reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Inne > Elektroniczne obrączki coraz bardziej powszechne

Elektroniczne obrączki coraz bardziej powszechne

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego funkcjonującą od roku 2009 elektroniczną obrączkę można założyć na wniosek osoby skazanej na karę pozbawienia wolności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe nieprzekraczające 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Taki sposób odbycia kary jest także skierowany do osób skazanych za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe do 1 roku pozbawienia wolności, przy czym czas pozostały do odbycia kary nie przekracza 6 miesięcy.

Wymogiem jest aby skazani nie byli uprzednio karani na karę pozbawienia wolności i dobrowolnie stawili się do odbycia kary.

Zobacz: Skazany może odbyć karę w domu

Elektroniczne obrączki w kodeksie

Ustawa wprowadzająca SDE ma funkcjonować do 31 sierpnia 2014 roku, stąd resort sprawiedliwości już pracuje nad wprowadzeniem zapisów odnośnie tego nieizolacyjnego systemu wykonywania kary pozbawienia wolności do kodeksu karnego, oraz kodeksu karnego wykonawczego.

Sprawcy odbywający karę w SDE byli do tej pory pozbawieni możliwości ubiegania się o warunkowe umorzenie kary, co mogło zniechęcać do wnioskowania o elektroniczną obrączkę, oraz niejako stanowiło przejaw dyskryminacji. W projekcie kodeksu zapisano taką możliwość, co może spowodować wzrost ilości składanych wniosków-podkreśla gen. Paweł Nasiłowski. Obecnie 11 tys.300 osób osadzonych w więzieniach potencjalnie mogłoby odbywać karę w SDE, a z pewnością ta zmiana przepisów będzie stanowiła zachętę.

SDE w całej Polsce

Zainteresowanie SDE stale wzrasta, od stycznia do końca sierpnia 2011 roku wpłynęło ponad 8 tys. wniosków, z czego znaczna większość (7, 5 tys.) wpłynęła od samych skazanych, lub ich obrońców, w tym jedynie 440 złożyli Dyrektorzy Jednostek Penitencjarnych.

Z całej tej liczby 970 wniosków umorzono, a prawie 3 tys. nie uwzględniono z powodu wad prawnych. Jednakże po nowym roku 2012 jeszcze więcej więźniów będzie mogło wnioskować o odbycie kary w SDE, z tego względu, że objęte nim zostaną kolejne apelacje: szczecińska, wrocławska, katowicka, oraz część łódzkiej.

Zobacz pełną treść artykułu: Dozór elektroniczny bardziej powszechny

Czytaj więcej na: www.prawnik.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Prawo fot. Fotolia
Prawo fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama