reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Inne > Jazda po użyciu środka odurzającego a będąc pod wpływem środka odurzającego

Jazda po użyciu środka odurzającego a będąc pod wpływem środka odurzającego

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawodawca na równi ze stanem nietrzeźwości traktuje prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem środka odurzającego. Taki czyn został stypizowany w art. 178a § 1 kodeksu karnego.

Odmiennym czynem – podobnie jak prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu jest prowadzenie pojazdu po użyciu środka odurzającego. Takie zachowanie stanowi wykroczenie stypizowane w art. 87 kodeksu wykroczeń. O ile odróżnienie stanu nietrzeźwości od stanu po użyciu alkoholu jest oczywiste – bowiem sprowadza się do ustalenia zawartości alkoholu we krwi (lub wydychanym powietrzu) – o tyle ustalenie granicy pomiędzy stanem po użyciu środka odurzającego a stanem pod wpływem środka odurzającego budzi w praktyce wiele wątpliwości. 

Zobacz: Kodeks postępowania karnego

Problem ten próbował wyjaśnić Sąd Najwyższy. W wyroku z dnia 7 lutego 2007 r. (V KK 128/06) Sąd Najwyższy stwierdził tak: 

Stanem pod wpływem środka odurzającego jest taki stan, który wywołuje - w zakresie oddziaływania na ośrodkowy układ nerwowy, zwłaszcza zakłócenia czynności psychomotorycznych - takie same skutki jak spożycie alkoholu powodujące stan nietrzeźwości. Od tego stanu odróżnia się stan po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu, a więc i środka odurzającego, który - w zakresie skutków jest równoważny stanowi po użyciu alkoholu. Stan taki jest znamieniem wykroczeń określonych w art. 86 § 2, 87 § 1 i 2 oraz 96 § 1 k.w.
Jednocześnie Sąd Najwyższy stwierdził, że w sytuacji, gdy konkurują ze sobą warianty o różnym stopniu prawdopodobieństwa, należy wybrać ten, który jest dla sprawcy najkorzystniejszy. Obliguje bowiem do tego reguła in dubio mitius, wynikająca wprost z zasady in dubio pro reo, o której mowa w art. 5 § 2 k.p.k.

W praktyce wątpliwości te najczęściej dotyczą zażywania marihuany, gdzie stan po użyciu a pod wpływem nie daje wyraźnych objawów. Ustalenie wariantu wymaga dopuszczenia przez Sąd dowodu z opinii biegłych z zakresu toksykologii. 

W wielu wypadkach biegli jak i Sądy upraszczają złożoność tego problemu przyjmując, że wykazanie we krwi związku chemicznego - THC o jakimkolwiek stężeniu zaświadcza o stanie "pod wpływem środka odurzającego", natomiast wykrycie w organizmie ludzkim metabolitu tego związku w postaci THCCOOH przesądza o istnieniu stanu "po użyciu" środka odurzającego. Tymczasem bazując na wiedzy medycznej należy przyjąć, że wymieniony metabolit pozostaje w organizmie ludzkim nieaktywny, a więc nie oddziaływuje na ośrodkowy układ nerwowy, i wskazuje jedynie na to, że w przeszłości, którą nie sposób określić, dana osoba zażywała środek odurzający zawierający - THC, czyli marihuanę lub haszysz.

Zobacz: Kodeks wykroczeń

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Łukasz Nysztal

Adwokat

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kaliciak

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama