Kategorie

Dozór elektroniczny coraz bardziej powszechny

Rząd przyjął przepisy warunkujące szersze zastosowanie dozoru elektronicznego. Zaakceptowane zostały także propozycje kierowania na kontrolowane leczenie ambulatoryjne osób, które odbyły karę pozbawienia wolności za popełnienie najcięższych przestępstw seksualnych w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych.

W świetle nowych przepisów środkiem zapobiegawczym, wykonywanym z użyciem aparatury monitorującej zainstalowanej w miejscu zamieszkania oskarżonego, ma być areszt domowy. Wynika z tego, że możliwa będzie zmiana aresztu tymczasowego na areszt domowy.

Do tej pory środkami zapobiegawczymi były:

 • tymczasowe aresztowanie
 • poręczenie majątkowe
 • dozór policyjny
 • poręczenie niemajątkowe społeczne i indywidualne
 • nakazy i zakazy zachowania się
 • zakaz opuszczania kraju

Elektroniczne bransoletki mieliby nosić nie tylko skazani za drobne przestępstwa, ale także podejrzani o dokonanie czynu karalnego. Co za tym idzie, dopuszczono by do stosowania dozoru elektronicznego w trakcie postępowania przygotowawczego.

Bransoletki takie są stosunkowo małym obciążeniem dla budżetu Państwa. Ich miesięczne utrzymanie szacuje się na około 40 złotych.

Kiedy będzie można zmienić areszt tymczasowy na areszt domowy?

Skorzystanie z aresztu domowego wymaga ustalenia, czy w danym miejscu (mieszkaniu, domu), w którym oskarżony ma przebywać, można zamontować aparaturę monitorującą. Jak zauważają autorzy nowelizacji czynności takie trwają kilka dni.

Areszt domowy będzie stosowany na wniosek oskarżonego, który wcześniej będzie musiał uzgodnić to z osobami, z którymi będzie przebywał pod jednym dachem ( pełnoletnimi). Oni to muszą zgodzić się na instalację aparatury elektronicznej monitującej położenie podejrzanego/skazanego.

Zobacz: Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności ze względu na zbyt ciężkie skutki

Jak wyglądałby areszt domowy?

Osoba korzystająca z aresztu domowego będzie zmuszona do noszenia nadajnika i nieoddalania się od miejsca zamieszkania (max 200 metrów). Może ona więc przyjmować gości na posesji, kosić trawę lub zajmować się ogródkiem czy gospodarstwem. Sąd lub prokurator będzie mógł zakazać jej np kontaktowania się z określonymi osobami lub nadużywania alkoholu. W sytuacji, w której oskarżony nie będzie stosował się do tych rygorów, wówczas areszt domowy zamieni na areszt tymczasowy.

Czy możliwe jest złamanie zasad aresztu domowego?

Tak, w uzasadnionych przypadkach ( ryzyko utraty zdrowia czy śmierci) oskarżony może oddalić się od miejsca zamieszkania na odległość przekraczającą 200 metrów. Za zgodą sądu lub prokuratora będzie on zyskiwał możliwość udziału w wyborach czy referendum. W wypadku bardzo ważnych spraw osobistych ( np. pogrzeb osoby bliskiej) będzie on mógł wyjechać na okres maksymalnie 5 dni.

Zobacz: Kontrola i utrwalanie rozmów w postępowaniu karnym

Kto decyduje o zmianie aresztu tymczasowego na domowy?

Sąd rejonowy na wniosek podejrzanego. Maksymalny czas zastosowania tego środka zapobiegawczego będzie wynosił, podobnie jak w przypadku tymczasowego aresztowanie 3 miesiące.

Kto nie może skorzystać z aresztu domowego?

Ze środka tego nie mogą skorzystać podejrzani, którzy wymagają częstej hospitalizacji lub mają zaburzenia natury psychicznej. Dozorem elektronicznym nie obejmie się także osób, które mogą ten czas aresztu wykorzystać na mataczenie.

Zobacz: Elektroniczny monitoring chuliganów stadionowych wkrótce

Kolejny nowy środek zapobiegawczy

Nowe regulacje, które mają wejść w życie 1 stycznia 2012 roku przewidują także kolejny środek zabezpieczający mający zastosowanie wobec osób, które odbyły karę pozbawienia wolności za popełnienie najcięższych przestępstw seksualnych w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych- skierowanie na leczenie ambulatoryjne.

Dotyczyć on będzie przede wszystkim sprawców czynów pedofilskich. Po odbyciu kary, sprawcy ci będą zobligowani do leczenia w specjalnych punktach. Co najważniejsze, będą oni również pod dozorem elektronicznym. Ma to pozwalać na monitoring ich obowiązkowych wizyt w celach leczniczych. Będzie także sprawdzane i na bieżąco kontrolowane czy sprawca nie zbliża się do swoich ofiar. Jest to więc potrzebne, ze względu na proces izolacji ofiary od sprawcy.

Zobacz: Efektywne zwalczanie wykroczeń-projekt Ministerstwa Sprawiedliwości

Karol Muż

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  24 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.