| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Oskarżony - podejrzany > Kiedy skazanie ulega zatarciu?

Kiedy skazanie ulega zatarciu?

Nie każda osoba, skazana prawomocnym wyrokiem traktowana jest przez całe, życie jako przestępcy. Po pewnym czasie albo po ziszczeniu się pewnych okoliczności skazanie uznaje się za niebyłe. Zgodnie z przepisami prawa w takiej sytuacji mówimy o zatarciu skazania.

Zatarciu skazania poświęcony jest Rozdział XII Kodeksu karnego. Z przepisów zawartych w tym rozdziale dowiadujemy się po jakim czasie skazanie się zaciera oraz jakie są skutki zatarcia skazania.

Z mocy prawa

Skazanie może się zatrzeć z mocy prawa. Wyróżniamy tu trzy sytuacje.

Po pierwsze z mocy prawa zaciera się skazanie w wypadku zmiany ustawy karnej. Zgodnie z art. 4 par. 4 Kodeksu karnego, jeżeli według nowej ustawy czyn objęty wyrokiem nie jest już zabroniony pod groźbą kary, skazanie ulega zatarciu. Chodzi o sytuację gdy zmieniają się przepisy karne i według nowej ustawy czyn, za który skazano sprawcę nie stanowi już przestępstwa.

Zatarcie skazania następuje także po upływie określonych w ustawie terminów. Skazanie na karę pozbawienia wolności lub karę 25 lat pozbawienia wolności zaciera się z mocy prawa po upływie 10 lat od wykonania lub darowania kary a także od przedawnienia wykonania kary.

Taki sam termin oraz sposób liczenia zatarcia obowiązuje przy skazaniu na dożywotnie pozbawienie wolności.

W razie skazania na kary nieizolacyjne, a więc grzywnę i ograniczenie wolności, zatarcie następuje z upływem lat 5 od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary.

Trzecim wypadkiem gdy zatarcie następuje z mocy prawa jest sytuacja związana z warunkowym zawieszeniem wykonania kary. W takim wypadku zatarcie następuje zawsze z upływem 6 miesięcy liczonych od dnia zakończenia okresu próby.

W opisanych wyżej przypadkach zatarcie następuje z mocy prawa, niepotrzebna w tym wypadku wyroku sadu stwierdzającego ten fakt.

Zobacz: Zatarcie skazania z mocy prawa

Zatarcie musi nastąpić również na wniosek skazanego. Skazany przed upływem terminów przewidzianych w kodeksie karnym może wystąpić do sądu z pismem, żądając skrócenia czasu potrzebnego do zatarcia skazania.

W takim wypadku sąd wydaje wyrok w którym skraca czas niezbędny do zatarcia skazania.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Zatarcie skazania następuje również w wypadku, gdy Prezydent RP skorzysta z prawa łaski wobec skazanego.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Przy zatarciu skazania stosuje się fikcję prawną polegającą na uznaniu, że dana osoba nie była nigdy skazana.
Przy zatarciu skazania stosuje się fikcję prawną polegającą na uznaniu, że dana osoba nie była nigdy skazana.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »