiego. Wyjątkowo, jeżeli zachodzi szczególnie uzasadniony przypadek, sąd może w stosunku do takiego sprawcy zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Decyzja sądu o zarządzeniu wykonania kary zawieszonej

Zgodnie z art. 75 k.k., sąd zarządza (zawsze) wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił przestępstwo umyślne podobne do tego, za które uprzednio orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności. Sąd ma również możliwość zarządzenia wykonania kary, jeżeli sprawca w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności, gdy w tym czasie popełnił inne przestępstwo umyślnie niż te, za które został skazany.

Zobacz: Odpowiedź na akt oskarżenia

W doktrynie występuje stanowisko, że rażącym naruszeniem prawa może być nawet skazanie za przestępstwo nieumyślne, z uwagi na fakt, że popełnienie czynu zabronionego jest najbardziej rażącym przejawem naruszenia porządku prawnego.

Inną przyczyną odwieszenia kary może być uchylanie się sprawcy od uiszczenia grzywny, dozoru czy od wykonania nałożonego obowiązku lub orzeczonego środka karnego.

Sąd może zarządzić o wykonaniu kary najpóźniej w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, zaś przyczyna, dla której o tym zdecydowano musi wystąpić w okresie próby bądź w okresie pomiędzy wydaniem a uprawomocnieniem się wyroku skazującego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwie niedziele handlowe w miesiącu staną się faktem? 13.06.2024 Sejm zajmował się projektem

W czwartek 13 czerwca br. w Sejmie odbyła się debata nad projektem ustawy wprowadzającej dwie niedziele handlowe w miesiącu. Kluby PiS i Lewicy wniosły o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy. Głosowanie odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.

Losowanie w Trybunale Stanu. Ślepy los wyłoni skład orzekający

Składy orzekające w sprawach wnoszonych do Trybunału Stanu będą wyznaczane przez przewodniczącego tego organu, którym jest I prezes SN, w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania. Tak wynika z zarządzenia przewodniczącej Trybunału Stanu Małgorzaty Manowskiej.

Waloryzacja emerytur w 2025 roku. Rząd już zdecydował

Rząd podjął decyzję w sprawie waloryzacji emerytur. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku wyniesie nie mniej niż 106,78 proc. Oznacza to wzrost świadczeń o co najmniej 6,78 proc. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 mld zł.

Rachunki za gaz wzrosną o ponad 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

REKLAMA

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka, waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna. Podajemy kwoty

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

REKLAMA

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

REKLAMA