REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy sąd może wymierzyć karę dożywotniego pozbawienia wolności?

Łukasz Matys
Kara dożywocia ma wyeliminować niebezpieczną jednostkę ze społeczeństwa.
Kara dożywocia ma wyeliminować niebezpieczną jednostkę ze społeczeństwa.

REKLAMA

REKLAMA

Najsurowszą karą przewidziana przez polski kodeks karny jest kara dożywotniego pozbawienia wolności. Jest to kara orzekana za najcięższe przestępstwa. Jest ona substytutem kary śmierci.

Zadaniem kary śmierci jest trwałe wyeliminowanie ze społeczeństwa jednostki. Dlatego też karę tę należy stosować tylko w wyjątkowych sytuacjach. Trzeba wiedzieć, że jest to obecnie najsurowsza z możliwych kar przewidzianych przez polskie prawo.

REKLAMA

Kiedy można stosować?

Karę dożywotniego pozbawienia wolności można stosować tylko za takie przestępstwo, w którego sankcji się ona znajduje. Kara ta jest zawsze w sankcji alternatywnej. Oznacza to, że jest jedną z kilku kar jakie można wymierzyć za dane przestępstwo.

REKLAMA

Ustawodawca wprowadza ją w sankcjach niewielu przestępstw. Przewidziana ona może być tylko za wyjątkową zbrodnię. Przykładem może być zabójstwo. Przy czym i w tym wypadku sąd może wymierzyć karę pozbawienia wolności (od lat 8 do 15), kare 25 lat pozbawienia wolności oraz właśnie dożywotnie pozbawienie wolności.

Kara ta ma wyeliminować jednostkę ze społeczeństwa. Zatem można ją wymierzyć sprawcy zdemoralizowanemu, który ze względu na swoje warunki i właściwości nie może funkcjonować w społeczeństwie.

Karę tę można wymierzać tylko za przestępstwa o wysokiej szkodliwości społecznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wobec kogo nie orzeka się kary pozbawienia wolności?

Kary tej nie można stosować wobec osoby, która popełniając przestępstwo nie miała ukończonych 18 lat. W ten sposób nie można trwale usuwać ze społeczeństwa osób młodych. Ustawodawca wychodzi z założenia, że trzeba im dać drugą szansę i możliwość powrotu do normalnego życia.

Zobacz: Kara pozbawienia wolności

Przy karze łącznej

Jeżeli sąd wymierza karę łączną a jedna z kar podlegających łączeniu to dożywocie, wtedy karą łączną jest zawsze dożywotnie pozbawienie wolności.

To samo dotyczy łączenia kilku kar dożywotniego pozbawienia wolności. Gdy łączymy kilka takich kar zawsze karą łączną jest dożywocie. W Polsce nie można otrzymać kary podwójnego dożywotniego pozbawienia wolności.

Karę dożywotniego pozbawienia wolności można wymierzyć również w wypadku zbiegu dwóch lub więcej kar 25 lat pozbawienia wolności. Wtedy sąd ma prawo wymierzyć karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Podsumowanie

Kara dożywotniego pozbawienia wolności wymierzana jest bardzo rzadko. Na karę taką sąd skazuje tylko wyjątkowo zdemoralizowane jednostki, nie nadające się do funkcjonowania w społeczeństwie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny: Jak złożyć wniosek przez ePUAP? Co z wzorem wniosku?

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

REKLAMA

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

1209,94 zł netto zasiłku w pierwszych 3 miesiącach. Od 1 czerwca 2024 r. wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Ile wynoszą kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2024 r. Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Zmowa cenowa ws. sprzętu RTV i AGD? UOKiK przeszukał siedzibę Xiaomi Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące podejrzenia nielegalnego ustalania cen sprzętu elektronicznego. W tym celu przeprowadzono przeszukania w siedzibie Xiaomi Polska oraz u dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA